Lidovky.cz

Důvod Zemanovy nechuti k Putnovi? Účast na pochodu gayů

Česko

  21:36aktualizováno  19. května 8:02
Po páteční bouři kritiky, která se snesla na prezidenta Miloše Zemana za to, že odmítl jmenovat Martina C. Putnu profesorem, hlava státu v sobotu ještě přitvrdila. Zemanovi se prý nelíbí, že se Putna angažoval v pochodu gayů.

Miloš Zeman, zvolený prezident. foto: MAFRA- Jan Zátorský

"Pokud jde o Prague Pride, přiznám se, že neuznávám lidi aspirující na vysokoškolské pedagogy, kteří na Prague Pride drží transparent s nápisem Katolické buzny zdraví Bátoru," uvedl pro Českou televizi Miloš Zeman.

Martin C. Putna skutečně na pochodu gayů byl a uvedené heslo nesl, soudí však, že za Zemanovou nechutí mohou být spíše jeho kritické názory ke hlavě státu.

Zemanův důvod částečně odhadl i místopředseda Strany práv občanů ZEMANOVCI Radek Augustin ve včerejších Událostech, komentářích na ČT24: "Putnova kniha Křesťanství a homosexualita vzbudila velké polemiky," upozornil.

ČTĚTE O TÉMATU VÍCE:

Bývalý prezident Václav Klaus přímo neřekl, zda by on jmenoval literárního historika Martina C. Putnu profesorem. Podle Klause jde o vážný spor o ústavní pravomoci prezidenta.

Zemanův krok v naopak ocenil opat Strahovského kláštera Michael Josef Pojezdný. Teolog Ivan Štampach soudí, že "programově plebejský a sekulární politik" Zeman možná chce z ryze pragmatických důvodů vyhovět nejreakčnějším "římanským černosotněncům." Pokud to tak je, je to první vážná chyba, soudí Štampach.

Ve prospěch této hypotézy by podle něj mluvilo to, že domnělé Zemanovo rozhodnutí nejmenovat Putnu profesorem pochválil jeden z vůdců církevních ultrakonzervativců Pojezdný. "Putna totiž některé církevníky nevýslovně štve tím, že jedním dechem oceňuje tradiční katolickou kulturu a hlásí se veřejně ke svým homoerotickým preferencím. Zuří nad svébytným jedincem Putnou, který nosí na svém krku svou vlastní hlavu a používá ji na myšlení," uvedl Štampach na svém facebookovém profilu.

Nad jmenováním Putny bych si povzdechl

Klaus uvedl, že on za svá dvě funkční období všem návrhům na jmenování profesorů vyhověl, ač nad některými "vzdychal". Dodal, že by si povzdechl i nad jmenováním Putny. Připomněl, že spor o to, jak se má vykládat výraz "prezident jmenuje" uvedený v ústavě a dalších zákonech, ho provázel po celou dobu ve funkci hlavy státu.

"Je to spor vážný, je to spor o ústavní pravomoci prezidenta. Deset let jsem se utkával s problémem, co znamená podle naší nepřesné ústavy slovo 'jmenuje'. Znamená to, že je pošťákem, který automaticky podepíše všechno, co je mu posláno na stůl. Nebo to znamená, že když jmenuje prezident, tak je to jeho zodpovědnost a on o tom má něco říci," řekl Klaus na festivalu Svět knihy v Praze.

Na otázku, jestli by Putnu on sám jmenovat, Klaus přímo neodpověděl. "Za těch deset let jsem všechny jmenoval. A někdy jsem vzdychal hodně a někdy méně," uvedl. Podle něj se věc nedá vyřešit bez jasné definice v ústavě.

Spor o profesuru katolického intelektuála nechtěl příliš komentovat český katolický primas Dominik Duka. "Není možné, aby ze statutárů, kteří podepisují určitá rozhodnutí, byli vlastně jenom, když to řeknu po polsky, "dziadki podpisowymi", tak to není možné," řekl Duka.

Vysokoškolské tituly mají podle něj své posouzení. "Od toho jsou akademické instituce a státní instituce a nemůžeme se jim plést do každého sporu, to by tady nemusel být ani prezident, ani ministr," dodal.

Zahraniční kolegové Putnu podpořili

Putna řekl, že už se mu ozvali podporovatelé ze zahraničí. "Aniž já bych něco inicioval, už mi napsali první kolegové, americký profesor James Pontuso, a chystá se nějaká větší akce na moji podporu ze strany zahraničních bohemistů. Vzniká to v Londýně a půjde to zřejmě přes Londýn, Německo a Spojené státy," řekl Putna na festivalu Svět knihy.

Putna se nechce do věci dále plést, když o tom jedná univerzita. V akademické obci, nejenom na Karlově univerzitě, to podle něj ale vře. Putna považuje celý spor za spor kompetencí.

Zeman důvody rozhodnutí nezveřejnil, prý aby Putnu neponížil. Podle rektora UK Václava Hampla ale musí mít vážné důvody, jinak by šlo o nepřijatelný mocenský zásah. Hrad později oznámil, že žádné oficiální stanovisko, koho Zeman jmenuje profesorem, ještě neexistuje.

K Zemanovu postoji se kriticky vyjádřili například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, místopředseda ODS Jiří Pospíšil. Opat Pojezdný Zemana ocenil, ale neřekl proč. Média spekulovala o tom, že by za odmítavým postojem k Putnově jmenování mohla být nejen třeba sexuální orientace, ale třeba i kritický postoj k Zemanovi.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.