Lidovky.cz

Bouřky a kroupy vystřídaly tropické vedro. Voda omezila i metro

Slovensko

  19:41aktualizováno  22:44
PRAHA - Silné bouřky s přívalovými dešti a nárazy větru zasáhly večer Českou republiku. Bouře způsobily řadu problémů hlavně v jižních a středních Čechách a na Vysočině. Hasiči zasahovali hlavně kvůli popadaným stromům, které na mnoha místech zastavily silniční a železniční dopravu. Bouřky přinesly kromě řady problémů ale rovněž ochlazení po extrémních vedrech posledních dní.

Voda z přívalového deště, který se s bouřkou přehnal nad Prahou, zaplavila vestibul stanice metra Můstek. Vstup do stanice byl uzavřen. Na snímku hasiči odčerpávají vodu z vestibulu. foto: ČTK

Na jihu Čech hasiči vyjížděli od 18:00 zhruba ke stovce událostí spojených s bouřkami. Odstraňovali ze silnic spadlé kmeny či větve stromů, odčerpávali vodu a na některých místech zasahovali u požárů a poškozených střech.

Podobná situace byla i ve středních Čechách. Třeba na stanici Vlašim byl v bouřce zaznamenán náraz větru 140 kilometrů v hodině. "Jsou velké škody na zeleni, protože popadala spousta stromů," řekl vlašimský starosta Luděk Jeništa (STAN). Podle něj bylo vytopeno také několik domů, protože kanalizace nestačila pobrat vodu.

Také na Vysočině se hasiči potýkali hlavně se spadanými stromy, třeba i na 121. kilometru dálnice D1. "Na ulici Myslotínská v Pelhřimově zůstal pod mostem uvězněný kvůli vzniklé laguně vody řidič s osobním vozidlem," doplnila krajských hasičů Petra Musilová. Podle policejní mluvčí Dany Čírtkové zase spadl strom na chatu u Řásné nedaleko Telče, rozsah škody zatím není znám.

Evakuace v Dejvicích

Prudká bouře se kolem 19:30 přehnala i nad hlavním městem. Hasiči v Dejvicích kvůli tomu museli evakuovat dvě desítky lidí, které by mohl ohrozit nestabilní čtyřicetimetrový jeřáb. Bouře způsobila problémy také v hromadné dopravě, omezen je provoz ve dvou stanicích metra.

Autorka je Silvie Havlíková

Večerní bouřky zastavily provoz zhruba na desítce železničních tratí v Čechách a na Vysočině. Nejhorší je podle mluvčí Českých drah Radky Pistoriusové situace mezi Prahou a Českými Budějovicemi, kde kvůli popadaným stromům stojí několik rychlíků a počasí ztěžuje i náhradní autobusovou dopravu. Spadané větve zastavily zhruba na hodinu i provoz na koridoru z Prahy na Českou Třebovou.

"Osobní vlak do Veselí nad Lužnicí okolo osmé hodiny prudce zastavil kousek před Třeboní. Průvodčí později řekl, že vlak smetl spadlou břízu. Naštěstí ji však přerazil bez vetších škod a brzy jsme jeli dál," popsal situaci na trati reportér serveru Lidovky.cz.

"Rychlík 658 z Českých Budějovic do Prahy skončil v 21:15 v Táboře, kde cestující, včetně několika cyklistů a rodinky s koly, naplnili dva přistavěné autobusy do Olbramovic. Odtamtud snad pojede další vlak," doplnil informace o železnici v jižních Čechách.

Studená fronta

Bouřky přišly se studenou frontou, která na čas ukončila vedra posledních dní. Vysoké teploty si opět vyžádaly kolapsy a požáry. Stejně jako v minulém týdnu znovu padaly teplotní rekordy, hlavně na severu Moravy a ve Slezsku. Jejich překonání ohlásilo podle ČHMÚ 15 stanic měřících déle než 30 let. Nejtepleji bylo v Ostravě-Porubě, kde naměřili 37 stupňů.

Do úterý se podle meteorologů ochladí až o 15 stupňů. V Čechách bylo už dnes oproti víkendovým vedrům o něco chladněji. Za studenou frontou klesne teplota na 23 až 27 stupňů. Právě s ní jsou spojené velké bouřky se silnými nárazy větru. Výstraha ČHMÚ před nimi platí pro téměř celou ČR až do úterního rána. Na konci pracovního týdne se však opět vrátí tropy, teploty se budou pohybovat znovu nad 30 stupni Celsia.

U východních sousedů ČR přišla největší vedra dnes. Slovensko a Maďarsko se potýkaly se čtyřicetistupňovými vedry. Maďarský hydrometeorologický ústav zaznamenal hned několik rekordů.

Doporučení meteorologů

  • Pro omezení škod silným nárazovým větrem je potřeba zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.
  • Dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí úrazu větrem uvolněnými předměty, pádem ulomených větví apod. a zásahu bleskem.
  • V oblastech zasažených silnými přívalovými srážkami lze očekávat intenzivní odtok vody ze svahů, rychlé intenzivní rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt, zatopení ulic, domů, zatopení a podemletí komunikací apod.

Zdroj: ČHMÚ

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.