Lidovky.cz

Přehledně: 10 momentů, proč bychom neměli zapomenout na letošní volby

Česko

  19:37
PRAHA - Kdo jsou opravdoví vítězové voleb a kdo bude mít asi špatné spaní? Server Lidovky.cz sestavil přehled 10 zásadních zjištění, které plynou z volebních výsledků.

Bohuslav Sobotka. foto: MAFRA - Dan Materna

1. Pravo-levé kyvadlo zamířilo jinam 
Ačkoli se to lídři tradičních stran snažili v kampani neustále zdůrazňovat, uplynulé volby skutečně nebyly o souboji levice s pravicí. S trochou nadsázky se dá říci, že nemastně neslaně vyhrála ČSSD, jen s malým odstupem před nedávno vytvořeným hnutím ANO, jež se rozhodně nedá jednoznačně přiřadit k nějaké části klasického politického spektra. Politické kyvadlo, které se mělo podle předvolebních prognóz politologů vychýlit výrazně doleva, zůstalo viset v ne úplně čitelném prostoru.

2. Kampaň s koblihami zabrala
Velmi spokojený může být Andrej Babiš (vlastník společnosti Mafra, která vydává deník Lidové noviny a provozuje server Lidovky.cz; pozn. redakce). Babišovo hnutí snadno sesbíralo protestní hlasy voličů, kteří nebyli spokojeni nejdříve s Nečasovou a později i s Rusnokovou vládou. A vypadá to, že to bude Babiš, kdo de facto rozhodne o tom, jaká bude nová vláda. Babiš hned po volbách prohlásil, že ANO 2011 chce zabránit nástupu levice s podporou komunistů. Babiš ovšem také odmítl jakoukoli podporu pro TOP 09 a ODS. Kam se posunou povolební vyjednávání zatím není jisté, ale ANO bude mít určitě velký manévrovací prostor. A může tak čekat na to, co mu jiné strany nabídnou.

3. Okamurův řečnický kulomet uspěl

Volební úspěch může hřát i dalšího ne příliš čitelného politika - Tomia Okamuru, kterému se poměrně snadno podařilo vstoupit do Poslanecké sněmovny. A to i přesto, že jej mnozí politici i politologové označovali před volbami za nebezpečného populistu. Voliči však na agresivní Okamurův styl a na jeho sliby o zavedení přímé demokracie a odvolatelnosti politiků slyšeli. Jak úspěšně budou s Okamurou a jeho lidmi ve sněmovně vyjednávat ostatní politici zůstane zatím bez konkrétní odpovědi.¨

4. Klidná síla se vrátila do parlamentu 
Jásat mohou lidovci. Vrátili se jim jejich tradiční voliči, kteří před třemi roky k volebním urnám nepřišli, ačkoli tehdejší lidovecký lídr Cyril Svoboda sebevědomě prohlašoval, že přijdou vždycky. KDU-ČSL se mimo parlamentní lavice proměnila ve stranu, která získá hlasy nejenom u katolíků na jižní Moravě, ale dokáže oslovit i voliče odjinud. Své hlasy jim patrně věnovali i ti, kteří nebyli spokojeni s koaliční Nečasovou vládou a zároveň nechtěli volit levici či dokonce experimentovat s hnutím ANO.

5. Fiasko Peciny, Mynáře, Žák a spol.

Tyto volby mají i své velké poražené. Patrně největší ambice si dělali Zemanovci, kteří nasadili do voleb několik ministrů. Zatímco před třemi lety se strana s podporou nynějšího prezidenta Miloše Zemana nedostala do parlamentu jen těsně, nyní se dá jejich výsledek označit za fiasko. Obzvlášťě poté, co jim předvolební průzkumy parlamentní lavice slibovaly.

6. Kruté probuzení ODS
Ve vzduchu to viselo už dlouho, ale z vedení ODS si předem nahlas nikdo neúspěch nepřipouštěl. Realita je však pro bývalého hegemona české pravice krutá. ODS získala necelých 8 procent hlasů. Navíc voliči vykroužkovali i úřadujícího šéfa strany Martina Kubu, který se tak nedostal ani mezi 16 poslanců této strany. Sám Kuba vidí za neúspěchem ODS nejednotnost strany a předvolební útoky Václava Klause. Měl však exprezident na voliče takový vliv? Na výsledku strany Hlavu vzhůru je vidět, že je to iluze.

VOLEBNÍ ROZCESTNÍK SERVERU LIDOVKY.CZ

PRVNÍ ZEMANOVY KOMENTÁŘE K VOLBÁM:

REAKCE VÍTĚZNÝCH STRAN:

KOMENTÁŘE OSOBNOSTÍ LN A SERVERU LIDOVKY.CZ:

JAKÉ KOALICE SE NABÍZÍ?

ÚTOČNÉ POVOLEBNÍ VÝROKY:

RYCHLE A PŘEHLEDNĚ O VOLBÁCH:

7. Bobostraně nepomohlo ani Metelesku blesku
Oči pro pláč zbyly už dlouho před oznámením výsledků voleb Janě Bobošíkové a jejímu hnutí, kde se sešli především odpadlíci z ODS. Bobošíkovou a spol sice mohutně podporoval bývalý prezident Václav Klaus, ale i tak tato volební strana získala jen necelé půlprocento hlasů. Klaus sice už před hlasováním říkal, že tyto volby nejsou důležité, ale i tak lze volební výsledek označit za fiasko. Pověstná Klausova tenisová raketa, která prý kdysi mohla v Praze vyhrávat volby sama, už asi zabírá jen na okruh jeho fanoušků. A že jich bude tak málo, to asi neočekával vůbec nikdo.

8. Vyhrál, ale premiérem se stane jen zázrakem

Mezi poražené se musí paradoxně počítat i předseda vítězné strany - Bohuslav Sobotka. Ještě nedávno mohla ČSSD očekávat zisk kolem třiceti procent, z nějž však voliči deset procentních bodů ubrali. Sobotku navíc na preferenční hlasy porazil i jeho stranický rival Michal Hašek, který hned přispěchal s prohlášením, že by strana měla provést sebereflexi. Pokud si Sobotka v příštích týdnech udrží funkci předsedy sociální demokracie, bude moci hovořit o zázraku.

9. Zelení jsou jako Anglie. Venku poloviční
Jednoznačně mezi poraženými skončila i věčně ambiciózní Strana zelených. Ta má sice pro část mladých voličů atraktivní program, ale podle volebních výsledků voleb je vidět, že dokáže oslovit relevantní množství voličů jen v Praze a jejím bezprostředním okolí. Ve zbytku země je pro voliče nezajímavá. Zelené může hřát alespoň to, že jsou nyní nejsilnější stranou mimo poslaneckou sněmovnu.

10. Vandasovi dělníci ostrouhali
Za výrazné vítězství slušných lidí se dá označit volební výsledek Dělnické strany sociální spravedlnosti, která má velmi blízko k neonacismu. Tato strana s agresivní rétorikou proti Romům i cizincům získala ještě méně hlasů, než při minulých volbách. Je však možné, že část jejich voličů přebral právě Úsvit Tomia Okamury.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.