Lidovky.cz

Vyhrožují nám, bojíme se o život, říká rodina manažerky držené v Česku

Česko

  7:00
PRAHA - Komplikovaný případ manažerky Taťjany Paraskevičové, která je již přes rok v české vazbě a o jejíž vydání usiluje jak Rusko, tak Ukrajina, má podle lidskoprávních organizací politické pozadí. Stejného názoru je i manažerčina rodina. Využívají nás k nátlaku a vyhrožují nám, máme strach o život, říkají v rozhovoru pro server Lidovky.cz dcera a matka Paraskevičové.

Zleva: Marija Grigorjevová (matka Taťány Paraskevičové), Lyudmila Kozlovska (prezidentka nadace Otevřený dialog) a Marija Paraskevičová (dcera Taťány Paraskevičové) foto: MAFRA - Petr Topič

Lidovky.cz: Taťjana Paraskevičová je už déle než rok ve vazbě. Jste s ní v kontaktu?
Marija Grigorjevová (dále MG), matka Taťjany Paraskevičové: Ano, navštěvujeme ji pravidelně. Vazební věznice nám umožňuje schůzku dvakrát do měsíce. Vazební cela je dost malá, odhaduji maximálně 8 m2, a spolu s ní je tam ještě jedna žena. Nicméně jednání ze strany věznice je korektní.

Lidovky.cz: Jak vaše dcera vazbu snáší?
Dcera je vážně nemocná, trpí srdeční chorobou. V tomto ohledu jí vazba přitěžuje, přestože dostává potřebné léky. Ale to, co se děje, doléhá hlavně na její psychiku: je nesmírně rozrušená a často pláče, má velký strach z budoucnosti.

PŘÍPAD PARASKEVIČOVÁ

  • O případu Taťjany Paraskevičové informoval server Lidovky.cz poprvé v loňském roce. Bývalou vrcholovou manažerku tehdy zadržela česká policie během léčebného pobytu v Karlových Varech a soud na ni uvalil vazbu na základě mezinárodního zatykače, kterým je stíhána za vytunelování kazašské banky BTA a zpronevěru 5 miliard dolarů. 
  • Přestože trestný čin měla Paraskevičová spáchat v Kazachstánu, o její vydání žádá od roku 2012 Ukrajina, v červnu 2013 podalo oficiální extradiční žádost i Rusko. Zůstává však otázkou, zda Česká republika Paraskevičovou vydá (VÍCE K PŘÍPADU ČTĚTE ZDE). 
  • Organizace zabývající se ochranou lidských práv (Amnesty International, Český helsinský výbor, Otevřený dialog) shodně tvrdí, že případ má politické pozadí a za obviněním Paraskevičové ve skutečnosti stojí účtování kazachstánské vládní moci s opozicí. Paraskevičová totiž úzce spolupracovala s opozičním vůdcem Muchtarem Abljazovem, stejně jako Alexandr Pavlov (bývalý člen Abljazovovy ochranky) či Muratbek Ketebajev (člen Abljazovovy strany Alga!). Oba byli obviněni z přípravy teroristických útoků, oba jsou ve stejné situaci jako Paraskevičová: nacházejí se v zemích EU (Španělsku, resp. Polsku) a hrozí jim extradice.
  • 9. dubna 2013 podala Taťjana Paraskevičová žádost o poskytnutí politického azylu v ČR. Dokud azylové řízení běží, nemůže ministr spravedlnosti ČR extradici schválit.

Lidovky.cz: Taťjana Paraskevičová byla obviněna ze zločinného spiknutí a zpronevěry. O její vydání jako první požádala Ukrajina, letos v červnu se připojilo i Rusko. Váš názor na obvinění?
MG: Je zfalšované.
Marija Paraskevičová (dále MP), dcera Taťjany Paraskevičové: Matčin případ má politické pozadí. Ukrajina i Rusko jednají ruku v ruce s kazachstánskými státními orgány, které chtějí matku dostat pod svoji sféru vlivu, aby ji využili v postupu proti Muchtarovi Abljazovovi. Rusko svým zapojením zaštítilo Ukrajinu. Je totiž všeobecně známo, že ukrajinská justice není spravedlivá, což by mohlo vydání zproblematizovat. Rusko ke své žádosti neuvedlo žádné originální dokumenty, opírá se o obvinění, které sepsala Ukrajina.

Lidovky.cz: Říkáte, že obě extradiční žádosti se shodují. Vy máte k dispozici jejich přesné znění?
MP: Dokumenty, kterými žádají o vydání, k dispozici máme, tedy má je matčina advokátka Marina Machytková. Ale to, na základě čeho o extradici žádají - konkrétní text obvinění, nemáme. Vyšetřovatelé tvrdí, že tyto materiály matce předloží až ve chvíli, kdy přijede na Ukrajinu, resp. do Ruska. Do té doby je odmítají poskytnout.

Lidovky.cz: Obvinění se opírá mj. o výsledek domovních prohlídek. Byly jste u nich?
MP: Domovní prohlídky byly vykonány na Altaji a v Moskvě, tam dokonce dvakrát. V moskevském bytě žiju já, otec a babička, a během prohlídky jsme byli doma. Policisté dorazili vyzbrojení samopaly a chovali se k nám velmi agresivně. Vyhrožovali mi, že mě unesou, aby matku přinutili souhlasit s vydáním do Ruska, že mě nechají vyhodit z univerzity. Babičce hrozili, že ji zavřou do vězení, dokud matka nebude vypovídat proti Abljazovovi. Uvězněním vyhrožovali i mému staršímu bratrovi. A otci tvrdili, že pokud se matka rozhodne svědčit, bude v případu figurovat jako svědkyně, nikoli jako obviněná. Zároveň ho upozornili, že pokud matka svědectví odmítne a bude vydána ke stíhání (ať už do Ruska, nebo na Ukrajinu), tak se může stát, že bude otrávena ve vězení nebo tam dokonce vůbec nedorazí.

Lidovky.cz: Podle Mariny Machytkové vaší matce vyhrožoval i ruský vyšetřovatel, který má její případ na starosti. Je to tak?
MP: Matčin případ vede pracovník ruského ministerstva vnitra jménem Nikolaj Budilo. Tento člověk figuruje na seznamu Magnitského (Na tzv. seznamu Magnitského je uvedeno 60 ruských činitelů, kteří jsou obviněni ze smrti auditora zahraničního investičního fondu Sergeje Magnitského v ruské vazbě, pozn. red. VÍCE ČTĚTE ZDE.) Přijel do vězení za matkou, také on s ní jednal velmi neurvale, křičel na ni a vyhrožoval jí. Matčina právnička, paní Machytková, ho napomenula, ale on začal vyhrožovat i jí, konkrétně jí řekl, že kdyby byli v Rusku, už dávno by se postaral o to, aby seděla ve vězení.

Lidovky.cz: Věříte těm hrozbám? Máte strach?
MP: Ano, všichni máme velký strach. Bojím se vycházet z domova, na ulici se pořád ohlížím, jestli mě někdo nesleduje. Ale bojím se i doma, když jsem tam sama, protože vím, že mohou kdykoli přijít. Je jim jedno, že jsem dívka, mohou mi udělat cokoli, přinutit mě k čemukoli. I z toho důvodu jsme s babičkou sepsaly prohlášení, že pokud by se s námi nebo s matkou něco stalo, především pokud bychom skončily v Kazachstánu jako Abljazovova manželka a donutili nás svědčit, aby to bylo bráno tak, že jsme svědectví učinily pod nátlakem. (Alma Šalabajevová, manželka Muchtara Abljazova, byla za nejasných okolností deportována z Itálie do Kazachstánu. Ačkoli byl příkaz k její deportaci zrušen, nemá možnost Kazachstán opustit a hrozí jí vězení, pozn. red.)

Lidovky.cz: Existuje v Rusku nějaká instituce, kam se můžete obrátit pro pomoc?
MP: Není ke komu. Do té doby, než nám začala pomáhat nadace Otevřený dialog, jsme o všech těch hrozbách mlčeli, báli jsme se, že kdybychom se někomu svěřili, že by to všechno bylo ještě horší. Svým způsobem je ten strach teď ještě větší, poté co jsem začala s Otevřeným dialogem spolupracovat a o matčině případu veřejně mluvím. Společně jsme byli v Evropském parlamentu, hovořila jsem na konferenci OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, pozn. red.)... Přesto si myslím, že jsem zvolila správnou cestu. Matce mohu pomoci právě tím, že to, co se děje, nebudu tajit. Bojím se o ni, mám strach, že jestli ji vydají, budou ji mučit, a to tím nejhorším možným způsobem. Ale nemůžu ztrácet naději.

STANOVISKO NADACE OTEVŘENÝ DIALOG

"Tuto kauzu lze považovat za politickou objednávku ze strany kazachstánských orgánů, které mají zájem o její extradici do Ukrajiny nebo Ruské federace. Protože kazachstánské orgány činné v trestním řízení úzce spolupracují se svými ukrajinskými a ruskými kolegy, budou mít možnost vyvíjet tlak na Taťjánu Paraskevičovou s cílem získat obviňující prohlášení proti Muchtaru Abljazovovi, hlavnímu politickému protivníkovi režimu Nursultana Nazarbajeva."

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.