Lidovky.cz

Nečas svolal bezpečnostní radu státu. Dva její členy zadržela policie

Česko

  18:45aktualizováno  18:50
PRAHA - Premiér Petr Nečas (ODS) svolal na čtvrteční večer schůzi Bezpečnostní rady státu. Dva její členové na ni však nejspíš nedorazí. Lubomír Poul a Ondrej Páleník jsou totiž mezi zadrženými v dosud nejrozsáhleší policejní razii mezi vrcholnými představiteli státu.

Petr Nečas, Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Pro připomenutí: kriminalisté zadrželi v jedné z nejrozsáhlejších akcích pravou ruku premiéra Petra Nečase (ODS) Janu Nagyovou, bývalého šéfa vojenského zpravodajství Ondřeje Páleníka nebo exposlance za ODS Petra Tluchoře a Ivana Fuksu. V sítích detektivů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) uvázly špičky České politiky i vojenské rozvědky.

Čtěte vše o policejním zásahu:

Právě Ondrej Páleník (šéf Správy hmotných rezerv), spolu s vedoucím úřadu vlády Lubomírem Poulem budou na čtvrtečním mimořádném zasedání bezpečnostní rady státu chybět. Členů rady, která zasedne v 19 hodin, se tak sejde zřejmě pouze jedenáct.

Členové Bezpečnostní rady státu na stránkách vlády

Podle dostupných informací měly policejní vyšetřování spustit odposlechy vlivných lobbistů Romana Janouška a Ivo Rittiga. Advokát jednoho ze zadržených, exposlance Petra Tluchoře, Marek Nespala, serveru Lidovky.cz řekl, že razie v domech zadržených mají souvislost s korupcí na pražském dopravním podniku (více čtěte ZDE).

Kdo tvoří Bezpečnostní radu státu?

předseda – předseda vlády (Petr Nečas, ODS
místopředseda – místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí (Karel Schwarzenberg, TOP 09)
ostatní vybraní ministři vlády (Martin Kuba, Tomáš Chalupa, Zbyněk Stanjura za ODS, Miroslav Kalousek, Leoš Heger, za TOP 09, Karolína Peake za LIDEM a dále Jan Kubice a Vlastimil Picek

Další členové:

guvernér České národní banky (Miroslav Singer)
předseda Správy státních hmotných rezerv (Ondřej Páleník) - zadržený
vedoucí Úřadu vlády (Lubomír Poul) - zadržený
schůze se může účastnit i prezident Miloš Zeman

Hlavní aktéři vládní razie

  • Ivan Fuchsa - exministr zemědělství, exposlanec.  V lednu zasedl do představenstva státního Českého Aeroholdingu. I vládní politici později uváděli, že post v Aeroholdingu byl pro Fuksu odměnou za to, že odchodem ze Sněmovny umožnil existenci vlády.
  • Petr Tluchoř - exšéf poslaneckého klubu ODS, na poslanecký mandát rezignoval Tluchoř loni v listopadu podobně jako Fuksa kvůli nesouhlasu s vládním daňovým balíčkem. Po odchodu ze Sněmovny se v médiích objevily spekulace o tom, že Tluchoř zamíří do některé státní či polostátní firmy, nejspíše společnosti ČEZ, to ale on sám odmítl. Začátkem roku řekl ČTK, že pracuje jako konzultant.
  • Jana Nagyová - Před osmi lety přesídlila do Prahy, kde se stala provozní šéfkou v hlavní kanceláři ODS. Po volbách v roce 2006 si jí tehdejší místopředseda strany Petr Nečas vzal s sebou na ministerstvo práce, kde vedla jeho kancelář. Údajný velký vliv Nagyové na předsedu vlády se stal opakovaně terčem kritiky nejen v médiích, podle informací tisku se například předloni angažovala kolem výběru nového šéfa České televize a byla i v komisi, jež se pokoušela vybrat nového šéfa Lesů ČR.
  • Ondřej Páleník - V roce 2007 se stal šéfem Vojenského zpravodajství a v čele armádní rozvědky vydržel více než pět let, což je nejdelší funkční období ředitele této tajné služby v novodobé historii.
    Loni Nečasova vláda Páleníka z čela Vojenského zpravodajství odvolala, média spekulovala o tom, že jedním z důvodů byl Páleníkův blízký vztah k exministrovi obrany Martinu Bartákovi, který čelí podezření kvůli podezřelým vojenským zakázkám.
  • Lubomír Poul - šéf úřadu vlády
  • Roman Boček - působil jako vrchní ředitel a náměstek ministra dopravy, po odchodu pracoval v představenstvu Českých drah, vedl příbramskou nemocnici a je členem středočeské ODS
  • Marek Šnajdr - bývalý náměstek ministerstva zdravotnictví a poslanec
  • Roman Janoušek - šedá eminence české politiky, sám sebe před nedávnem charakterizoval jako "politického podnikatele", bývá v médiích označován za jednoho z nejvýznamnějších takzvaných kmotrů s úzkými vztahy zejména na pražské občanské demokraty.
  • Ivo Rittig - další známý lobbista a kmotr s velkým vlivem například na chod dopravního podniku
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.