Lidovky.cz

Svoboda: Mám v ruce čísla. Krizový plán Hudeček nerespektoval

Česko

  6:00
PRAHA - Bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se do kritiky svého nástupce, prvního náměstka Tomáše Hudečka (TOP 09), pustil jen pár chvil poté, co velká voda přišla do Prahy. Už před týdnem tvrdil, že Hudeček při stavbě protipovodňových zábran zaspal.

Bohuslav Svoboda foto: MAFRA - David NeffLidové noviny

A svého tvrzení se nevzdává ani poté, co se Vltava v hlavním městě vrátila do svého koryta. "Ze stanice Radotín volali v sobotu o půlnoci na magistrát, aby se začaly stavět zábrany. Stavět se začalo až v devět ráno," říká Svoboda v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Už během povodní jste svého nástupce kritizoval. Nebylo to přeci jenom trochu předčasné?
V první řadě je nutné respektovat krizový plán, který je vypracován v období klidu, na základě pravidelných cvičení. Tam je přesně definováno, při jakém průtoku je  třeba začít stavět protipovodňové zábrany...

Povodně sledujeme detailně:

Lidovky.cz: Takže podle vás Hudeček skutečně chyboval?
Ne podle mě. Data z Radotína, jednoho z míst, které sleduje průtok na Berounce, to dokazují. Je definován průtok Radotínem, při kterém se musí stavět protipovodňové zábrany. Oni to řádně volali na magistrát a všichni jim říkali, ať nevytváří zbytečnou paniku a nikoho zodpovědného k telefonu nedostali. To bylo ve tři nebo ve čtyři hodiny a stavět se začalo v devět ráno. To jsou fakta.

Lidovky.cz: Vy máte k dispozici konkrétní údaje z Radotína?
Ano. Ve 24 hodin v noci ze soboty na neděli byl průtok 450 kubíků. Přičemž při průtoku 300 se mají začít v Praze stavět zábrany. Ve tři hodiny třicet minut ráno, byl průtok 600 a v pět hodin rovný tisíc. Až v devět se začaly stavět zábrany.

Lidovky.cz: Kdy tedy z Radotína poprvé volali na magistrát?
Ve 24 hodin volali, že by se měly začít stavět zábrany.

Lidovky.cz: Jak to víte?
To vím, protože je to všechno monitorované. Telefonáty i odpovědi těch zodpovědných lidí. V 0:10 volali s nějakým panem Janouškem. V 0:55 s panem Ginzem, což je šéf krizového odboru a ve tři hodiny tam měli člověka z povodí.

Lidovky.cz: To je poměrně závažné obvinění.
Oni zatím tvrdí, že nic nezanedbali. Čísla, která mám v ruce, ale říkají něco jiného. To jsou fakta. Myslím si, že je to chyba, ze které by měl pan první náměstek vyvodit důsledky. Chyba, o které mluvím, je velice zásadní. Nemohla se totiž snižovat hladina vltavské kaskády, protože tam se začíná vypouštět až v okamžiku, kdy jsou zábrany dostavěné. Samozřejmě bychom také měli zvažovat otázku zavírání mateřských a jiných škol v oblastech, kde žádná povodeň nebyla. To přineslo jen další problémy rodičům.

Jak rozhovor vznikal:

Bývalého primátora kontaktoval server Lidovky.cz kvůli rozhovoru o povodních v hlavním městě již ve čtvrtek. Svoboda však chtěl počkat, dokud si vše neověří.

Lidovky.cz: Co říkáte na obvinění šéfa zastupitelského klubu TOP 09 Jiřího Vávry, že jste z krizového štábu odnesl kontakty na krizové štáby?
A to mi říkáte vážně?

Lidovky.cz: Pan Vávra vás veřejně obvinil...
Je to pitomost. Já jsem ty kontakty nikdy nevlastnil. Vlastnil je krizový štáb, jsou ve všech počítačích. Nemyslíte si, že je hloupost, aby město jako je Praha mělo jediný seznam čísel napsaný v nějakém sešitu? To je taková hloupost. Představte si mě, jak se plížím na magistrát, abych si odnesl nějaké kontakty (směje se). Ten systém je propracovaný, ten nefunguje na základě nějakého seznamu.

První náměstek primátora hl. m. Prahy pověřený Tomáš Hudeček (vlevo) s dalšími představiteli magistrátu si prohlížejí Císařský ostrov v Praze.

Lidovky.cz: Nemyslíte si, že pan Hudeček měl těžkou pozici vzhledem k tomu, kdy se stal zastupujícím primátorem.
Na to se mě neptejte. Mohl chodit na všechna cvičení, na která jsem chodil já. Nemůžete říkat, že na to byl málo připravený. Jestliže někdo vede Prahu, tak je za ní zodpovědný. Zvládl to jen díky obětavosti záchranných sborů. Co se dělo na nábřežích řek, bylo perfektní - stavěli rychleji, než se předpokládalo. Kdyby se začalo stavět tak, jak se mělo, mohly být škody téměř nulové.

Lidovky.cz: Vy jste byl přítomný na schůzi krizového štábu?
Byl jsem tam jednou jedinkrát, pak už byla ta jednání omezena jen na určité osoby.

Lidovky.cz: Co se tehdy probíralo?
Starostové referovali o tom, co dělají a co se na městských částech děje. Řešilo se rozvodnění Botiče a Rokytky.

Vše o povodních v hlavním městě:

Lidovky.cz: Právě ohledně Botiče se prý na štábu starostové se zastupujícím primátorem hádali..
Byl tam věcný rozpor. Pan první náměstek se domníval, že za Rokytku a Botič zodpovídají starostové městských částí. Ale to není pravda. To je samozřejmě napsáno v krizovém plánu, že za ně má odpovědnost Praha. Starostové to věděli a Hudeček ne.

Lidovky.cz: Když už mluvíme o starostech, nepřišly vám některé jejich stížnosti na Hudečka jen jako politický boj?
O starostech můžu říci jedinou věc - udělali všechno, co bylo v jejich silách, aby povodni zabránili. Měl jsem možnost některé městské části navštívit. Viděl jsem starosty stále v terénu, mezi lidmi. Mnozí spali celou dobu v pracovním oblečení, protože si ani na chvíli nevydechli. Nemyslím si, že by někomu házeli klacky pod nohy. Naopak - minimalizovali škody.

První náměstek primátora hl. m. Prahy pověřený výkonem kompetencí primátora Tomáš Hudeček na Císařském ostrově.

Lidovky.cz: Od nedělního odpoledne zastavuje metro ve všech zastávkách. Premiér Petr Nečas to značil za hazard. Jak to vidíte vy?
Nemám na to žádný supersilný názor. Nemám přístup ke konkrétním informacím, takže by bylo nefér, kdybych se k tomu vyjadřoval.

Lidovky.cz: V pondělí byl navíc odvolán stav ohrožení...
Pan první náměstek by se měl řídit stanoviskem republikového krizového štábu. Opět je to rozhodnutí, za které se bude zodpovídat, pokud je chybné.

HUDEČKOVA VERZE:

Svobodova čísla o průtoku potvrdil i tajemník magistrátu Ondřej Boháč. Avšak s jednou významnou výhradou. "Nástup Vltavy v Radotíně byl velmi rychlý. Skutečně šéf povodí a radotínský starosta volali panu Ginzlovi, což je šéf krizového řízení, který je upokojil a nebavil se s nimi. Oni se nenechali odbýt a ve dvě hodiny ráno volali panu Hudečkovi. A on okamžitě dal svolat krizový štáb a díky němu se už v devět hodin začaly stavět bariéry. Jinými slovy - Svoboda lže," řekl serveru Lidovky.cz Boháč. 

Lidovky.cz: Byl podle vás Hudeček špatným "povodňovým" primátorem?
Myslím si, že u krizového štábu je nejdůležitější seznámit se se všemi fakty a jednotlivé úkoly na štábu správně rozdělit. Každý musí mít definovaný úkol. Není to o tom, že je tam jedna superosoba.

Lidovky.cz: Pokud byste měl říci jedním slovem: uspěl, nebo neuspěl?
Já na tuto otázku neodpovím. Řekl jsem, co se mělo udělat jinak. Podstatné je, že město obstálo jako takové.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.