Lidovky.cz

Češi v zajetí petic: za Ištvana, proti tygrům, proti vládě...

Česko

  11:58
PRAHA - Za minulý rok přišlo do Poslanecké sněmovny na padesát petic. Zdaleka to však neilustruje, kolik nejrůznějších podpisových archů se po Česku toulá. V podstatě: pokud Čechy něco štve nebo naopak něčemu fandí, je dost pravděpodobné, že už na to mají příslušnou petici.

Téměř každý den vzniká v Česku nová petice. Čím dál častěji se ale podpisy shání přes internet. foto: Shutterstock

Cestou do práce vám uvidíte plakát, který zve na cirkusové představení. Máte v tu chvíli o večerním programu jasno a už se těšíte na cvičené tygry? Pak by vás mohla zajímat petice Za záchranu cirkusů se zvířaty, kterou spustila slavná cirkusová rodina Berousků. (VÍCE ZDE)

Nebo je tomu naopak a při pomyšlení na zvířata pod šapitó se sami sebe ptáte, jak je možné, že už se tato nelidská zábava dávno nezakázala? I v tomto případě je tu pro vás petice - zcela opačná: Stop cirkusům se zvířaty v ČR.

A tak by se dalo pokračovat. Fandíte vrchnímu žalobci Ivo Ištvanovi v kauze poslaneckých trafik? Můžete přidat své jméno k více než 10 tisícům podpisům, které už pod peticí za Ištvana jsou. Nesouhlasíte s jmenováním vlády Jiřího Rusnoka? Výzva Zvyklosti nejsou hlouposti je tu pro vás (VÍCE ZDE). Nebo vás trápí spíše to, že olympijský hokej bude tentokrát vysílat TV Nova a nikoli Česká televize? I pro vás se najde petice.

ČTĚTE TAKÉ:

Ostatně na zálibu Čechů v peticích vsadil i prezident Miloš Zeman. Jedna petice mu pomohla až k prezidentskému křeslu a nyní sám jednu podepsal. "Velice rád jako padesátý tisící tuto petici podepíši a pevně věřím, že se ke mně přidá ještě dalších minimálně padesát tisíc lidí," uvedl před tím, než přidal svůj podpis na petiční arch za zákon o prokazování původu příjmů a majetku, který připravila jeho strana SPOZ.

Petice o 1 podpisu? I tu projedná výbor

I tato petice zamíří do Poslanecké sněmovny. Její petiční výbor na konkrétních číslech dokládá, jak si Češi své petiční právo oblíbili. Zhruba jednou týdně dostane na stůl Petiční výbor novou petici. "V minulém roce jsme obdrželi celkem 46 petic," uvedla Hana Orgoníková, předsedkyně výboru. Celkem se na nich sešlo téměř 430 tisíc podpisů, přičemž nejúspěšnější byla petice mířená proti vládním reformám. Pod tou se sešlo více než 90 tisíc podpisů.

Podepisování petice. Ilustrační foto

Petiční výbor však musí projednat všechny došlé listiny, bez ohledu na to, zda jsou pod ní tisíce podpisů nebo podpis jediný. A i takové do sněmovny chodí. Například pod "Peticí občanského sdružení 'Český kmín' ohledně financování konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin a mikroorganismů" výbor našel jediný podpis.

Nesmrtelné petice

Pět desítek petic ve sněmovně ale zdaleka neodpovídá tomu, kolik jich během roku skutečně vznikne. Pokud slovo "petice" zadáte do databáze mediálních obsahů, zjistíte, že v podstatě není den, aby nevznikla nová podpisová akce, byť jen lokální. Ve výsledku jsou jich tak ročně stovky.

V on-line době pak není překvapením, že většina podpisových akcích se rodí právě na internetu. Přidat podpis je otázkou pár vteřin a založit novou petici je podobně jednoduché. Přitom některé z nich končí jen jako veřejný projev nesouhlasu, aniž by iniciátoři odeslali nasbírané podpisy na příslušné úřady.

Některé petice pak přežívají i dlouho poté, co už je daná věc vyřešená. Už čtvrt roku je například uzavřený případ řidiče Romana Smetany. Pod petici proti jeho stíhání přitom přibývají podpisy dosud.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.