Lidovky.cz

Bárta politické skandály odrazil, teď se však vynořil kostivec z ABL

Česko

  17:30
Během tří let kolem něho bylo více skandálů, než zažije řada politiků za celou kariéru. Nejnovější aféra Víta Bárty nabízí veřejnosti zatím spíše hluchá místa. Jejich možná vysvětlení mapují LN v pěti základních bodech.

Vít Bárta a Petr Skokan na tiskové konferenci Věcí veřejných foto: MAFRA: Dan Materna

1. O CO V KAUZE JDE?

Nejpravděpodobněji se týká úniku odposlechů mezi exprimátorem Prahy a pražským kmotrem Romanem Janouškem. Hovory mezi nimi měla sledovat BIS. Jak se dostaly na veřejnost, proto dlouho zkoumala i sněmovní komise pro kontrolu činnosti civilní kontrarozvědky. Přepisy hovorů zveřejnil deník MF DNES. Naznačovaly, jaký vliv měl Janoušek na chod hlavního města za primátorské éry Béma. Muži se familiérně oslovovali „Mazánku“ či „Kolibříku“ a řešili spolu veřejné zakázky, posty na magistrátech nebo další významná rozhodnutí.

2. PROČ SE ZASAHUJE NYNÍ?

Nahrávky mají pocházet z roku 2007, přesto se odpovědnost za jejich zveřejnění řeší až nyní. Proč? Už před rozpuštěním sněmovny se schylovalo k uzavření kauzy: ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová měla ještě v srpnu říci členům komise, že v kauze se udělají poslední posudky a věc přejde k úkonům v trestním řízení. Právě to evidentně nyní nastalo. A podle všeho žalobci a policisté přikládají kauze velikou vážnost.

 Nasvědčuje tomu i to, že kvůli kauze byl podle serveru Aktuálně. cz zbaven mlčenlivosti nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. K zákroku zřejmě přispěl i krach Bárty v předčasných volbách. Tam sice za hnutí Úsvit bodoval, a to i v preferenčních hlasech, nicméně celkový zisk nakonec Úsvit na Plzeňsku do sněmovny nepustil. Bártu by jinak musela vydávat ke stíhání nová sněmovna. 

VÍCE O TÉMATU ZDE:

3. CO KAUZA ŘÍKÁ O STAVU BIS ČI ELITNÍCH ÚTVARŮ POLICIE?

Kromě Bárty je v kauze zatčen i Jan Petržílek, šéfanalytik protikorupční policie, dříve důstojník BIS. Jeho angažmá v aféře je na případu nejzajímavější. A nejrizikovější. Pokud to byl právě on, kdo vynesl (ať už za úplatu, či za jiné plnění) nahrávky Bártovi, co dalšího ještě mohlo z útrob zpravodajské služby BIS zmizet? A představuje hrozbu i v aktuální pozici u policie? Odpovědná místa zatím mlčí. „Nemůžeme nic komentovat. Jinou odpověď dát nemohu,“ opakoval celý včerejšek ředitel protikorupční policie Milan Komárek.

A podobně reaguje i vedení BIS. „Nikdy se nevyjadřujeme k tomu, zda nějaké osoby pro nás pracovaly. Všechno jsou to zatím stále jen domněnky,“ tvrdí mluvčí služby Jan Šubrt. Nicméně platí, že tajná služba ani policie nedementovaly žádné z informací, které se o pozadí kauzy šíří. Naopak: podle informací LN kvůli kauze probíhaly u obou stran mimořádné porady po celý den.

4. JE TO PRVNÍ NAPOJENÍ BÁRTY NA TYTO SLOŽKY?

 Podobné náznaky už v minulosti byly. Spekuluje se, že Bárta jako někdejší majitel bezpečnostní agentury ABL (nyní už se jmenuje Marc2 Corporation) měl přístup k řadě informací z policejních databází. Sám Bárta to vždy popíral. Nicméně je pravda, že jeho lidé či agentura se objevovali nezřídka při úniku tajných odposlechů či různých sledovačkách osob.

Tak třeba: MF DNES letos v červnu napsala, že bývalý detektiv ABL disponoval nelegálně pořízenými výpisy manažera ČEZ Daniela Rouse. K takovému závěru mělo dojít vyšetřování generální inspekce. Ještě dříve agentura čelila nařčení, že nezákonně sledovala politiky.

Konkrétně to měla být na Praze 11 bývalá starostka za ODS Marta Šorfová a její kolegové. Policie se kauzou sledování zabývala, nezjistila však, že by šlo o trestný čin. Loni v dubnu exposlanec Jaroslav Škárka uvedl, že ABL sledovala v roce 2006 i exstarosty Prahy 1 Petra Hejmu a Filipa Dvořáka (oba ODS). Škárka podal i trestní oznámení, to policie odložila - nedošlo ke spáchání trestného činu.

5. K ČEMU MOHL BÁRTA INFORMACE VYUŽÍT?

To záleží na míře toho, co od Petržílka získal. Jako vysoce postavený plukovník protikorupční policie Petržílek seděl na postu, u nějž se sbíhaly veškeré detaily o případech, které útvar šetří. Měl tak velmi cenné informace, které se daly využívat libovolně - i v politickém boji.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.