Lidovky.cz

Nejvyšší žalobce Zeman zrušil stíhání exposlanců, nic jiného mu nezbylo

Česko

  11:24aktualizováno  12:53
BRNO - Ačkoliv s názorem Nejvyššího soudu se neztotožnil, šéf státních zástupců Pavel Zeman musel uznat stížnosti tří exposlanců a zrušit tak jejich stíhání v kauze trafik. Spis vrátil šéfovi olomouckých žalobců Ivo Ištvanovi, aby o věci znovu rozhodl. Spolupracovnice expremiéra Jana Nagyová a úředník Roman Boček jsou naopak dál stíháni. Stejně tak obvinění ve větvi týkající se zneužití Vojenské rozvědky dál platí.

Pavel Zeman foto: MAFRA - Anna Vavríková

Případ, který vedl k pádu vlády, minulý týden přibrzdil Nejvyšší soud. Rozhodl o částečném vynětí exposlanců z pravomoci policie a žalobců. Všichni aktéři případu se také minulý týden dostali z vazby na svobodu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Rozhodnutí Nejvyššího soudu je pro mě překvapivé. Podle mého názoru je nepředvídatelné a extenzivním způsobem zachází s indemnitou poslance. Extenzivním způsobem vykládá pojem projev, extenzivním způsobem vykládá pojem projev v Poslanecké sněmovně," uvedl Zeman.

Zeman: S rozhodnutím NS se neztotožňuji
Šéf žalobců dal jasně najevo, že s rozhodnutím soudu se neztotožňuje. "Nezbylo ale, než ho aplikovat a rozhodnout, že usnesení o zahájení trestního stíhání proti pánům Fuksovi, Šnajdrovi a Tluchořovi se ruší a věc se vrací dozorovému státnímu zástupci k novému projednání a rozhodnutí," potvrdil očekávaný krok. 

Propuštěný Fuksa opouští ostravskou věznici

Marek Šnajdr mezi novináři po propuštění z ostravské vazební věznice

Petr Tluchoř opouští vazební věznici v Olomouci.

Stíhání spolupracovnice a milenky expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové a bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, kteří exposlancům měli úplatek nabídnout, však běží dál, usnesení Nejvyššího soudu se na něš podle Zemana nevztahuje. "Jednání je u nich popsáno dostatečným způsobem, lze tam nalézt jednání, následek a příčinný vztah mezi těmito dvěma složkami," popsal Zeman.

Stíhání Nagyové a Bočka v kauze trafik pokračuje

U obou je však podle něj v jedné části špatně posouzen skutek. "Ve věci korupce, kde byla kvalifikace trestného činu návod ke zneužití pravomocí úřední osoby jsme dospěli k závěru, že tuto kvalifikaci nelze použít, nicméně není to důvod ke zrušení usnesení o zahájení trestního stíhání," upozornil nejvyšší státní žalobce.  

Narozdíl od trafik kauza kolem vojenské rozvědky pokračuje, šéf žalobců tak nevyhověl stížnostem Nagyové, exšéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce Milana Kovandy a zpravodajce Jana Pohůnka. "Ve věci je podezření ze spáchání trestného činu a je dostatečně odůvodněn závěr, že tohototo jednání se měly dopustit určité osoby. Popsané jednání je dostatečné srozumitelné a konkrétní," míní Zeman.

Jana Nagyová na dotazy novinářů nereagovala.

Někdejšího náměstek ministra zemědělství Roman Boček hovoří s novináři v...

Ten nepřisvědčil ani námitce jednoho z obviněných, že zneužitím rozvědky není dána škodlivost pro společnost. "Musíme si být vědomi toho, že zde se jedná o podezření ze zneužití tajné služby pro účely sledování soukromé osoby a o zásah do osobních práv. Když si uvědomíme, jakými prostředky disponuje tajná služba, domnívám se, že škodlivost pro společnost je dána.

Stížnosti obviněných proti postupu olomouckého Vrchního státního zastupitelství ležely u NSZ od začátku července. Zeman si k nim vyžádal také spisový materiál. Před rozhodnutím o stížnostech neposkytoval žádné komentáře ke sledované kauze.

Ištvan spolu s kolegou z olomouckého zastupitelství Rostislavem Bajgerem stojí za ostře sledovanou kauzou spojenou se třemi bývalými poslanci ODS a blízkou spolupracovnicí a partnerkou expremiéra Nečase Nagyovou. Ištvana tento týden podpořil prezident Miloš Zeman. Naopak jej opakovaně kritizoval Nečas.

"Rozhodnutí stížnostního orgánu je pro nás závazné, ale blíže se k tomu v tuto chvíli vyjádřit nemůžu, protože jej studujeme," reagoval na Zemanovo rozhodnutí šéf olomouckých žalobců.

Razie, která vedla k pádu vlády

  • Policie provedla 13. června rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. ČTĚTE ZDE:
  • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen. SOUHRN DNE ČTĚTE ZDE:
  • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
  • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili. ČTĚTE ZDE:
    Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček. ČTĚTE ZDE:
    Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí. SOUHRN DNE ZDE:
  • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě. SOUHRN DNE ZDE:
  • V neděli 16. června večer ohlašuje premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda. VÍCE ZDE:
  • Rozhodnutím Nejvyššího soudu byli 16. července všichni tři stíhaní exposlanci ODS Tluchoř, Fuksa a Šnajdr propuštěni z vazby. VÍCE ZDE.
  • V pátek 19. července byli z vazby propuštěni i Nagyová, Páleník a Boček, protože pominuly důvody koluzní vazby. VÍCE ZDE.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.