Lidovky.cz

Za privatizací MUS byla korupce, míní bývalý šéf Fondu národního majetku

Česko

  7:00
PRAHA - Rozsudek švýcarského soudu o vězení a peněžitých trestech pro šestici finančníků a bývalých manažerů Mostecké uhelné se bude v jiných případech české privatizace těžko opakovat. Myslí si to někdejší šéf Fondu národního majetku Roman Češka. Politici neměli podle něj před 15 lety zájem podvodu zabránit.
Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto)

Na dole Bílina se ročně vytěží zhruba 10 milionů tun uhlí (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

LN Jaká byla vaše role v těchto případech? Mohl jste z titulu své funkce nějak ovlivnit výsledek privatizace Mostecké?´
Šéfem fondu jsem byl do roku 1998. Za mé působnosti probíhala kuponová privatizace Mostecké, to znamená, že více než 50 procent akcií se rozdělilo mezi držitele investičních kuponů a mezi města a obce. Asi pět procent se dalo obcím. Manažeři Mostecké uhelné začali skupovat akcie z volného trhu a my jsme se to náhodou dověděli ve chvíli, kdy začali oslovovat města a obce a začali získávat i jejich akcie. Už tím porušili zákon. Měli povinnost nahlásit, když jeden akcionář kontroloval víc než 10 procent, 20 procent, třicet a tak dál.

LN Neudělali to. To byl počátek podvodu?

Roman Češka

  • V devadesátých letech byl tehdejší politik z pravicové ODA předsedou výkonného výboru Fondu národního majetku.
  • Nyní je investiční poradce ve firmě Vallue Added.
Za rozhodováním o privatizace MUS byla korupce, míní Češka.

Ano. Poschovávali se za rozličné firmy a najali si různé obchodníky s cennými papíry, kteří skupovali akcie. Takže struktura akcionářů vypadala velmi rozdrobená. Fakticky to už ovšem ovládali stejní lidé. Pan Koláček a spol., kteří to dělali prostřednictvím obchodníka s cennými papíry společnosti Newton. Potom jsem z Fondu národního majetku odešel. A následně fond na základě rozhodnutí vlády prodával zbývající podíl společnosti, o které jsme my říkali, že ji ovládají manažeři. Informace, že jsou za ní manažeři, proběhla snad všemi médii. Všichni o tom spekulovali, ale vláda řekla: Ono se to šetřilo, policie to odložila, takže pro nás je to čistý zahraniční investor. Kabinet se tvářil jako že nic. Je to pokrytectví největšího rázu.

LN Není to podle vás podivné v situaci, kdy Miloš Zeman nyní při výpovědi pro švýcarské vyšetřovatele mluvil stále pochvalně na adresu Appianu, který získal zbylý státní podíl Mostecké uhelné?
My jsme na to, že Appian v tom hraje neblahou roli, tehdy upozorňovali a on s péčí řádného hospodáře měl povinnost to vědět.

LN Myslíte, že za rozhodováním tehdejší Zemanovy vlády byla korupce?
Jsem hluboce přesvědčen, že ano.

LN Je Mostecká uhelná jediný případ privatizace státního majetku, na kterém byl využitý tento princip podvodu?
My jsme ve stejné době upozorňovali i na případ OKD, kdy jmenovec pana Koláčka v podstatě použil podobný trik. Peníze z té společnosti nějakou formou využili na to, aby si skoupili majoritu, také přehlasovali Fond národního majetku a mělo to velmi podobný průběh.

LN Byly takto privatizované ještě i další podniky?
Další takové podniky neznám, takže to nemohu komentovat. Specifikum OKD proti Mostecké bylo, že tam jsme neměli informace, jak to mají organizované. U Mostecké jsme v rámci podaného trestního oznámení poskytovali orgánům činným v trestním řízení informace včetně čísel účtů, ze kterých putovaly peníze na podvodné transakce.

LN Čím to je, že se privatizaci OKD nevěnuje taková pozornost jako Mostecké?
Mostecké se v Česku také nevěnovala žádná pozornost. Kdyby nebylo Švýcarů, tak by to také prošlo. Zřejmě v kauze OKD nikdo švýcarský kanál nepoužil, takže se do toho Švýcaři nezapojili, a proto to prošlo bez jakékoliv pozornosti. Takhle by to dopadlo i s Mosteckou, kdyby nebylo Švýcarů.

LN Znamená to, že my sami nejsme schopni tyto problémové privatizace vyšetřit a viníky postihnout?
Jsem o tom hluboce přesvědčen, že česká justice není schopna nebo ochotna to řešit. Obávám se, že kdyby to dneska chtěli otevírat, tak už by to bylo promlčené.

VŠE o kauze Mostecká uhelná ČTĚTE ZDE

Rozhovor vyšel ve víkendovém vydání deníku Lidové noviny

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.