Lidovky.cz

Rusnokova vláda pod palbou kritiky. Odvrací ji zveřejněním platů Nagyové a spol.

Česko

  15:33aktualizováno  18:33
PRAHA - Úřad vlády zveřejnil platy a odměny bývalého vedení. V zájmu transparentnosti, vysvětlil nový šéf úřadu Radek Augustin. Stalo se tak přesně v den, kdy kabinet bez důvěry hasí zatím největší problém: vzpouru umělců v Národním divadle.

Vrchní ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nagyová vystupuje z auta v Bruselu 7. února před jednáním evropského summitu. foto: ČTK

Za Nečasovy éry, kdy na úřadu pracovala i nyní obviněná Jana Nagyová - přítelkyně tehdejšího premiéra - , se informace o platech držely v tajnosti. Server Lidovky.cz a třeba i Nadační fond proti korupci se v minulosti několikrát pokoušely údaje získat, pokaždé však Úřad vlády žádost zamítl s odvoláním na ochranu soukromí.

PSALI JSME:

Nyní úřad záznamy o platech a odměnách poskytl. Zaměřil se však pouze na roky 2010 až 2012, tedy právě na dobu, v níž úřadoval ve Strakově akademii premiér Nečas.

Brala víc než náměstci

Ze zveřejněné tabulky lze například vyvodit, kolik ve své funkci pobírala Jana Nagyová, Nečasova pobočnice. Už dříve totiž unikly do médií informace, podle kterých získala jako vrchní ředitelka sekce kabinetu předsedy vlády v březnu roku 2011 odměnu 190 tisíc korun.

Reakce Nadačního fondu proti korupci:

„Konečně i Úřad vlády začal dodržovat zákony a poskytl informace. Je smutné, že je posledním státním orgánem, který tak učinil. Vždy jsem žil v domnění, že by právě stát měl jít příkladem. Co se týče výše vyplacených odměn, nad těmi zůstává rozum stát. I kdyby dřeli jako koně, tak je jejich výše naprosto nepřiměřená a neodpovídá jejich postavení ve státní sféře. Pro porovnání, na Ministerstvu zahraničních věcí (MZV) si v roce 2011 rozdělilo dvanáct vrcholových manažerů na odměnách přibližně 700 000 Kč. Oproti tomu Jana Nagyová získala pouze na odměnách v témže roce 1 220 000 Kč, což odpovídá odměně dvaceti manažerů z MZV,“ řekl ředitel a analytik nadačního fondu Petr Soukenka.

To znamená, že plat Nagyové v tabulce odpovídá číslům uvedených u funkce "VŘS 1" - tedy vrchní ředitelka sekce. V daném roce totiž odměny kromě ní pobíral jen jeden vrchní ředitel sekce, ale "pouze" 110 tisíc korun za celý rok, tedy méně, než Nagyová získala jen za březen 2011.

Roční plat Jany Nagyové v roce 2011 byl tak milion korun a k němu získala ještě roční odměny ve výši 1,22 milionu korun. To znamená třetí nejvyšší odměny, jaké Úřad vlády za poslední tři roky rozdal. V loňském roce pak měla roční plat také milion korun a v rámci odměn inkasovala na účet ještě 840 tisíc korun.

"Moji lidé dřou jako koně. Standardně 12 hodin denně. K tomu často i víkend," komentoval finanční ohodnocení Nagyové už dříve Nečas. (VÍCE ZDE).

ROZKLIKNĚTE PRO ZOBRAZENÍ PLATŮ V ROCE 2011 A 2012:

V tabulce jsou uvedeny roční platy a odměny vedoucích zaměstnanců Úřadu vlády v roce 2011.
V tabulce jsou uvedeny roční platy a odměny vedoucích zaměstnanců Úřadu vlády v roce 2012.

Nejvyšší plat pobíral vedoucí Úřadu vlády, kterým byl donedávna Lubomír Poul. Skončil poté, co byl i on vyslýchán v souvislosti s kauzou, v níž je obviněná Nagyová. Poulův roční plat byl bezmála 1,2 milionu korun. V loňském roce k tomu získal ještě roční odměny ve výši téměř 1,7 milionu korun, v roce předešlém to bylo 1,2 milionu korun na odměnách.

Platy nelze donekonečna tajit

"Chceme tímto postupem transparentně ukázat, jak bylo nakládáno s veřejnými prostředky. Vrcholní státní zaměstnanci musejí počítat s tím, že jejich plat podléhá zvýšené kontrole a není možné donekonečna tajit, jakou mzdu za svou práci dostávají. Věřím, že se tak Úřad vlády tímto krokem stává otevřenějším a transparentnějším,“ vysvětlil rozhodnutí odtajnit platové poměry nový vedoucí Úřadu vlády Radek Augustin. Ve stejném duchu se už před tím vyslovil i premiér Rusnok.

Soud kvůli platu Nagyové

Kvůli zveřejnění odměn Nagyové je v současnosti veden soud. Obžaloba z neoprávněného nakládání s osobními údaji viní člena správní rady protikorupčního fondu Karla Randáka, který vinu odmítá, a někdejší zaměstnankyni úřadu vlády Lenku Pikorovou.

Žalobci tvrdí, že Pikorová, která pracovala jako asistentka Nagyové a mimo jiné přebírala její výplatní pásky, dala v roce 2011 dvě z těchto pásek Randákovi za účelem jejich zveřejnění v médiích.

Jakými argumenty se bývalé vedení Úřadu vlády měsíce bránilo, aby údaje o platech a odměnách svých zaměstnanců nemuselo zveřejnit? Přečtěte si jejich vysvětlování v přiložených dokumentech.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.