Lidovky.cz

Fuksu i Tluchoře tíží milionové hypotéky. Nakupovali loni, než zmizeli z politiky

Česko

  6:00
PRAHA - Když se Ivan Fuksa (ODS) loni na podzim ujal role rebelujícího poslance, musel si být jistý, že pokud ve sněmovně skončí, nepohorší si. Muž, kterého policie zadržela při aktuální razii, totiž splácí téměř sedmimilionovou hypotéku. Za ni si pořídil luxusní byt na Žižkově.

Ivan Fuksa těsně po svém odvolání. foto: ČTK

Do paměti se zapsali nejprve jako poslanci, později jako rebelující poslanci a poté jako čekatelé na výdělečnou trafiku. A nyní jsou jedněmi z hlavních postav policejní razie, která zamířila i přímo do sídla vlády. Server Lidovky.cz se podíval do majetkových přiznání Ivana Fuksy a Petra Tluchoře (oba ODS), kteří loni na podzim odešli z politického výsluní.

Exministr zemědělství Fuksa obývá jeden z bytů v pražském Central Parku, jak se nazývá komplex několika nových věžáků poblíž bývalého vlakového nádraží na Žižkově. Byt si pořídil v loňském roce za 6 800 000 korun, ale na dluh. Ke svým majetkovým poměrům totiž doplnil, že splácí hypotéku ve výši 6 725 000 korun. Pokud si tak padesatnik Fuksa vzal běžnou hypotéku, musí ji splatit během patnácti let. Při stávajících úrocích to znamená, že mu měsíční splátka vychází na 45 tisíc korun.

Rezidence na Žižkově, ve které se nachází i byt exposlance Ivana Fuksy (ODS).
Rezidence na Žižkově, ve které se nachází i byt exposlance Ivana Fuksy (ODS).

Rezidence na Žižkově, ve které se nachází i byt exposlance Ivana Fuksy (ODS).

Server Lidovky.cz zjišťoval, zda policie dorazila kvůli domovní prohlídce i do jeho bytu. Správci věžáku, ve kterém je i Fuksův byt, si ale žádných policistů nevšimli. "Nikdo nás o přístup do některého z domů nežádal. Nevylučuji ale, že je dovnitř pustil někdo klasicky na čip," uvedl muž z recepce.

Kromě poslaneckého platu (56 tisíc hrubého) Fuksa v minulém roce žádné jiné příjmy neměl. Alespoň podle majetkového přiznání. V něm uvedl pouze tolik, že darem dostal polnosti za necelých 200 tisíc korun.

Fuksa patřil k šestici rebelů ODS, kteří odmítli podpořit vládní daňový balíček a na protest nakonec spolu s Markem Šnajdrem a Petrem Tluchořem složili poslanecký post. Bez příjmu však nezůstal. Získal totiž trafiku v podobě funkce vrchního ředitele Českého Aeroholdingu.

K TÉMATU:

O Tluchořovi se mluvilo jako o čekateli na dobré místo ve skupině ČEZ. Nakonec se ale uchytil v soukromém sektoru. I Tluchoř je nyní jedním z těch, koho policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zadrželi během zřejmě zatím největší podobné akce v historii.

Padly s odchodem rebelů úplatky?

A i Tluchoř v majetkovém přiznání, které odevzdal při odchodu ze sněmovny, uvedl novou nemovitost. Staví dům za 7,5 milionu korun a splácí hypotéku ve výši 5,6 milionu korun. Jak už dříve napsaly Hospodářské noviny, za lukrativní pozemek v oblíbeném Kersku u středočeského Nymburka nemusel dát ani korunu. Patří totiž jeho tchánovi Luďku Rubášovi, exministru zdravotnictví, který parcelu v hodnotě šesti milionů podle veřejně dostupných dokumentů získal skoro zadarmo.

Více o razii

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zasahoval na úřadu vlády, na ministerstvu obrany a na řadě dalších míst včetně sídel vlivných kmotrů. Policisté zadrželi několik lidí, mezi nimi jsou i exposlanci Petr Tluchoř a Ivan Fuksa či ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová. VÍCE ČTĚTE ZDE.

Bývalý poslanec podle majetkového přiznání kromě poslaneckého platu získal pouze odměnu za členství ve správní radě VZP, a to bez pár korun 160 tisíc. Žádné jiné příjmy neoznámil.

V současnosti policie podezírá Tluchoře mimo jiné z úplatkářství v souvislosti s jeho odstoupením ze sněmovny. Dalšími činy, z nichž je Tluchoř podezřelý, jsou pletichy při veřejné zakázce, legalizace výnosů z trestné činnosti a zneužití pravomoci. Uvedl to jeho advokát Marek Nespala. Podle všeho je kvůli stejné sadě trestných činů vyšetřován i Fuksa.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.