Lidovky.cz

Kuba vypovídal na policii. Jednáni o trafikách se prý neúčastnil

Česko

  9:33aktualizováno  10:21
PRAHA - Úřadující šéf ODS Martin Kuba vypovídal na policii v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové. Kriminalisté se ho zřejmě ptají na údajné "trafiky" pro exposlance ODS a na jeho setkání s lobbistou Ivo Rittigem před loňským kongresem občanských demokratů. Politik při svém příchodu čekajícím novinářům neodpovídal na dotazy. Řekl, že se vyjádří až při odchodu.

Kuba dorazil k budově Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v ulici Na Perštýně sám a pěšky. Zhruba o hodinu později vešel do objektu také advokát Nagyové Eduard Bruna.

Politik nedávno připustil, že se s kontroverzním Rittigem, na nějž se policie rovněž zaměřuje v souvislosti s vyšetřováním kauzy Nagyové, loni v listopadu setkal. Schůzku zdůvodnil tím, že u "zákulisního hráče" Rittiga před kongresem mapoval situaci ve straně.

Kuba se jednání prý neúčastnil

Kuba novinářům při svém odchodu řekl, že se nezúčastnil žádných jednání, která by souvisela s výměnou poslaneckého mandátu za místa ve firmách se státní účastí. Jeho výslech bude pokračovat příští týden, přerušen byl kvůli schůzce předsedů politických stran s prezidentem. Žalobci tvrdí, že se exposlanci Ivan Fuksa, Pavel Tluchoř a Marek Šnajdr vzdali mandátu, čímž umožnili schválení daňového balíčku tehdejší Nečasovy vlády, s nímž nesouhlasili. Údajnou protislužbou pro ně prý bylo získání lukrativních postů. "Já jsem s nimi nikdy žádné jednání, které by souviselo s jejich vzdáním se mandátu nebo s nějakou jinou pozicí, nevedl," prohlásil při odchodu z výslechu Kuba.

VÍCE ZDE:

Spekulovalo se, že se kriminalisté budou politika ptát i na jeho setkání s kontroverzním lobbistou Ivo Rittigem před loňským kongresem občanských demokratů. Na tyto dotazy však - alespoň prozatím - nedošlo. "Vzhledem k tomu, že teď musím za panem prezidentem, jsme naši komunikaci přerušili a budeme v ní pokračovat ještě příští týden," vysvětlil Kuba. Jeho dnešní výslech v budově Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v ulici Na Perštýně trval zhruba hodinu a půl.

Politik nedávno připustil, že se s kontroverzním Rittigem, na nějž se policie rovněž zaměřuje v souvislosti s vyšetřováním kauzy Nagyové, loni setkal. Říjnové schůzky zdůvodnil tím, že u "zákulisního hráče" Rittiga mapoval před listopadovým kongresem situaci ve straně.

"Já jsem viděl pana Rittiga na pár schůzkách před kongresem ODS, kde se projednávala nějaká situace uvnitř ODS. Toť vše," zopakoval dnes.

Z údajného podplacení exposlanců viní žalobci Nečasovu spolupracovnici a přítelkyni Nagyovou a někdejšího Fuksova náměstka Romana Bočka. Nagyové kladou za vinu také údajné zneužívání Vojenského zpravodajství ke sledování zaměstnanců úřadu vlády a Nečasovy manželky. Kauza vedla k pádu vlády a Nečas se také vzdal funkce předsedy ODS. K případům kolem Nagyové se kriminalisté dostali při prošetřování podezření na údajnou organizovanou zločinnou skupinu složenou z Rittiga a dalších lobbistů Romana Janouška či Tomáše Hrdličky.

Kauza Nagyová

Nagyová je stíhána kvůli údajné korupci v případu tří exposlanců Ivana Fuksy, Pavla Tluchoře a Marka Šnajdra, kteří se vzdali mandátu a údajně za to přijali místa ve firmách se státní účastí, a kvůli údajnému zneužívání Vojenského zpravodajství. Kauza vedla k pádu vlády a Nečas se také vzdal funkce předsedy ODS. K případům kolem Nečasovy přítelkyně Nagyové se kriminalisté dostali při prošetřování podezření na údajnou organizovanou zločinnou skupinu složenou z Rittiga a dalších lobbistů Romana Janouška či Tomáše Hrdličky.

Razie, která vedla k pádu vlády

  • Policie provedla 13. června rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. ČTĚTE ZDE:
  • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen. SOUHRN DNE ČTĚTE ZDE:
  • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
  • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili. ČTĚTE ZDE:
    Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček. ČTĚTE ZDE:
    Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí. SOUHRN DNE ZDE:
  • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě. SOUHRN DNE ZDE:
  • V neděli 16. června večer ohlašuje premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda. VÍCE ZDE:
  • Rozhodnutím Nejvyššího soudu byli 16. července všichni tři stíhaní exposlanci ODS Tluchoř, Fuksa a Šnajdr propuštěni z vazby. VÍCE ZDE.
  • V pátek 19. července byli z vazby propuštěni i Nagyová, Páleník a Boček, protože pominuly důvody koluzní vazby. VÍCE ZDE.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.