Lidovky.cz

Červíček chce, aby Martinec působil ve vedení kriminální policie

Česko

  13:42
PRAHA - Policejní prezident Martin Červíček chce, aby odstupující šéf protikorupční policie Tomáš Martinec působil ve vedení Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. Červíček to dnes řekl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Martinec na svou funkci rezignoval k 15. květnu po sporu s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou.

Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec (vlevo), který rezignoval v květnu na svou funkci. Vedle něj stojí policejní prezident Martin Červíček. foto: ČTK

Červíček uvedl, že by chtěl využít Martincovy zkušenosti v oblasti hospodářské kriminality. "Chtěli bychom na policejním prezidiu vytvořit určité analytické centrum, které by lepším způsobem sdílelo informace v šetření nejenom celorepublikových speciálních útvarů a myslím si, že to bude znamenat posílení Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování a já bych byl velmi rád, kdyby pan Martinec zastával nějakou pozici v hierarchii tohoto úřadu," uvedl Červíček.

Spor Bradáčové a Martince

Spor žalobkyně s policií vyšel najevo koncem března, kdy Bradáčová vyvracela v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 možnou podjatost v kauze IT zakázek ministerstva práce a sociálních věcí. V něm policisté prověřují i jejího manžela, se kterým ale žalobkyně již tři roky nežije. Bradáčová tehdy uvedla, že na ni kauzu vyrobil Martinec. To však Martinec odmítl.

Systémové změny

Podle něho by měl, zřejmě jako náměstek, pomoci současnému řediteli úřadu s některými systémovými změnami, které Červíček chystá. Policejní prezident ale podotkl, že záleží i na výsledku šetření odboru vnitřní kontroly policejního prezidia kvůli sporu Martince s Bradáčovou. Uvedl také, že oficiální výsledek šetření by měl být k dispozici v týdnu od 13. května, nyní ještě prezidium konzultuje některé otázky s generální inspekcí.

Bradáčová již dříve prohlásila, že ji chtěl protikorupční útvar poškodit informacemi o prověřování a možném trestním stíhání jejího manžela Tomáše Hájka. Podle žalobkyně ale útvar také zpracovával řadu kauz mimo dozor státního zastupitelství - například případy týkají solárních elektráren.

Vyjádření Bradáčové ke sporu čtěte zde:

Kauz ale prý byly desítky. Bradáčová se proto obrátila na Červíčka, aby tyto informace prověřil. Šéf policie dnes přiznal, že elitní detektivové skutečně nedostatečně prověřili třeba podnět týkající se nákupu solárních elektráren společností ČEZ od firmy Amun.Re.

Policejní prezidium podle Červíčka chystá již zhruba rok změnu takzvané věcné působnosti útvarů, díky níž by protikorupční policie měla v budoucnu zpracovávat méně případů, než je tomu nyní. Předpis, který bude problematiku upravovat, by prý měl být hotov do dvou měsíců. Příliš velký počet případů, který elitní útvar zpracovává, v minulých dnech kritizovala jak Bradáčová, tak i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Loni protikorupční policie pracovala na 581 spisech. "Dneska stávající situace je, že Útvar odhalování korupce a finanční kriminality má maximálně 300 případů, které šetří. To znamená, že se tady projevují první opatření, které jsme zavedli už v roce 2012," prohlásil Červíček. Počet případů, které elitní útvar nyní řeší, by však chtěl do budoucna ještě snížit.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.