Lidovky.cz

Labyrintem důkazů kauzy Rath: Co na exhejtmana skutečně mají?

Česko

  6:00
PRAHA - Spis Důvěra, z něhož se bude tento týden opět předčítat u Krajského soudu v Praze, přináší svědectví o nedůvěře. O nedůvěře, která ve skupině kolem politika Davida Ratha panovala. Nevěřili si navzájem, po celou dobu se obávali prozrazení. Analýza výsledků půlročního policejního sledování, kterou server Lidovky.cz sestavil s pomocí policejních dokumentů, nasvítila dosud neznámé konspirační triky obžalovaných.

David Rath a Petr Kott foto: Lidovky.cz

„Diletant,“ ulevila si nyní už bývalá šéfka kladenské nemocnice a Rathova pravá ruka Kateřina Pancová, když v únoru práskla s telefonem projektantovi oprav buštěhradského zámku. Chtěl s ní telefonicky probírat zakázku, s níž neměla mít jako ředitelka oblastní nemocnice nic společného.

Když už si Pancová přece jen musela domluvit setkání s manažerem vítězné firmy, dohodla se, že korupční schůzku označí v sms zprávě jako „vyšetření na cétéčku“ (Více ZDE). Vzhledem k její lékařské atestaci z onkologie a radioterapie to mohlo působit i věrohodně.

Interaktivní grafika vás provede kauzou Rath den po dni: při zvětšení se vám otevřou další položky, událostmi můžete listovat i ve flipbook či list módu.

Ještě úzkostlivěji dodržoval klid v éteru samotný David Rath. Když jej Pancová 9. května požádala, aby zavolal úředníkům na hejtmanství a popohnal byrokratickou mašinerii, odmítl to – s odkazem, že o zámku nechce mluvit po telefonu.

S Rathem do podkroví

Že se choval po celou dobu sledování nanejvýš obezřetně, dokládají i další schůzky v odposlouchávaném domě a kanceláři Kateřiny Pancové. I když Pancová tvořila s obžalovaným Petrem Kottem partnerskou dvojici, Rath s nimi mluvil vždy jednotlivě. Vždy mezi čtyřma očima. Aby jejich hovory (ať už s nimi projednával cokoliv), neměly dalšího očitého svědka. V přepisech prostorových odposlechů se proto opakovaně objevuje věta, že Rath odchází buď s Kottem, nebo Pancovou do podkroví, zatímco ten třetí zůstává v přízemí.

A jelikož policisté zpočátku neměli skryté mikrofony všude, museli si vystačit s tím, jak si Kott – Pancová hovory s Rathem

 sami převyprávěli.

Později, když už vyšetřovatelé měli „osazené“ všechny důležité prostory, narazili opět. Příklad: čtrnáctého března Rath navštívil Pancovou a hovořil s ní o "Buštíku". Když jej Pancová informuje, že stavařka Ivana Salačová už „proplácí falešný faktury“, Rath se ptá, jestli by to šlo "alespoň trochu poslat takhle". Policisté si nad prostorovými odposlechy pouze mohli udělat poznámku: „Píše něco tužkou na papír“ (více ZDE). 

Podobně se choval i Kott, když inkasoval podle obžaloby peníze za zakázku na vybavení pavilonu nemocnice v Mladé Boleslavi. Přišel do kanceláře Pancové, aby ji informoval o úplatku. Nejprve ji požádal o rodné číslo, které si napsal na papír. Sotva se začali bavit o tom, jak peníze rozdělí, zmlknul a začal psát znovu na papír. Při domovní prohlídce pak policisté objevili ústřižek, na němž byla vedle rodného čísla Pancové napsána ještě následující čísla a písmena: „6,8“, „400 ML“, „200 Horák“ (policisté s žalobcem jsou přesvědčeni, že původně měla trojice Rath – Pancová - Kott inkasovat 6,8 milionu korun, nakonec však dostala o šest set tisíc korun méně).

Exkluzivní rozhovor

Zatímco Kottovy psané poznámky jsou mezi důkazními materiály, ty Rathovy se nenašly. Právě na tahle bílá místa David Rath ve své obhajobě sází. Naposledy v rozhovoru pro Lidovky.cz tvrdil, že „odposlechy jsou neúplné, sestříhané, místy zcela nesrozumitelné a zmatené“. 

Jak se předávalo 14 milionů

Sotva se Kateřina Pancová  - podle spisu - dohodla se stavaři na výši úplatku za zakázku na rekonstrukci zámku Buštěhrad, musela skupina vymyslet, jak balík peněz bezpečně předat. 

V polovině března Ivana Salačová navrhla Pancové plán manažera Pavla Drážďanského z vítězné firmy: chce si společně se Salačovou pronajmout pokoj v hotelu Diplomat v Praze. Pošlou jí vstupní kartu a předání se uskuteční v soukromí anonymního pokoje.  Pancová to však odmítne; svou kancelář považuje za bezpečnou. Salačová ještě stačí namítnou, že tentokrát přinese opravdu balík.  Ředitelka Pancová ovšem trvala na svém. 
Museli vymyslet jen jediné: jak ošálit sekretářku. Čtrnáct milionů korun se nevejde do nenápadné kabelky.

Dohodnou se – opět podle odposlechů -, že přinesou dvě krabice od vína. V jedné bude skutečné víno, v druhé peníze. Tu první předají sekretářce se slovy, že nesou „víno za kamarádku“, později ještě legendu poupraví „je to dárek za tatínka nebo tchána“. Vždyť jim přece zařizovala ono „cétečko“. Druhá krabice, ta důležitější, šla přímo do rukou Pancové.

Bude však muset přesvědčit senát, že nevěděl o milionech v odnášené krabici od vína. A nejen to. Stejně tak musí vysvětlit deset milionů v rodinném trezoru anebo odposlechnutý rozhovor z 16. února, v němž rozhoduje o dělení peněz (půlka pro něj, půlka pro Pancovou s Kottem).  

"Jak je dostat do báně"

Jak časový snímek vykresluje, trio Rath – Kott - Pancová se přes veškerou opatrnost každou chvíli obávalo prozrazení. A nejde jen o chronicky známý Rathův monolog, v němž radí Pancové, že při případném zatčení má vykřikovat věty o Kubiceho zprávě a policejní šikaně (více ZDE).

Skryté štěnice kupříkladu čtyři měsíce před jejich zatčením zaznamenaly vtipkování Kotta, který pár vteřin ukončil hovor se Salačovou. "Ti, co nás poslouchají, si určitě říkají, že potřebuju prachy," smál se tehdy ještě Kott.

Jindy Kott zase Pancovou uklidňoval: „Tak nejmenší pravděpodobnost je, že tě dostanou do báně. Jedině že by ti čísli do hotovosti, ale to taky není jen tak, oni to nemaj jednoduchý," baví se o možnostech policie (více ZDE).

Pancová tenkrát svému partnerovi řekne, že si na případný výslech vezme respektovaného advokáta Tomáše Sokola. Obojí se stane: ona nejmenší pravděpodobnost se promění minimálně na rok a půl strávených ve vazbě. A vlastní obhajobu svěřila Pancová do rukou Tomáše Sokola.

Kauza Rath den po dni najdete ZDE.

Obžaloba přehledně

1. Rekonstrukce Gymnázia Hostivice

Cena zakázky: 31 milionů korun

 Obžaloba: Losem vybrali pět předem vybraných firem, zvítězila společnost POHL cz, spolupracovat s ní měla firma FISA Ivany Salačové. "Dne 10. 1. 2012 předala Salačová finanční hovotost v požadované výši 2 800 000 korun, na kterou se složili rovným dílem s obviněným Kovandou z firmy POHL cz, Petru Kottovi, který ji převezl do místa svého bydliště, kde si ji s obviněnou Pancovou rozdělili," píše se v obžalobě. Dvě stě tisíc korun pak Salačová - opět podle obžaloby - předala Lucii Novanské, která organizovala losování firem.

Důkazy: prostorové odposlechy, odposlechy telefonátů, sledování, e-mailová korespondence, dokumenty k tendru, svědectví Ivany Salačové

2. Rekonstrukce zámku Buštěhrad

Cena zakázky: 218 milionů korun

Obžaloba: Při přípravě oprav došlo podle spisu k rozkolu mezi hejtmanstvím a původní projektantskou firmou Aria, která cenu zakázky spočítala na 161 milionů korun. "Pavel Drážďanský, Tomáš Mladý po předchozí dohodě s Kateřinou Pancovou a Lucií Novanskou a vědomím Kotta, Ratha a Salačové účelově navýšili rozpočet až na částku přibližně 218 000 000 korun," stojí v obžalobě.

Důkazy: prostorové odposlechy, odposlechy telefonátů, sledování, e-mailová korespondence, dokumenty k tendru, svědectví Ivany Salačové

 3. Stomatologický robot pro Oblastní nemocnici Kladno

Cena zakázky: 1,9 milionu korun

Obžaloba: "Petr Kott umožnil zástupci firmy B Braun Medical, aby sám zpracoval technickou specifikaci požadovaného systému tak, aby vyhovovala možnostem společnosti."

Důkazy: prostorové odposlechy, e-mailová korespondence, dokumenty k tendru

4. Vybavení Domova důchodců a vybavení Niederleho pavilonu v nemocnici Kladno

Cena zákazky: 25 milionů korun

Obžaloba: "Petr Kott s vědomím a souhlasem Pancové kontretizoval obviněnému Martinu Jirešovi z firmy Puro-klima výši požadovaného úplatku za zvýhodnění společnosti na částku ve výši nejméně 2 000 000 korun."

 Důkazy: prostorové odposlechy, odposlechy telefonátů, e-mailová korespondence, dokumenty k tendru, sledování

 5. Modernizace křídla D3 monobloku v Oblastní nemocnici Příbram

Cena zákazky: 45,8 milionu korun

Obžaloba: "Martin Jireš za firmu Puro-klima předal osobně Petru Kottovi sjednanou finanční hotovost ve dvou splátkách, a to dne 19. 12. 2011 v Praze Zličíně ve výši 2 000 000 korun a dne 27. 12. 2001 v Praze na náměstí Republiky ve výši 2 000 000 korun."

Důkazy: prostorové odposlechy, e-mailová korespondence Kotta s Pancovou, dokumenty k tendru

 6. Zdravotnická technologie pro Oblastní nemocnici Kolín

Cena zakázky: 15 milionů korun

 7. Technologie pro objekt SO 04 - Pavilon N v Oblastní nemocnici Kolín

Cena zakázky: 130 milionů korun

Obžaloba: "Jindřich Řehák z firmy Hospimed dle předchozí dohody předal za ovlivnění těchto zakázek Kottovi ve dvou postupných splátkách finanční hotovost ve výši nejméně 12 000 000 korun, kdy částečně tato finanční hotovost byla v eurech."

Důkazy: prostorové odposlechy, odposlechy telefonátů, sledování

 8. Zdravotnická technologie pro Pavilon B v Oblastní nemocnici Mladá Boleslav

Cena zakázky: 81,8 milionu korun

Obžaloba: "Jan Hájek ze společnosti B. Braun Medical předal Petru Kottovi finanční hotovost ve výši 6 200 000 korun jako slíbenou odměnu za ovlivnění a zadání veřejné zakázky."

Důkazy: prostorové odposlechy, odposlechy telefonátů, sledování

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.