Lidovky.cz

Sobotka mohl být premiérem, ale nechtěl, říká Zeman

Česko

  17:21aktualizováno  18:22
PRAHA - "Co uděláte s člověkem, který to nechce," rýpl si prezident Miloš Zeman do šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky. Zeman věří, že určité politické strany ve sněmovně vládu premiéra Jiřího Rusnoka podpoří. Pokud kabinet důvěru nedostane, uvažuje Zeman, že pověří sestavením vlády Miroslavu Němcovou (ODS). Ale požaduje 101 notářsky ověřených podpisů.

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor k aktuální politické situaci. foto: ČTK

Prezident, který Rusnokův kabinet jmenoval 10. července po pádu koaliční vlády ODS, TOP 09 a LIDEM premiéra Petra Nečase, se od pátku do úterý sešel v Lánech se šéfy klubů všech sněmovních stran.

"Po kolečku těchto jednání mohu konstatovat, že je pravděpodobné - nikoliv jisté, protože co je v politice jistého - že podporu určitých parlamentních stran Rusnokova vláda dostane," prohlásil prezident rozhovoru pro ČTK.

ČTĚTE DÁLE:

Zda bude podpora zmíněné části politického spektra Rusnokovi k získání důvěry stačit, ale není jisté. Zeman sám dnes připomněl, že ve Sněmovně je skupina 17 nezařazených poslanců a poslankyň. "Petr Nečas jim říkal 'volné radikály'. A zatím nikdo neví, jak se tito nezařazení poslanci zachovají," uvedl Zeman.

Zeman navrhuje omezení imunity

Prezident Miloš Zeman by uvítal výrazné omezení imunity zákonodárců, měla by se podle něj vztahovat jen na jejich verbální projevy v parlamentu i mimo něj. V ideálním případě by se mu zamlouvalo i úplné zrušení imunity. To, že by se nyní, před volbami, podařilo změnu Ústavy ČR v Parlamentu odhlasovat, si ale hlava státu nedokáže představit.

Zeman tak reagoval na kauzu kolem bývalých poslanců ODS a diskutovaný verdikt Nejvyššího soudu, který je na základě jejich imunity vyňal z pravomoci policie, soudu a státního zastupitelství. Kritici rozhodnutí míní, že soud zvolil extenzivní, široký výklad a zařadil pod ochranu imunity také politické dohody a kompromisy.

"Ono by nejlépe bylo, kdyby žádná poslanecká imunita neexistovala, protože nežijeme ve feudálních dobách, kdy by král stínal neposlušné členy parlamentu, na druhé straně, kdyby už existovala, měla by být pouze verbální," uvedl Zeman. Imunita by se tak vztahovala jen na svobodu slova. Podle něj by ale verbální nepostižitelnost měla platit nejen na půdě sněmovny, ale také mimo něj.

Do této skupiny však prezident započítal i osm poslanců někdejší vládní strany LIDEM, jejíž šéfka Karolína Peake ale dává najevo přání pokračovat v koalici s ODS a TOP 09. Strany už po pádu Nečasova kabinetu prezidenta přesvědčovaly, že stále disponují většinou 101 poslance, a měly by dostat šanci vládu sestavit. Premiérkou měla být nynější šéfka Sněmovny Miroslava Němcová.

Zeman: Pokud to neudělají, druhý pokus nedostanou

Zeman uvedl, že při nedávných schůzkách si lídry klubů ODS a TOP 09 Markem Bendou a Petrem Gazdíkem pravicové politiky požádal, aby mu v případě, že druhý pokus o jmenování vlády bude nutné a on se pro něj rozhodne, seznam s podpisy 101 poslanců opět předložili. "Dokonce jsem je zdvořile požádal, aby byly notářsky ověřeny," poznamenal Zeman.

Na otázku, zda v takovém případě pravice po případném neúspěchu Rusnokovy vlády druhý pokus dostane, prezident odpověděl: "V každém případě nedostanou druhý pokus, když to neudělají".

Devadesátiprocentní nedůvěra občanů reálně existuje

Zeman však připomněl také to, že pravicové strany plánují dělat minimální změny jak v programu své případné vlády, tak v jejím personálním složení. "Což je poněkud obtížné, uvážíme-li, že ta zhruba devadesátiprocentní nedůvěra občanů (vůči Nečasově vládě) reálně existuje," řekl prezident.

Prezident ale prý počká, s čím ODS a TOP 09 přijdou. Bude však prý argumentovat také tím, že stále pokračuje vyšetřování kauz spojených s politikou. "Nemůžeme vyloučit, že zasáhne i některé, ať už bývalé či současné politiky. A zajisté budete souhlasit, že ministerstvo se poměrně obtížně řídí z cely vyšetřovací vazby," poznamenal Zeman.

V prvním pokusu můžete riskovat

První pokus sestavit vládu mohl mít prý lídr ČSSD Bohuslav Sobotka. Stačilo pouze, aby si řekl, uvedl Zeman s tím, že prezident může v prvním pokusu více riskovat. "Bohužel Bohuslav Sobotka to několikrát, a to veřejně, odmítl. Myslím si, že by bylo naprosto legitimní, kdyby první pokus prezidenta měl dostat on. Ale co uděláte s člověkem, který to nechce," prohlásil prezident.

Zeman se také vyjádřil k jmenování vylvyslanců. Předpokládá, že listiny se jmény velvyslanců zařazených do první skupiny podepíše ve čtvrtek odpoledne. Budou to ti, u nichž podle prezidenta nejsou pochybnosti o jejich schopnostech. Po několika měsících se tak odblokuje výměna velvyslanců v zahraničí

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.