Lidovky.cz

Češi ho považovali za vymýcený. Černý kašel mutuje, vakcína neúčinkuje

Česko

  8:29
PRAHA - Lékaři ho považovali za vymýcený, jenomže není. Černý kašel vloni zaútočil na plíce 788 lidí. Letos bude číslo ještě vyšší. Důvod: vakcína už není tak účinná.
injekce - ilustrační foto

injekce - ilustrační foto foto: Shutterstock

O tom, že v rodině vypukla epidemie černého kašle, původně vůbec nevěděli. Většina členů domácnosti jen lehce pokašlávala. O to horší bylo odhalení: nejmladší přírůstek do rodiny – teprve dvouměsíční Karolínka – nebezpečnému kokobacilovi podlehla. Udusila se. „Vůbec by nás nenapadlo, že je něco takového možné, všichni jsme byli přece očkovaní,“ svěřila se zlomená matka dítěte – osmatřicetiletá Dana z Brna.

Černého kašle podle lékařů přibývá. Mezi dospělými i dětmi. Třeba během loňského roku se zvedl počet případů dokonce dvakrát – na celkových 788.

Vrcholek ledovce

Podle epidemioložky Kateřiny Fabiánové jsou navíc zjištěné případy jen vrcholkem ledovce. Nemocných bude daleko víc. „Lidé často o tom, že mají černý kašel, nevědí. Kašel jim nepřipadá tak vážný, tak si ho léčí vlastními silami a nákazu mezitím šíří dál,“ říká Fabiánová. Fatální následky má nákaza většinou jen u novorozenců. Ti ještě neumí kašlat, a tak se při záchvatech zajíkají a dusí.

„Přitom pravděpodobnost, že se lidé při kontaktu s kokobacilem nakazí, je až devadesátiprocentní,“ podotýká epidemioložka.

Nemoc (ilustrační foto)

Šéf České vakcinologické společnosti Roman Prymula vysvětluje návrat černého kašle jednoduše: účinky očkování jsou časově omezené, trvají nejdéle dvanáct let. Řada Čechů přitom byla očkovaná jen v dětství, pak už ne. „Navíc by to chtělo novou vakcínu. Cirkulující kmen původce černého kašle je dnes zřejmě trochu odlišný oproti kmenům, které tady byly v minulosti. Vakcína nemusí dost chránit,“ podotýká Prymula.

Vakcinologické společnosti se mezitím podařilo prosadit alespoň to, že chodí na očkování i starší děti a adolescenti. Dospělým, kteří si ale musí látku hradit sami, se doporučuje zopakovat očkování každých deset až patnáct let. Spolu s tetanem.

Čtvrtinu mimin nakazí chůvy

Povinné očkování pro všechny zaměstnance, kteří mohou přijít do kontaktu s miminky, zavádějí také porodnice. Poté co se ve statistikách objevila tři úmrtí čerstvých novorozenců, naočkoval veškerý personál třeba podolský Ústav pro péči o matku a dítě.

Totéž porodnice nabízí i matkám po porodu a jejich blízkým. „Ochrana je důležitá už jen proto, že u dospělých může probíhat černý kašel i bezpříznakově,“ nabádají rodinné příslušníky lékaři.

Jejich slova ostatně dokládají další statistiky – černý kašel dostane každý člověk průměrně dvakrát za život, aniž by o tom musel nutně vědět. Průběh černého kašle totiž může připomínat chřipku.

Černý kašel je vysoce nakažlivá kapénková infekce. Obvykle má nemoc tři fáze. Při první nemocného trápí dlouhotrvající rýma a suchý kašel v noci. Později začne pacient kašlat i přes den. Hrtan se dostává do křeče a pacient se dusí. Po záchvatech se může objevit zvracení a vysoké teploty. Třetí fáze nastává zhruba ve čtvrtém týdnu, kdy kašel začíná ustupovat. U některých lidí může nemoc trvat až tři měsíce.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.