Lidovky.cz

Do nelegálních heren Život je hrou jsou namočeni hazardní byznysmeni

Česko

  6:00aktualizováno  10:40
PRAHA - Za rozsáhlou sítí nelegálních heren, které fungovaly pod krycím názvem Život je hrou, stojí hazardní byznysmeni. Vyplývá to z dokumentů, které shromáždil server Lidovky.cz.

Výherní automaty - ilustrační foto foto: Shutterstock

Podnikání za hranicí zákona se snažili skrýt za bohulibý cíl: "Využít volný čas v souladu s rozvíjením duševní, tělesné i intelektuální úrovně se zaměřením na provozování a vymýšlení nejrůznějších her." Šlo však spíš o troufalý způsob, jak obejít zákony a vyhnout se placení daní z automatů, což se výnosnému byznysu dařilo rok a půl. Po velké razii koncem dubna však skončilo v rukou policie téměř 300 nelegálních hracích strojů.

Jak nyní zjistil server Lidovky.cz díky zákonu o svobodném přístupu k informacím, občanské sdružení Život je hrou založila čtveřice osob, z nichž minimálně dvě figurují v herním průmyslu už od 90. let. 

Sdružení založili na podzim roku 2011 Jana a Jaroslav Skryjovi, František Myška a Josef Zahálka - lidé, kteří "neberou život pouze jako  plnění pracovních a dalších povinností..., ale dokážou sebe i své okolí bavit..., brát život s humorem a přijatelnou nadsázkou".

Předchozí věta je pouze citací ze stanov občanského sdružení, ktreou sami sebe v oficiálních dokumentů charakterizují lidé sdružení kolem spolku Život je hrou. Jasnější představu, o koho jde, nabízí až obchodní rejstřík.

K TÉMATU:

Herní byznys na Šumavě

Minimálně Jana Skryjová a Jaroslav Skryja nejsou v herním byznyse žádnými nováčky. Už koncem roku 1997 založili firmu, jejímž předmětem podnikání je mimo jiné právě provozování výherních hracích automatů. Společnost JaSk - hrací automaty je oficiálně zapsaná v Praze, avšak hmatatelné stopy vedou do Železné Rudy do Hotelu Javor. Právě tam měli Skryjovi ještě před pár roky své automaty. Přesně řečeno od roku 1999 do roku 2008.

"Měli to tam dole pronajaté a byla tam herna," řekl serveru Lidovky.cz Zdeněk Juračka, předseda Svazu českomoravských spotřebních družstev, kterému Hotel Javor patří. "Kdysi si chtěli pronajmout celý hotel, ale to už je dávno," uvedl Juračko s tím, že loni nebo předloni pronájem ukončili. "Několikrát jsem se s panem Skryjou sešel, když jsme řešili podmínky nájmu a nějaké stavební úpravy v hotelu, ale jinak o něm nevím vůbec nic," dodal šéf svazu.

282 zabavených výherních automatů je nyní uskladněno v prostorách pražských hasičů.

Přestože Skryjovi mají prokazatelné vazby na herní průmysl v Česku, není jasné, zda jsou v případě občanského sdružení Život je hrou skutečnými strůjci rozsáhlého podvodu nebo zda sehráli pouze roli takzvaných "bílých koní".

"Já si myslím, že to budou lidé, kteří tak nějak neexistují, nebo minimálně to nejsou ti, u kterých končili peníze. Byli by hodně hloupí, kdyby to bylo jinak," uvedl pro Lidovky.cz Martin Svoboda ze sdružení Občané proti hazardu, které na nelegální činnost spolku Život je hrou v minulosti několikrát upozorňovalo.

Jsme na začátku

Neznámé jsou zatím okolnosti spolupráce Skryjových s Františkem Myškou a Jaroslavem Zahálkou, dalšími dvěma členy sdružení. Podrobnosti nechce sdělovat ani policie. "Je to na začátku. Ke konkrétním jménům se zatím vyjadřovat nebudu," uvedl policejní vyšetřovatel Michal Šmíd.

Zatím totiž v případu nepadlo ani žádné obvinění. Policie nyní zpracovává důkazy a nějaký čas potrvá, než je vyhodnotí. "Obvinění určitých osob proto není otázkou týdnů, ale měsíců," dodal vyšetřoval.

Policie zatím nestihla spočítat ani veškerou hotovost, která zůstala v automatech. Při logisticky nevídané policejní akci naložili policisté do zapůjčených kamionů téměř tři stovky hracích strojů, které odvezli na utajované místo. Policie prozradila pouze tolik, že hangáry jí zapůjčili pražští hasiči.

Kompletní stanovy si můžete přečíst zde:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.