Lidovky.cz

Exekutorka dostala rekordní pokutu. Zaplatí 2 miliony korun

Česko

  10:50aktualizováno  15:42
BRNO - Kárný senát Nejvyššího správního soudu v pondělí uložil plzeňské exekutorce Martině Tetzeliové rekordní pokutu dva miliony korun. Nedostatečně kontrolovala své zaměstnance, tolerovala jim nepřípustné postupy, sdělila ČTK mluvčí soudu Sylva Dostálová.
Soud - ilustrační foto.

Soud - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Pokuta je o půl milionu vyšší než dosavadní rekordní sankce uložená Jozefu Višváderovi. Tetzeliová se k případu nebude vyjadřovat a podle své asistentky respektuje rozhodnutí soudu.

Tři kárné návrhy proti Tetzeliové podal ministr spravedlnosti. Kárný senát je projednával najednou a dospěl k závěru, že exekutorka hrubou nedbalostí zásadním způsobem porušila své povinnosti. Její zaměstnanci prý v řadě exekučních řízení běžně používali nepřípustné metody, například psychický nátlak.

NEPŘEHLÉDNĚTE

"Postup svých zaměstnanců přitom soudní exekutorka tolerovala, a dokonce před dohledovým orgánem obhajovala. Dále vynakládala v řízení zcela neodůvodněné a uměle vytvořené náklady, které účtovala povinným," uvedla Dostálová.

Společnosti fakturované výkony neprovedly

Exekutorka prý například vykazovala náklady na detektivní a asistenční služby, přitom však požadované údaje, třeba o pobytu dlužníka, mohla získat bezplatně od příslušných úřadů. V některých případech prý uvedené společnosti vůbec neprovedly fakturované úkony.

ČTĚTE TAKÉ

"Vzhledem k tomu, že nemáme k dispozici písemné vyhotovení rozhodnutí, nevíme, ze kterých skutkových okolností Nejvyšší správní soud vycházel. V případě, že se prokázaly popsané skutečnosti, považujeme je za protiprávní, neetické a nepřípustné," uvedla k případu Exekutorská komora ČR.

Višváderovi Nejvyšší správní soud loni uložil pokutu 1,5 milionu korun. V jedné exekuční věci nerespektoval přerušení řízení a chtěl dražit nemovitost i přesto, že jím vydaný exekuční příkaz byl v katastru nemovitostí zapsaný až jako třetí v pořadí. Další jeho chybou bylo to, že zavčas nezaplatil svůj více než desetimilionový dluh, a sám proto čelil hrozbě exekuce. Višváder následně neuspěl s ústavní stížností. Navíc čelí obžalobě ze zpronevěry.

Horní hranice pokut se zvyšuje

Nejvyšší správní soud převzal kárná řízení s exekutory v roce 2009. Do té doby jejich prohřešky řešila Exekutorská komora. Kárný senát Nejvyššího správního soudu v prvních letech své činnosti ukládal exekutorům spíše pokuty v řádu desetitisíců korun, postupně se ale horní hranice zvyšuje.

"Paní exekutorka se k tomu nebude vyjadřovat a respektuje rozhodnutí soudu," uvedla Gabriela Vinšová z Exekutorského úřadu Plzeň-jih.

"Exekutorská komora ČR je coby dohledový orgán nad činností soudních exekutorů mimořádně aktivní," uvedla mluvčí komory Petra Báčová. Komora, která soudní exekutory nejmenuje ani neodvolává, provádí pravidelné kontroly exekutorských úřadů. U kárně trestaných soudních exekutorů posiluje preventivní kontroly, při nichž se přihlíží i ke zjištěním kárného soudu, uvedla. V současné době zpřísňuje podmínky pro výkon činnosti exekutorských vykonavatelů. Kritéria jsou nastavena ostřeji než v případě soudních vykonavatelů. Dále zřizujeme speciální internetovou sekci, kde bude transparentně zveřejněn seznam zaměstnanců všech úřadů tak, aby nedošlo k záměně s vymahači a pracovníky nejrůznějších inkasních agentur, dodala.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.