Lidovky.cz

Tajná služba kritizuje jiné. Únik odposlechů Kolibříka zamlčela

Česko

  7:00
PRAHA - Významná negativa s sebou nese také nedbalá ochrana informací, píše se ve výroční zprávě Bezpečnostní informační služby. Řeč však není o úniku od samotných zpravodajců, nýbrž o energetických firmách. O vlastním průšvihu jménem 'uniklé odposlechy Romana Janouška' se BIS v aktuálním sumáři zmínit opomněla.

Šéf zpravodajské služby BIS Jiří Lang. foto: Viktor ChladLidové noviny

Civilní kontrarozvědka ve čtvrtek zveřejnila zprávu za rok 2012, v níž se dle svých slov snaží "nastínit, v jakých oblastech spatřuje významné problémy, které, nejsou-li dostatečně rychle a kvalitně řešeny, mohou významně a zásadně poškozovat stát a každého jeho občana".

Ve výčtu potenciálních i skutečných hrozeb v Česku však BIS opomněla zmínit, že sama řeší zásadní problém. Loni na jaře se do médií dostaly odposlechy lobbisty Romana Janouška, které se nyní opět propírají kvůli obvinění Víta Bárty. (Více čtěte ZDE) Jasnou odpověď, jakým způsobem se tajné záznamy dostaly na veřejnost, dosud zpravodajci nepodali.

O čem BIS napsala

  • Kvůli nespokojenosti a frustraci hrozí, že extremistický slovník převezmou standardní politické strany. Více ZDE.
  • Podnikatelé vysávají peníze z uměle nadhodnocených zakázek. Více ZDE.

"Na stránkách máme vyjádření, které má stálou platnost. My jsme se k tomu jasně a zřetelně vyjádřili," oponuje v rozhovoru pro server Lidovky.cz Jan Šubert, mluvčí BIS. Podle něj proto nebyl důvod, proč se únikem zabývat ve zprávě. "To bychom jmenovitě museli vypisovat každou stížnost. Ta zpráva je obecná, konkrétní věci uvádíme v její neveřejné části," argumentoval Šubert. "Nikdo se nad tím nějak hluboce nezamýšlel. Nikdo neřekl: To tam nesmí být," zdůraznil.

Ve zprávě je tak uvedeno pouze tolik, že v minulém roce šetřila inspekce BIS 104 případů podezření ze spáchání kázeňského přestupku. "Byla to silná kauza, takže to v té zprávě mohli zmínit. Ale oni se s tím nemají co chlubit, tak to radši neuvedli," míní dlouholetý člen sněmovní komise pro kontrolu BIS František Bublan (ČSSD).

Nedbalou ochranu informací tak zpravodajci kritizují jen u jiných. Konkrétně v energetickém byznysu. "V souvislosti s vysokým zájmem soukromých subjektů o strategické informace týkající se státem ovládaných podniků se objevily případy, kdy ke konkurenčním subjektům nebo významným obchodním partnerům unikly důležité koncepční dokumenty či klíčová interní rozhodnutí managementu," upozornila BIS.

"Tyto úniky informací se významným způsobem podílely na vzniku rizik pro nezávislý, transparentní a plynulý průběh některých projektů v ropném odvětví a v elektroener­getice," upozornili zpravodajci.

Bárta obviněný, exagent BIS ve vazbě

Odposlechy pražského lobbisty Romana Janouška, které minulý rok zveřejnil deník Mladá fronta Dnes, se do popředí zájmu médií, potažmo veřejnosti dostaly opět minulý týden, kdy byl kvůli nim zadržen předseda Věcí veřejných Vít Bárta a bývalý agent BIS Jan Petržílek.

ČTĚTE TAKÉ:

Bártu obvinila inspekce BIS z toho, že v roce 2009 coby majitel bezpečnostní agentury ABL navedl Petržílka k vynesení citlivých dokumentů. Zatímco šéf VV je vyšetřován na svobodě, Petržílka poslal soud do vazby. S odkazem na důvěryhodné zdroje blízké vyšetřování to napsala Mladá fronta Dnes. Vyšetřovací orgány o případu žádné oficiální informace nepodávají s odůvodněním, že se případ týká utajovaných skutečností.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.