Lidovky.cz

Agresor v metru? Lepší ho ignorovat a vystoupit, tvrdí psychologové

Česko

  19:10
PRAHA - Místo poklidné cesty přehlídka vulgárních výrazů a urážek. Agresivní ženě v pražském metru vadil kufr jedné z cestujících, tak začala sprostě nadávat a urážet ostatní cestující. Server Lidovky.cz oslovil psychology s dotazem, jak se nejlépe zachovat v případě, že se stanete svědky takové situace a jak se agresorům bránit.
Metro (ilustrační foto)

Metro (ilustrační foto) foto: ČTK

"Na takovou agresi je nejlepší vůbec nereagovat. Paní evidentně nesměřuje k nějakému pochopení nebo uklidnění. Říkat takovému člověku, ať se uklidní, nemá vůbec žádný význam. Nejlepší je hledět si svého a klidit se takovému člověku z cesty, pokud nikoho nenapadá," řekl serveru Lidovky.cz psycholog Michal Petr.

Více o agresivní ženě v metru čtěte ZDE

Stejný názor na to, jak se v takové chvíli zachovat, má i psycholožka Michaela Peterková. "Pokud je člověk agresivní jen slovně a evidentně pouze 'upouští páru', je nejlepší si ho nevšímat. Agresorka na videu ale nepřijatelně, byť jen slovně, atakovala vedle sedící ženu a od dalších cestujících bylo pěkné, že se jí zastali," říká. To podle ní není úplně standardní.

'Lepší by bylo vystoupit na další zastávce'

"Ta spolucestující si ovšem tohle bude dlouho pamatovat. Pro ni by bývalo bylo nejlepší na první stanici vystoupit a počkat si na další vlak. Takhle toho na svou adresu slyšela zbytečně moc," dodala Peterková

Podle rad psychologů je nejlepší obranou na slovní napadání ignorace. Co ale dělat, když nás útočník fyzicky napadne, byť jde třeba jen o "pouhé" plivnutí?

"To je těžká otázka. V podstatě je to ta samá situace. I když na mě někdo plivne, je to velmi nepříjemné, ale co můžeme dělat...," říká psycholog Petr. Kdyby se cestující ženu pokusili z metra vyvést, konflikt by to jen výrazně eskalovalo.

Možným řešením je přivolat na místo policii. "Přihlížející v metru řekli, že zavolají policii, ale pak ji skutečně nikdo nezavolal, což je podle mě nejlepší," míní Petr. "Ona je prostě bouře, nikdo neví, co přesně se jí v životě děje, proč je naštvaná, proto je dobré v takovém případě zklidnit svoji automatickou reakci. Přirozeně máme tendenci reagovat také agresivně. Pokud bychom na ni ale reagovali s agresí nebo se jen bránili, hádka by jen vygradovala," vysvětluje Petr.

A jak se chovat v případě, že člověk takové situaci přihlíží a chce situaci uklidnit? Podle psycholožky Peterkové náhodní cestující v metru ženu rozhodně ještě více neprovokovali. "Jen se bránili. Protože ale v takových chvílích nejde o věcný rozhovor, v podstatě každá věta dává agresorovi energii k dalším výpadům a vše se točí dokolečka," dodala. Stejně i tady platí, že je lepší k řešení konfliktu zavolat policii.

'Může jít o zcela zdravého člověka'

Důvodů agresivního chování může být hned několik. Jen na základě zhlédnutí videa není možné usuzovat, čím si žena v životě prochází. Na pozadí může být porucha osobnosti, psychické onemocnění, ale může jít i o zcela zdravého člověka, u něhož k takovému chování vede kombinace jeho povahy, nahromaděné frustrace a třeba i alkoholu.

Psycholog Petr za svoji profesní kariéru prý viděl mnoho lidí, kteří jsou v nějaké těžké životní situaci a takoví lidé pak mají podle něj častokrát naštvanost jako svůj "životní program". "To pak stačí poslední kapka do toho přetékajícího poháru, stačí, aby třeba dostala výpověď v práci, aby ji něco špatného řekl manžel nebo aby nedostala finanční dávky a pak si začne svůj vztek vylévat na "nevinných", dodal Petr.

Podle mluvčího dopravního podniku Petra Vorlíčka rozhodně nejde o ojedinělý případ v hromadné dopravě. "Mnohokrát se stalo, že se řidič do nějaké hádky zapojil a nakonec ho útočníci zbili," řekl. Z toho důvodu prý řidičům v městské hromadné dopravě raději doporučují se "aktivně nezapojovat" do potyček mezi cestujícími a spíše zavolat policii nebo se spojit s dopravním dispečinkem.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.