Lidovky.cz

Státu prodělali statisíce. Benešová však generály hájí a úkoluje soud

Česko

  7:00
PRAHA - Ministryně spravedlnosti Marie Benešová se zastala dvojice generálů, kteří byli odsouzeni za to, že státu způsobili statisícové škody. Amnestie jim sice trest zahladila, ministryně ale žádá, aby soud případ otevřel a znovu rozhodl, zda jsou vojáci skutečně vinni.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová foto: ČTK

Benešová proto podala stížnost pro porušení zákona ve prospěch nyní již bývalého poradce náčelníka generálního štábu pro NATO a EU Rostislava Mazurka a bývalého zástupce velitele sil podpory a výcviku Radoslava Rotrekla.

Městský soud v Praze je loni na podzim uznal vinnými z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Toho se měli dopustit tím, že utráceli statisíce z armádního rozpočtu za propagační dary. Objednali emblémy, které však dostali přišité na čepicích, osuškách či ručnících, čímž se celková cena zvýšila. Podle soudu nešlo o věci potřebné pro zajištění obrany státu.

"Městský soud v Praze oběma uložil podmíněné odložené tresty odnětí svobody a povinnost nahradit škodu poškozené České republice - ministerstvu obrany - ve výši 51 087 Kč a 166 202 Kč," rekapituluje se ve stížnosti. Celková škoda byla ale podle soudu vyšší.

Pomohla amnestie

Rotrekl podal proti rozsudku dovolání, jež ale letos na jaře stáhl. Ukázalo se totiž, že se na oba generály vztahuje amnestie, kterou v lednu vyhlásil exprezident Václav Klaus. Peníze ale musí oba muži státu zaplatit. "Povinnost náhrady škody trvá," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

Bývalý poradce náčelníka generálního štábu pro NATO a EU Rotislav Mazurek

Bývalý zástupce velitele sil podpory a výcviku Radoslav Rotrekl

Amnestií však případ neskončil. "Podnět k podání stížnosti pro porušení zákona obdrželo ministerstvo spravedlnosti od Nejvyššího státního zastupitelství, které provedlo z vlastní iniciativy přezkum rozsudku Městského soudu v Praze," uvedla Čechová.

Čtyřikrát nevinni, popáté ano

Pochybnostem, které mají nejvyšší žalobci, ministryně vyhověla a stížnost k Nejvyššímu soudu podala. Tvrdí, že pravomocný rozsudek nad generály se neopírá o nezpochybnitelné důkazy. Jejich pochybení vidí spíše v nedůslednosti, nikoli v nekalém záměru.

"Ze všech okolností případu je zřejmé, že se nejspíše jednalo o rutinní nedůsledné plnění úkolu, který se obviněným důvodně musel jevit jako zcela podružný ve vztahu k ostatním záležitostem, které jinak zabezpečovali a ve vztahu k ostatním hodnotám, kterými jinak disponovali nebo za které jinak odpovídali," hájí vojáky ve stížnosti Benešová.

Navíc zatím poslední rozsudek padl po řadě peripetií. Státní zástupce se čtyřikrát odvolal, když byli vojáci označeni za nevinné, a Městský soud v Praze mu čtyřikrát vyhověl. Nakonec sám uznal generály vinnými.

ČTĚTE TAKÉ:

Generálové se už dříve za pochybení omluvili. Odmítli však, že by sporné smlouvy podepsali s cílem finančně stát poškodit. Oba u armády skončili v roce 2010 - dva roky poté, co padla obvinění. Společně s nimi byl obviněn i náčelník Vojenské kanceláře prezidenta František Hrabal coby jejich nadřízený. Ten se ale nakonec soudu vyhnul tím, že zaplatil svůj podíl na škodě. Ani on už však není na svém místě. Skončil po skandálu s ruským špionem.

Přečtěte si plné znění stížnosti pro porušení zákona:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.