Lidovky.cz

Svědek: Lupič zaplatil 2 miliony za svobodu, 'pustila' ho Kovářová

Česko

  17:29aktualizováno  17:38
PRAHA - Propuštění odsouzeného zloděje několika desítek milionů korun Rudolfa Tesárka z vězení zařídila jeho advokátka Hana Riedlová skrze bývalou ministryni spravedlnosti Danielou Kovářovou, se kterou se zná. Tesárek za to údajně zaplatil dva miliony korun. Svědek Jan Ptáček to řekl při hlavním líčení s dvěma bývalými pracovníky ministerstva, kteří údajně nesou vinu na tom, že Kovářová přerušila trest odsouzeným Tesárkovi s Josefu Blažkovi.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Ptáčkovi, kterého eskorta přivezla do soudní síně přímo z vězení, to prý řekl sám Tesárek, když spolu strávili zhruba rok v jedné cele. "Řekl mi, že půjde za týden ven. A za týden už tam doopravdy nebyl," uvedl svědek, který si sám odpykává pětiletý trest za podvod.

Státní zástupkyně Pavla Otáhalová na jeho slova ve své závěrečné řeči reagovala tak, že se sice policie a žalobci snažili rozkrýt, zda se na trestné činnosti nepodílela i Kovářová, nicméně bezvýsledně. V době, kdy policie žádala o výpisy telefonních hovorů, aby zmapovala vztahy mezi podezřelými, totiž Ústavní soud jejich využití značné omezil. "Proto motivace zůstala neobjasněná," podotkla žalobkyně. Kovářová ale již dříve jakoukoli vinu odmítla.

Soudkyně Mária Petrovková předvolala také Tesárka s Blažkem, oba však shodně vypovídat odmítli s odůvodněním, že by se vystavili nebezpečí trestního stíhání. Obžaloba viní kladenského soudce Vlastimila Matulu, který byl v té době na ministerstvu na stáži, a tehdejšího ředitele odboru dohledu ministerstva Vladimíra Chrásteckého z nadržování.

Ukradli 74 milionů, exministryně Kovářová je propustila, nyní Josefa Blažka a Rudolfa Tesárka chytili v Thajsku

Dvojice podle obžaloby úmyslně zmanipulovala řízení o podnětech k podání stížností pro porušení zákona, aby Tesárkovi a Blažkovi umožnila dostat se na svobodu. Na základě toho pak Kovářová zlodějům trest přerušila. Tesárek s Blažkem poté na čas zmizeli za hranicemi.

Tesárek s Blažkem byli v roce 2009 odsouzeni k desetiletým trestům vězení za krádež 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury u Hořic na Jičínsku v lednu 2008. O podání stížnosti pro porušení zákona v jejich prospěch a přerušení výkonu jejich trestu Kovářová rozhodla v červnu 2010. Její nástupce Jiří Pospíšil (ODS) vzal sice v srpnu 2010 stížnosti zpět, muži se ale do vězení nevrátili. Jejich útěk do zahraničí trval několik měsíců.

Předloni v květnu byli zadrženi v Thajsku, odkud je pak přivezla česká policie. Podněty k podání stížností přišly na ministerstvo v dubnu 2010. Tesárkově žádosti ale ministerstvo nevyhovělo, což tehdy podepsala i Kovářová. O Blažkově žádosti pak rozhodovala jedna z tehdejších referentek, která doporučila stížnost pro porušení zákona nepodat.

Josef Blažek (vlevo) a Rudolf Tesárek po zatčení v Thajsku.

Podle státní zástupkyně ale Chrástecký přidělil spis Matulovi, přestože o zamítavém stanovisku referentky věděl. Matula pak následně Blažkově žádosti vyhověl a stížnost navrhl ministryni podat, sám navíc učinil stejný návrh i v případě Tesárka. Přerušení výkonu trestu pak Matula doporučil, přestože měl k dispozici rozhodnutí tří soudů včetně Nejvyššího soudu o tom, že vina byla prokázána.

Podle Otáhalové byla trestná činnost obou mužů prokázána, žalobkyně pro dvojici navrhla podmíněné tresty. Pro Chrásteckého žádá také uložení peněžitého trestu a zákaz pracovat ve státní správě. Sám Matula pak zdůraznil, že je stíhán za svůj právní názor. "Já jsem prostě jednal podle svého nejlepšího vědomí a svědomí," prohlásil kladenský soudce.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.