Lidovky.cz

Inventura oceněných: dvanáct vyznamenaných má blízko k Zemanovi

Česko

  7:00
PRAHA - Téměř polovina z oceněných, kteří osobně převzali vyznamenání na Pražském hradě 28. října, mají blízko k prezidentu Zemanovi. Pět z nich dokonce kandidovalo za SPOZ, další ho podporovali v prezidentské kampani. Mezi oceněnými byl například Felix Slováček, Miroslav Grégr, Jiřina Bohdalová nebo Karel Srp.

Prezident Miloš Zeman poprvé uděloval státní vyznamenání. Metál dostala i herečka a prezidentova sympatizantka Jiřina Bohdalová. foto: MAFRA - David Neff

Prezident republiky v pondělí při slavnostním ceremoniálu k 95. výročí vzniku státu ocenil 29 osobností, tři z nich in memoriam. Dvanáct vyznamenaných, tedy téměř polovina z těch, kteří osobně přišli, kandidovalo za SPOZ nebo podporovalo Zemana v prezidentské kampani. Medaili Za zásluhy odmítl muzikant Vladimír Mišík.

Prezident ocenil kandidáty za SPOZ

Mezi Zemanovce, kteří dostali medaili Za zásluhy, patří saxofonista a hudební skladatel Felix Slováček, který neúspěšně kandidoval z 5. místa v Libereckém kraji, stejně jako někdejší místopředseda Zemanovy vlády Miroslav Grégr, který zde kandidoval jako sedmnáctka. Lídrem plzeňské kandidátky SPOZ byl další oceněný: Jan Kůrka, olympijský vítěz ve sportovní střelbě z roku 1968.

Z desátého místa zlínské kandidátky Zemanovců šel do parlamentních voleb i František Čuba. Jeho možné vyznamenání rozpoutalo diskuze už několik dní před ceremoniálem. Bývalý předseda JZD Slušovice je také zastupitelem Zlínského kraje a Zemanovým poradcem pro zemědělství.

Také další oceněný, Jaroslav Vodička, šéf Českého svazu bojovníků za svobodu, je bývalý předseda krajské organizace SPOZ v Ústeckém kraji a nyní vede žateckou frakci strany. Vodička navíc před prezidentskými volbami veřejně podporoval Miloše Zemana.

Srp pořádal Zemanovu oslavu

Veřejné podpory před přímou prezidentskou volbou se dostalo Zemanovi také z úst dalších nyní vyznamenaných. Mezi výrazné tváře patřila herečka Jiřina Bohdalová, která byla po jeho boku hned po vyhlášení výsledků. Hudební publicista Karel Srp zase patřil mezi zakladatele sdružení Přátelé Miloše Zemana. Sám je členem Jazzové sekce, v jejímž pražském sídle uspořádal oslavu pro vítěze prezidentských voleb. Zde Zemanův triumf oslavoval i další vyznamenaný, spisovatel Zdeněk Mahler.

Emeritní přednosta Urologické kliniky VFN a 1.LF UK v Praze Jan Dvořáček v lednu letošního roku v otevřeném dopise vyzval ke zvolení Miloše Zemana prezidentem. Advokát Jan Kříž se také aktivně zapojil do Zemanovy předvolební kampaně. Na Youtube.com je možné shlédnout video ze společného setkání, kde Kříž veřejně podporuje Zemana. Ten ho na oplátku nazývá "dlouholetým přítelem".

Podnikatel a vlastník Vítkovických železáren Jan Světlík patří také mezi oceněné, které pojí dobré vztahy s Milošem Zemanem. Podpořil ho v médiích před volbami na úkor jeho protikandidáta Karla Schwarzenberga.

Váleční veteráni kritizovali Schwarzenberga

Za výroky o Benešových dekretech ostře kritizovali šéfa TOP 09 těsně před druhým kolem prezidentských voleb také plukovník Pavel Vranský a brigádní generál a nositel Řádu Bílého lva Alexandr Beer. Prvně jmenovaný dostal medaili Za zásluhy v oblasti bezpečnosti státu a občanů, ten druhý, hrdina východní fronty Beer, byl Zemanem v den státního svátku v odpoledních hodinách na Hradě jmenován do hodnosti generálmajora.

Václav Havel za své působení na Pražském hradě postupně rozdal 540 vyznamenání, Václav Klaus 229. Oběma exprezidentům se také v minulosti vytýkalo, že v některých případech ocenili své přátele. Návrhy na státní vyznamenání překládá sněmovna, Senát a vláda, rozhoduje však výhradně prezident republiky.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.