Lidovky.cz

Kauza Nagyová: zatčený úředník Boček nepřiznal milionovou vilu

Česko

  6:00
PRAHA - Úředník Roman Boček, jeden z obviněných v kauze Jany Nagyové, má za sebou impozantní kariéru. A za Prahou impozantní vilu. V majetkových přiznáních, které odevzdával na ministerstvech, se však o luxusním bydlení nezmínil.

Zahrada u domu Romana Bočka je rozlehlá foto: Martin Samek, Lidovky.cz

Ta vila zaujme už na leteckých mapách. Na první pohled je třikrát větší než sousedící stavby. A ohromí, i když se kolem ní jen procházíte. Do detailu dotaženou kombinaci dřeva, kamene a skla doplňuje vzrostlá zahrada s biotopem a také klidné okolí: nedaleký les a rozeklané údolí řeky Sázavy, na něž míří výhledy z terasy i oken.

 „Bydlí tady asi tři roky," říká jedna ze sousedek ve vesnici, která leží nedaleko Davle. O tom, že v rozlehlé vile žije muž, který uvízl v síti protimafiánského útvaru, samozřejmě ví. "V rámci dobrých sousedských vztahů ale nic komentovat nechci," odpovídá na dotaz, jak si vysvětluje, že státní úředník Roman Boček má široko daleko nejrozsáhlejší sídlo. Ještě méně sdílný je řidič černého Superbu, který vjíždí za dvou metrovou zeď místy dřevěnou a místy kamennou, která lemuje celý pozemek kolem vily Romana Bočka. "Jen sem jezdím krmit zvířata," odbývá reportéra. Kdy bude k zastižení paní Bočková, však netuší, přestože naznačuje, že právě od ní dostal pokyn obstarat zvířata. "Víte, ani nepatřím do rodiny," dušuje se pod dohledem kamery mířící na vjezd ke garáži.

Boček: Na všechno jsem si řádně vydělal

Pokud si Boček exkluzivní dům pořídil skutečně před třemi lety, měl by o něm být záznam v majetkovém přiznání, které odevzdával na ministerstvu dopravy. V tu dobu tam totiž působil nejprve jako vrchní ředitel a posléze i jako náměstek ministra. Jenže ani v jednom z vyplněných formulářů není o domě žádná zmínka. V roce 2009 pouze uvádí, že má hypotéku ve výši 5,5 milionu korun. Z formulářů je pak možné vyčíst už jen to, že si pořídil téhož roku tepelné čerpadlo za 1 milion korun. Zápis o novém bydlení není k nalezení ani v následujících letech, kdy působil na ministerstvu zemědělství.

Kdo je Roman Boček (43 let)

Roman Boček vystudoval Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, na které promoval v roce 1996.

V letech 2003 až 2008 působil jako ředitel Oblastní nemocnice v Příbrami. Mezi lety 2009 a 2010 vykonával funkci vrchního ředitele a náměstka Ministerstva dopravy, poté usedl do křesla náměstka na ministerstvu zemědělství, kde skončil loni v září. Jeho hrubý plat činil 90 tisíc korun. Vzápětí se stal členem představenstva Českých drah. Má čtyři děti.

Žalobci v kauze Nagygate viní Bočka ze zneužití pravomoci a z podplácení. Podle detektivů měl Boček společně s Janou Nagyovou zneužít svého vlivu a "navést Petra Nečase", aby Petru Tluchořovi, Marku Šnajdrovi a Ivanu Fuksovi za složení mandátu "slíbil úplatek ve formě získání členství v představenstvu nebo dozorčí radě ve společnostech, v nichž je majoritním akcionářem Česká republika". Boček podle policejních dokumentů také sloužil jako prostředník mezi rebelujícími poslanci a pravou rukou premiéra.

Externí obrázek

Víc odpovědí nenabízí ani katastr nemovitostí. Lze z něj vyčíst jen tolik, že když rozsáhlý pozemek kupoval, byl ornou půdou, za kterou zaplatil všehovšudy 400 tisíc korun.

Zeptat se na dům přímo Bočka nelze; už třetím týdnem pobývá ve vazební věznici. Přes svého advokáta pouze poslal stručné stanovisko. "Klient uvádí, že cena rodinného domu by se mohla pohybovat do 13 milionů korun. Na dům má hypotéku ve výši 6,5 milionu korun a zbytek byl hrazen z výnosu z prodeje předtím vlastněné nemovitosti. Od roku 1998 působil ve vysokých manažerských funkcích, a tudíž si na všechno řádně vydělal." tlumočil Bočkovu reakci advokát Filip Seifert.

Jestli předkládaná cena domu odpovídá skutečnosti, je obtížné určit bez detailní znalosti nemovitosti. "Cena stavby se bude pohybovat mezi 10 a 12 miliony korun," řekl realitní makléř Michal Mohwald z M&M reality holding, jemuž Lidovky.cz předložily fotografie domu a jeho letecký snímek. "Ale je to těžké stanovit. Nevíme, co je uvnitř. Jestli tam náhodou není schodiště z mramoru," zdůraznil.

Nagyová: Malý, bodrý kamarád

Ač Boček podle policejní verze příběhu působil jako převodová hřídel mezi Nečasovou pobočnicí Janou Nagyovou a exposlanci-rebely v čele s Petrem Tluchořem, on samotný stál vždy v pozadí. I ze sdělení obvinění se dá vyčíst maximálně tolik, že středočeský člen ODS Boček domlouval Nagyové schůzky a ona o něm mluvila jako o "malém, bodrém kamarádovi". Není jasné, nakolik měl vlivné postavení uvnitř ODS. Není jasné, nakolik se řídil pokyny ministrů či stranických šéfů.

O roli Romana Bočka v kauze Nagygate čtěte také:

Zpětný pohled na jeho úřednickou kariéru přitom odhaluje, že figuroval hned v několika kauzách. V roce 2010 uzavřel smlouvu na vývoj kritizovaného Centrálního registru vozidel, která během tří let firmě ATS - Telcom zajišťovala 474 milionů korun bez ohledu na to, zda bude ministerstvo dopravy moci služby využívat.

Tíha milionových hypoték

Nejen policejní obvinění. Romana Bočka a poslanečtí odpadlíci mají ještě jedno společné: luxusní bydlení a vysoké hypotéky. Jak jako první upozornil server Lidovky.cz, exministr zemědělství Ivan Fuksa obývá jeden z luxusních bytů v pražském Central Parku. Byt si pořídil v loňském roce za 6 800 000

korun, ale na dluh. Ke svým majetkovým poměrům totiž doplnil, že splácí hypotéku ve výši 6 725 000 korun. 

Petr Tluchoř zase v majetkovém přiznání, které odevzdal při odchodu ze sněmovny, uvedl novou nemovitost. Staví dům za 7,5 milionu korun a splácí hypotéku ve výši 5,6 milionu korun.

Více se dočtete ZDE. 

Když Boček ministerstvo opustil, nové vedení resortu vypovědělo řadu smluv, které podepsal. Důvod? "Byly předražené," napsal tehdy deník Mf Dnes a vypočítal seznam pochybných zakázek. Kupříkladu: zálivka květin, nákup stovek plyšových maskotů, malířské práce, fiktivní servis a oprava spotřebičů v jídelně. Jak později uvedla televize Prima, sotva Boček nastoupil na ministerstvo zemědělství - znovu do funkce náměstka -, IT služby v tomto resortu začala opět poskytovat firma ATS - Telcom.

Bočkův tehdejší šéf a stranický kolega Petr Bendl si ovšem nikdy nevšiml, že by si jeho náměstek žil nad poměry. "Za svůj život jsem měl stovky spolupracovníků a kdybych měl bez jakéhokoliv oprávnění zkoumat jejich majetkové poměry, ne jen že bych nedělal nic jiného, ale pravděpodobně bych tím porušoval zákony," odpověděl v SMS dosluhující ministr zemědělství Bendl.

Roman Boček vlatní vilu, kterou nepřiznal v majetkovém výpisu

Boček opustil Bendlův úřad v září loňského roku. Sice přišel o devadesátitisícový plat náměstka, obavy, že nesplatí vysokou hypotéku, mít nemusel. Stal se členem představenstva a manažerem Českých drah, což mu zajistilo příjem zhruba 250 tisíc korun měsíčně.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.