Lidovky.cz

Sociální demokraté zradili své voliče. Čím? Přinášíme 5 faktů

Česko

  6:00
PRAHA - Místopředseda ČSSD Michal Hašek a jeho spojenci usilovně tvrdí opak, ale sociální demokraté ukázkově oklamali své voliče. Není přitom příliš důležité, zda šlo o vnitrostranický puč, jak situaci označuje předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, nebo o řádné hlasování nejvyššího orgánu strany mezi sjezdy, jak tvrdí Hašek. Možná jsou Sobotkova slova o puči příliš silná a snaží se jimi jen odvrátit patrně nevyhnutelný pád, ale srovnejme si fakta.

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek. foto: Michal Růžička, MAFRA

1) Volebním lídrem ČSSD byl Sobotka

Na oranžových billboardech, které před volbami zaplavily celou zemi, byl především Bohuslav Sobotka. To on lákal voliče na heslo, že prosadí dobře fungující stát. Také v předvolebních televizních spotech chodil zamyšleně českou krajinou předseda Sobotka. A jako o jasném a jediném kandidátu ČSSD na premiéra mluvili před volbami unisono všichni sociální demokraté - včetně Michala Haška. 

ČTĚTE VÍCE:

2) Haškův obrat

Ještě v sobotu v průběhu sčítání hlasů a poté i v neděli dopoledne Michal Hašek před televizními kamerami opakovaně prohlašoval, že lídrem sociální demokracie je Bohuslav Sobotka. Trochu zaváhal krátce po poledni v Otázkách Václava Moravce, když na přímou otázku moderátora odpověděl, že "předpokládá", že za ČSSD povede povolební vyjednávání její předseda. O pár hodin později už prosazoval sesazení předsedy.

ČTĚTE VÍCE:

3) Zapojení Zemana do stranického sporu ČSSD

Hned večer po volbách se ukázalo, že voliči sociální demokracie odevzdali svůj hlas partaji, která je stejně jako SPOZ ovládaná z Hradu. Že Zeman nechce Sobotku pověřit sestavením vlády, bylo patrné už několik měsíců před volbami. Tajná schůzka Zemana s haškovským křídlem strany za Sobotkovými zády musí být pro voliče ČSSD obrovským zklamáním. Pokud by voliči sociálních demokratů chtěli volit stranu spojenou se Zemanem, mohli volit přímo SPOZ.

ČTĚTE VÍCE:

4) Rozkol v ČSSD oddaluje vznik nové vlády

Aby mohla strana vyjednávat o sestavení koalice, měla by mít silný mandát. Těžko se ale ČSSD, která právě prochází krizí a jejíž předseda mluví o jednání svých "kolegů" jako o puči,  zúčastní vyjednávání jako jednotná strana. Navíc, spor mezi Michalem Haškem a Bohuslavem Sobotky vygradoval až tak, že už ani nejsou součástí stejného vyjednávacího týmu. Sobotka v pondělí večer na protest zahájil s Andrejem Babišem vlastní jednání o vládě. Dvěma paralelními vyjednáváními se tak výrazně oddaluje vznik nové vlády.

ČTĚTE VÍCE:

5) Hrozí rozpad strany

Kvůli neslučitelným postojům Bohuslava Sobotky a Michala Haška nyní hrozí, že se strana i její poslanci rozdělí na dva tábory. Pokud by tedy část z nynějších 50 poslanců ČSSD ve sněmovně založila svůj vlastní klub, mohlo by to znamenat definitivní ztrátu už tak hubeného volebního vítězství. Pak by si mohl premiérský post v klidu nárokovat se svými 47 poslanci Andrej Babiš. 

Anketa

Kdo by podle vás měl vést ČSSD?

Bohuslav Sobotka 6133
Michal Hašek 233
Někdo třetí 856

ČTĚTE VÍCE:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.