Lidovky.cz

Zeman narušuje mírový proces v Izraeli, tvrdí Palestinci. Přidal se i Zaorálek s Němcovou

Česko

  15:13aktualizováno  20:59
PRAHA - Návrh českého prezidenta Miloše Zemana přesunout ambasádu ČR z Tel Avivu do Jeruzaléma narušuje mírový proces mezi Izraelem a Palestinou a ničí vynaložené úsilí o dosažení dohody. V zaslaném prohlášení to uvedl člen výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny Saíb Irikát.

Prezident Miloš Zeman foto: ČTK

Irikát kvůli tomu vyzval Ligu arabských států a další organizace ke svolání mimořádných zasedání na úrovni ministrů.

Zeman svůj návrh v minulých dnech uvedl na Dnech pro Izrael v Hradci Králové. Se Zemanem nesouhlasí někteří čeští politici.

Vytržené z kontextu, zní z Hradu

Ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček nicméně České televizi řekl, že Zemanův výrok byl vytržen z kontextu. "To, co pan prezident myslel, bylo vyjádření jeho důvěry a víry v to, že mírový izraelsko-palestinský proces skončí principem dvou států a v té chvíli Česká republika samozřejmě radostně přenese svoji ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma," uvedl Kmoníček.

Velvyslanectví v Tel Avivu

Drtivá většina zemí má svá velvyslanectví v Izraeli v Tel Avivu, v Jeruzalémě má pouze několik států konzuláty (například USA či Itálie). Podle izraelského serveru mají jen Bolívie a Paraguay ambasádu na předměstí Jeruzaléma.

"Možná to zhorší dočasně naše vztahy s arabskými státy," řekl dnes v ČRo Rusnok. Zemanův návrh ale nechtěl přeceňovat. Doplnil, že podobný návrh vláda neprojednávala, ani projednávat nebude. O záležitosti ještě chce jednat s ministrem zahraničí Janem Kohoutem, který bude Zemana od neděle doprovázet na státní návštěvě Izraele.

K přestěhování velvyslanectví z Jeruzaléma vyzvala rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 478 ze srpna 1980, která neuznala izraelské prohlášení celého Jeruzaléma za "věčné a nedělitelné hlavní město" Státu Izrael. Status města je stále jedním z klíčových problémů izraelsko-palestinského konfliktu.

Zeman počká na novou vládu

Zeman si ale myslí, že Česká republika by v Jeruzalémě ambasádu mít měla. "Já jsem jmenoval vládu, o níž mohu s jistotou prohlásit, že kdyby byla delší dobu ve funkci, tak by mohla tuto myšlenku podpořit. Protože budou předčasné volby, tak si počkám, jaká bude vláda nová, a pokusím se budoucího premiéra a ministra zahraničí přesvědčit, aby o této myšlence uvažovali," řekl prezident.

Podle Irikáta Zemanovy výroky "představují destrukci mírového procesu a vynaložených úsilí o dosažení dohody o všech otázkách konečného statusu v čele s Jeruzalémem". Liga arabských států, Organizace islámské spolupráce a Hnutí nezúčastněných zemí by podle Irikáta měly Zemanovy návrhy projednat a podniknout "příslušné kroky a rozhodnutí v tomto ohledu".

Zeman také v rozhovoru pro deník Jediot Achronot v minulých dnech řekl, že by palestinští uprchlíci neměli trvat na návratu do palestinské autonomie. Podle Zemana by bylo lepší poslat je do Saúdské Arábie.

Nepřijatelný návrh, říká Zaorálek i Němcová

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek označil Zemanovy návrhy za nepřijatelné. "ČR by měla podporovat mírový proces mezi Palestinci a Izraelem. Neměli bychom vznášet návrhy, které spíš přilévají oleje do ohně. Podobná prohlášení nám mohou způsobit řadu problémů, bezpečnostních i obchodních." sdělil.

Čtyřdenní návštěva Izraele

V neděli se Zeman chystá na čtyřdenní návštěvu Izraele, v rámci které se setká se svým protějškem Šimonem Peresem a předsedou vlády Benjaminem Netanjahuem. Navštíví také některá svatá místa. Zahraniční politika ČR je dlouhodobě proizraelská.

S prezidentem v mnohých věcech nesouhlasí ani místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Oceňuje, že Zeman podporuje Izrael, jeho návrhy jsou ale podle ní nereálné. V dlouholetých sporech mezi Palestinci a Izraelci podle Němcové jednoduché recepty nepomohou.

"Pokud jde o ambasádu, efekt jejího přesunu do Jeruzaléma je více než sporný. Jde o otázku bezpečnostní, ale také ryze praktickou. Zcela mi uniká, v čem by to mohlo České republice pomoci," sdělila Němcová.

Zeman ještě jako premiér v roce 2002 způsobil skandál, když v rozhovoru pro izraelský deník Haarec přirovnal tehdejšího palestinského předáka Jásira Arafata k vůdci nacistické Třetí říše Adolfu Hitlerovi. Později se od svých slov snažil distancovat tvrzením, že izraelští novináři jeho vyjádření nepřesně interpretovali.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.