Lidovky.cz

Nerezignuji, Nagyové věřím dál, řekl znovunalezený Nečas

Česko

  16:59aktualizováno  17:36
PRAHA - Premiér Petr Nečas předstoupil ve čtvrtek odpoledne po dlouhém mlčení před novináře. Oznámil, že nemá informace o žádné trestné činnosti svých spolupracovníků a nehodlá odstoupit. Vyvrátil také informace o svém špatném zdravotním stavu.

Petr Nečas na mimořádné tiskové konferenci k razii ve vládě. foto: MAFRA - Michal Růžička

Nečas uvedl, že celý den aféru sledoval v úřadu vlády. "Nemám informace, které by prokazovaly trestnou činnost mých spolupracovníků. Očekávám, že orgány činné v trestním řízení urychleně sdělí důvody, které vedly Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a státní zastupitelství k takto rozsáhlé akci," řekl premiér.

Za svoji pravou ruku a jednu ze zadržených Janu Nagyovou se postavil. "K zadržení paní vrchní ředitelky Nagyové mám jen takový komentář, že má důvěra k ní nepoklesla a nemám důvod se domnívat, že se dopustila jakýchkoliv nezákonností," podotkl.  

Zásah na úřadu vlády podle něj nemá souvislost se zásahy na pražském magistrátu a v dalších institucích. "Zadržení pracovníků Úřadu vlády má mít souvislost s údajnou komunikací s vojenským zpravodajstvím a odstoupením tří poslanců ODS na podzim roku 2012, takzvaných rebelů," ujistil.

Hlavní aktéři vládní razie

  • Ivan Fuchsa - exministr zemědělství, exposlanec.  V lednu zasedl do představenstva státního Českého Aeroholdingu. I vládní politici později uváděli, že post v Aeroholdingu byl pro Fuksu odměnou za to, že odchodem ze Sněmovny umožnil existenci vlády.
  • Petr Tluchoř - exšéf poslaneckého klubu ODS, na poslanecký mandát rezignoval Tluchoř loni v listopadu podobně jako Fuksa kvůli nesouhlasu s vládním daňovým balíčkem. Po odchodu ze Sněmovny se v médiích objevily spekulace o tom, že Tluchoř zamíří do některé státní či polostátní firmy, nejspíše společnosti ČEZ, to ale on sám odmítl. Začátkem roku řekl ČTK, že pracuje jako konzultant.
  • Jana Nagyová - Před osmi lety přesídlila do Prahy, kde se stala provozní šéfkou v hlavní kanceláři ODS. Po volbách v roce 2006 si jí tehdejší místopředseda strany Petr Nečas vzal s sebou na ministerstvo práce, kde vedla jeho kancelář. Údajný velký vliv Nagyové na předsedu vlády se stal opakovaně terčem kritiky nejen v médiích, podle informací tisku se například předloni angažovala kolem výběru nového šéfa České televize a byla i v komisi, jež se pokoušela vybrat nového šéfa Lesů ČR.
  • Ondřej Páleník - V roce 2007 se stal šéfem Vojenského zpravodajství a v čele armádní rozvědky vydržel více než pět let, což je nejdelší funkční období ředitele této tajné služby v novodobé historii.
    Loni Nečasova vláda Páleníka z čela Vojenského zpravodajství odvolala, média spekulovala o tom, že jedním z důvodů byl Páleníkův blízký vztah k exministrovi obrany Martinu Bartákovi, který čelí podezření kvůli podezřelým vojenským zakázkám.
  • Lubomír Poul - šéf úřadu vlády
  • Roman Boček - působil jako vrchní ředitel a náměstek ministra dopravy, po odchodu pracoval v představenstvu Českých drah, vedl příbramskou nemocnici a je členem středočeské ODS
  • Marek Šnajdr - bývalý náměstek ministerstva zdravotnictví a poslanec
  • Roman Janoušek - šedá eminence české politiky, sám sebe před nedávnem charakterizoval jako "politického podnikatele", bývá v médiích označován za jednoho z nejvýznamnějších takzvaných kmotrů s úzkými vztahy zejména na pražské občanské demokraty.
  • Ivo Rittig - další známý lobbista a kmotr s velkým vlivem například na chod dopravního podniku

Nečas se také podivil tomu, kdo vede vyšetřování. "Údajnou trestnou činnost prováděnou v Praze, lidmi s trvalým bydlištěm v Praze, dozoruje expozitura Vrchního zastupitelství Olomouc v Ostravě," upozornil a vyzval policii k urychlénému vysvětlení souvislostí zásahu. "Dlouhodobé mlčení umožňuje pouze šíření spekulací, polopravd a nepodložených informací," dodal.

Opoziční výzvy, aby odstoupil, premiér odmítl. "Jsem přesvědčen, že jsem se nedopustil čehokoliv nepoctivého a čehokoliv nepoctivého se nedopustili ani moji spolupracovníci, nemám tudíž důvod uvažovat o rezignaci, tudíž o pádu vlády," uvedl. Kvůli aféře svolal grémium ODS, svůj postoj také přednese koaličním partnerům a v pátek bude o tomto tématu podle Nečase jednat poslanecký klub ODS.

Policisté od noci na dnešek zasahovali na úřadu vlády a řadě dalších míst včetně ministerstva obrany. Mezi zadrženými jsou podle médií například bývalý šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř, někdejší poslanec a ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS) nebo ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová.

Doslovné prohlášení premiéra Petra Nečase

Dobrý den dámy a pánové,
na úvod chci vyvrátit všechny spekulace o mém zdravotním stavu, či údajném kolapsu. A jsem přesvědčený, že ani na jedno z toho nevypadám. Celý dnešní den jsem pracoval na Úřadu vlády a samozřejmě jsem se věnoval aktuální situaci a opatřování informací.

V tuto chvíli nemám informace, které by prokazovaly trestnou činnost mých spolupracovníků. Očekávám, že orgány činné v trestním řízení urychleně sdělí důvody, které vedly Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a státní zastupitelství k takto rozsáhlé akci.

V této souvislosti mě nemůže nepřekvapit fakt, že údajnou trestnou činnost v Praze prováděnou lidmi s trvalým bydlištěm v Praze, dozoruje pobočka Vrchního státního zastupitelství Olomouc v Ostravě. Já osobně i moji spolupracovníci jsme připraveni poskytnou veškerou součinnost, ale podobné účelové změny jednotlivých typů státních zastupitelství ve své době byly právem kritizovány v kauze Jiřího Čunka.

Vždy jsem usiloval o politickou nezávislost orgánů činných ve trestním řízení. K zadržení paní vrchní ředitelky Jany Nagyové mám jen ten komentář, že má důvěra k ní nepoklesla a nemám důvod se domnívat, že se dopustila jakýchkoliv nezákonností.

Zásah na Úřadu vlády nemá podle mých informací žádnou souvislost s aktivitami orgánů činných v trestním řízení na pražském magistrátu nebo u dalších institucí. Zadržení pracovníků Úřadu vlády má mít souvislost s údajnou komunikací s vojenským zpravodajstvím a odstoupením tří poslanců ODS na podzim roku 2012 tzv. rebelů.

Chci věřit tomu, že orgány činné v trestním řízení postupují zcela nezávisle a bez politického kontextu. Znovu vyzývám orgány činné v trestním řízení k urychlenému objasnění všech souvislostí tohoto zásahu, protože dlouhodobé mlčení umožňuje pouze šíření spekulací, polopravd a nepodložených tvrzení.

Zdroj: ČTK

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.