Lidovky.cz

Odchod ze SPOZ? Štengl by měl být chlap a říct mi to, vzkazuje Šlouf

Česko

  14:29
PRAHA - Miroslav Šlouf rozhodně nechce opustit Stranu práv občanů - Zemanovci (SPOZ) bez boje. I když deklaroval, že pokud nesvolá kongres, odejde a předseda strany Zdeněk Štengl ho k tomu vyzval, lobbista a zakladatel SPOZ vyčkává. Uvnitř totiž podle něj sílí hnutí požadující očistu partaje.

Miroslav Šlouf foto: MAFRA - Michal Růžička

Šlouf v nedávném rozhovoru se serverem Lidovky.cz ostře svoji stranu kritizoval, dokonce tvrdil, že si přeje, aby se nedostala do Poslanecké sněmovny. Svoje setrvání podmínil svoláním volebního sjezdu, jenž rozhodne o další budoucnosti. Jenže vedení SPOZ takový scénář odmítlo. "Věřím, že je chlap a že svá slova dodrží," vyzval Šloufa k odchodu předseda Zdeněk Štengl v rozhovoru se serverem iDNES.cz.

Jenže k tomu se lobbista zjevně nechystá, naopak plánuje protiútok. "Roste a sílí hnutí, které chce očistu uvnitř SPOZ. Nejen v Praze, ale po celé republice," řekl serveru Lidovky.cz. Ze slov předsedy si Šlouf nic nedělá.

Šlouf hovoří o mimořádné aroganci

"Pan Štengl by měl být chlap, když je bývalý policajt, a měl by mi to přijít říct. Jinak ať si říká, co chce, já si rozhodnu sám, co budu chtít dělat," odmítl Šlouf výzvu.

Spor mezi ním a vedením strany vypukl poté, co jeho a několik dalších členů pražské organizace vyškrtlo vedení strany z kandidátky. Šlouf to označil za mimořádnou aroganci a zvažuje, že po volbách se kvůli tomu obrátí na soud.

Kritizoval i vyškrtnutí senátora Vladimíra Drymla, který se s vedením dostal do křížku kvůli kandidátce v Královéhradeckém kraji. Drymla strana dokonce vyloučila, což on neuznává (více čtěte ZDE:). Spor o kandidátky mezi vedením SPOZ a krajskou buňkou vypukl i v Plzni, kde z kandidátky zmizela po tom, co se Šloufa zastala.

Šlouf? Strůjce Zemanova úspěchu i přítel kmotra Mrázka

  • Mistr zákulisních dohod, znalec podsvětí a elitní komunistický kádr, do strany vstoupil krátce poté, co v roce 1974 vystudoval ekonomiku průmyslu na pražské VŠE. Z KSČ vystoupil až dva roky po revoluci, v roce 1991. Poslanecké zkušenosti začal sbírat poprvé před 32 lety. V České národní radě – předchůdci dnešní sněmovny – zasedal v letech 1981 až 1992.
  • Výčet jeho funkcí za minulého režimu zahrnuje i vedení Obvodního národního výboru (ONV) v Praze 7, z dnešního pohledu post starosty sedmého pražského obvodu. Místo získal v roce 1988 a šéfové KSČ o něm měli tehdy říct: „Je to dobrý a zodpovědný soudruh.
  • V 90. letech se objevil po boku Miloše Zemana. Vymyslel pro něj autobus Zemák, pomohl mu v roce 1998 uspět ve volbách
  • Šlouf se poté stal hlavním poradcem premiéra Zemana. Mezi jeho poradci vznikl například spis Olovo, který měl poškodit Petru Buzkovou. Podobně jako pro Petra Nečase zajišťovala kontakt s kmotry Jana Nagyová, u Zemana měl podsvětí na starosti právě Šlouf. Volal si například s tehdejším bossem podsvětí Františkem Mrázkem.
  • Zemanovi Šlouf pomohl i s cestou na Pražský hrad, na začátku letošního roku po zvolení Zemana prezidentem se nicméně stáhl do ústraní. Prezident nedávno uvedl, že Šlouf v jeho volebním týmu skončil, protože si vymýšlel.

 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.