Lidovky.cz

Zeman v Terezíně varoval před podléháním manipulaci

Česko

  12:24aktualizováno  13:16
TEREZÍN (LITOMĚŘICKO) - Prezident Miloš Zeman na dnešní Terezínské tryzně varoval před podléháním jakékoli manipulaci. Necháme-li sebou manipulovat, budeme se chovat jako ovce, řekl na vzpomínkové akci k uctění obětí nacistické perzekuce. Připomněl v této souvislosti totalitní diktatury nacistického Německa i stalinského Ruska. S kritikou zpochybňování poválečného odsunu Němců z českého pohraničí vystoupil na tryzně předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička.

Miloš Zeman na vzpomínkové akci v Terezíně. foto: ČTK

Zeman upozornil na tehdejší účinnou nacistickou propagandu a také na to, že ve 30. letech minulého století odjíždělo mnoho intelektuálů do Ruska a až na výjimky se vraceli oslněni tamější Potěmkinovou vesnicí. "Uvědomme si, prosím, že není možné nechat se ohlupovat jakoukoliv manipulací," podotkl prezident. V této souvislosti připomněl také odevzdanost, s níž lidé v koncentračních táborech vstupovali do popravčích místností označených znakem Červeného kříže nebo do plynových komor v domnění, že jdou do sprch.

"Vzdáme-li se práva na informace, na srovnání těchto informací z různých zdrojů a necháme-li sebou manipulovat, pak se opravdu budeme chovat jako ovce," dodal Zeman.

Vodička se ve svém proslovu kriticky vyjádřil zejména o těch, kteří označují poválečný odsun Němců z pohraničí za nespravedlivý a podle něj tak hrubě zkreslují dějinné události. "Odmítáme pokusy historii manipulovat, přepisovat a zamlčovat," řekl. "Zlo staré více než 60 let si musíme připomínat, aby se už nemohlo opakovat. Jsme tím rovněž povinováni všem mrtvým i přeživším z Terezína," řekl Vodička.

VÍCE ZDE:

Vodička už v dubnu kritizoval premiéra Petra Nečase (ODS), který se při únorové návštěvě Bavorska omluvil za odsun Němců na konci války. Toto gesto naopak v sobotu vyzdvihli účastníci 64. sudetoněmeckého sjezdu v Augsburgu.

Terezínská tryzna je pravidelné setkání k uctění památky lidí, kteří trpěli v represivních zařízeních v době nacistické okupace - v terezínském ghettu, policejní věznici pražského gestapa v Malé pevnosti a v koncentračním táboře v Litoměřicích. Koná se každoročně už od konce druhé světové války.

Letos se jí zúčastnila mimo jiné předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS), místopředsedkyně vlády Karolína Peake (LIDEM), předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, ministr obrany Vlastimil Picek a další představitelé státu, velvyslanci a zástupci řady organizací. Pietnímu aktu přihlížely stovky lidí z řad veřejnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

V závěru tryzny zazněla křesťanská modlitba z úst probošta svatoštěpánské kapituly v Litoměřicích Jiřího Hladíka, židovskou modlitbu přednesl hebrejsky a česky vrchní pražský a zemský rabín Karol Sidon. "Vzhledem k tomu, že tady zabili tátu, můj pobyt v Terezíně má vždy ještě jiný, osobní nádech. Ale člověk si v zásadě znovu a znovu klade otázku, do jaké míry jsou tryzny smysluplné. A já si myslím, že jsou, protože formálně udržují záležitosti, které v paměti minuly," řekl Sidon.

Nacisté zavlekli v letech 1941 až 1945 do terezínského ghetta na 155.000 Židů z celé Evropy. Na 117.000 z nich se nedožilo osvobození. Věznicí gestapa v Malé pevnosti pak prošlo 32.000 mužů a žen. V Terezíně zahynulo 2600 z nich, další tisíce pak v jiných nacistických táborech.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.