Lidovky.cz

Poslanec Šťastný vypovídal, teď je na řadě Nečas

Česko

  10:05aktualizováno  13:20
PRAHA - Poslanec Boris Šťastný (ODS) dnes vypovídal na policii v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové a údajného podplacení trojice exposlanců z ODS. Řekl, že otázky policistů se týkaly okolností schvalování daňových zákonů. Expremiér Petr Nečas se má na policejní služebnu dostavit hodinu po poledni.

Boris Štastný (ODS) pár minut po výslechu foto: Petr Topič

"Chci zdůraznit, že přípravné řízení je neveřejné a každý svědek podepisuje prohlášení, které mu ze zákona zakazuje hovořit o tom, co bylo předmětem dotazování. Obecně však mohu říci, že šlo víceméně o předání informací policii z celého toho průběhu projednávání daňového balíčku," řekl poslanec Šťastný.

"Žádných jednání o čemkoli s daňovým balíčkem jsem se neúčastnil," uvedl dále Šťastný. Podle něj výslech netrval dlouho, problémem bylo jen vše sepsat.

Daňový balíček

Podle policistů se poslanci Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa před hlasováním o vládním daňovém balíčku, s nímž nesouhlasili, vzdali poslaneckých mandátů výměnou za příslib výhodných postů ve společnostech s majetkovou účastí státu. Zákon, s nímž Nečasova vláda spojila žádost o vyslovení důvěry, byl poté přijat. Fuksa se následně stal členem představenstva Českého Aeroholdingu, Šnajdr předsedou dozorčí rady Čepra.

Šťastný v médiích již dříve řekl, že důvodem jeho výslechu je fakt, že byl s trojicí exposlanců i s premiérem Nečasem v úzkém kontaktu. Spolupráci při rozdělování postů pro ně však odmítl.

Nečas dorazil k výslechu

Expremiér Nečas měl na policejní služebnu přijít ve 13:00. "Nečas dorazil v doprovodu Lžičáře, jen rychle se beze slova propletl masou novinářů a zašel do budovy," informuje zpravodaj Lidových novin.

Státní zástupce v pondělí požádal sněmovnu o vydání Nečase ke stíhání. Nečas již dříve prohlásil, že žádná dohoda o rezignaci rebelujících poslanců ODS na jejich poslanecké mandáty výměnou za jiné funkce uzavřena nebyla. Proto mu není jasné, proč a z čeho má být obviněn.

VÍCE O TÉMATU ZDE:

 

Pracovnice advokátní kanceláře Eduarda Bruny, který zastupuje Nagyovou, v minulých dnech sdělila, že kriminalisté v posledních dnech často měnili rozvrh výpovědí. Podle ní tak není zcela zřejmé, zda Nečas skutečně v pátek ve 13:00 na policii půjde.

Nečas kvůli kauzám kolem Nagyové odstoupil z funkce předsedy vlády i z čela ODS. Jeho vládu nahradil úřednický kabinet Jiřího Rusnoka.

Razie, která vedla k pádu vlády

  • Policie provedla 13. června rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. ČTĚTE ZDE:
  • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen. SOUHRN DNE ČTĚTE ZDE:
  • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
  • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili. ČTĚTE ZDE:
    Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček. ČTĚTE ZDE:
    Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí. SOUHRN DNE ZDE:
  • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě. SOUHRN DNE ZDE:
  • V neděli 16. června večer ohlašuje premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda. VÍCE ZDE:
  • 8. 7. požádala policie sněmovnu o vydání Petra Nečase k trestnímu stíhání
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.