Lidovky.cz

Policie obvinila dva lidi kvůli zdravotním knížkám IZIP

Česko

  9:40aktualizováno  12:04
PRAHA - Dva lidi obvinila protikorupční policie v souvislosti s elektronickými zdravotními knížkami společnosti IZIP. Podezřelí jsou z pletich při veřejné soutěži, za což jim hrozí až osm let, stíháni jsou na svobodě.

Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. foto: ČTK

Oznámil to Pavel Prygl z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podal loni tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger, podle ministerstva se ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) kvůli projektu IZIP zbytečně ztratilo 450 milionů Kč.

Stíhání zahájil policejní Útvar odhalování korupce a finanční kriminality ve čtvrtek. V případu elektronických zdravotních knížek používaných VZP byl jeden člověk obviněn z trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a druhý z navádění ke stejnému činu. "Protiprávní jednání, které jim je kladeno rozhodnutím policejního orgánu za vinu má souvislost s řízením o uzavření jedné ze smluv mezi VZP ČR a firmou IZIP a.s. v roce 2008," uvedl Prygl. Koho se obvinění týká, nechtěl upřesnit. Obviněným hrozí dva až osm let vězení. Oba jsou stíháni na svobodě.

Heger řekl, že trestní oznámení směřovalo na neznámého pachatele a jeho předmětem byla kompetence prodlužovat kontrakty. "Pan ředitel VZP Pavel Horák prodloužil kontrakt VZP se společností IZIP o čtyři roky do roku 2016 bez souhlasu správní rady," upřesnil. Správní rada ale nebyla v té době usnášeníschopná, v podstatě nefungovala. Horák, který v současné době pracuje jako lékař ve Všeobecné fakultní nemocnici, tak mohl argumentovat tím, že po tu dobu ze zákona přebírá její pravomoci.

ČTĚTE TAKÉ:

V managementu společnosti IZIP byl v době prodloužení kontraktu a dosud je generální ředitel Jiří Pašek, který je i místopředsedou představenstva. Skutky obviněných spadají pod starý trestní zákon, který pletichy při veřejné soutěži definuje jako sjednání přednosti či výhodnější podmínky konkrétnímu soutěžiteli na úkor ostatních soutěžitelů, a to v úmyslu způsobit jinému škodu nebo opatřit sobě či jinému prospěch.

Podle zvolené právní kvalifikace měli obvinění svým činem získat pro jiného "značný prospěch" nebo způsobit "značnou škodu", která podle zákona začíná na hranici 500 000 korun. Heger při podání trestního oznámení uváděl, že existuje podezření ze spáchání trestných činů při nakládání s veřejnými prostředky s celkovou škodou přesahující 450 milionů. Na dotaz ohledně výše údajně způsobené škody dozorující žalobce Prygl upřesnil, že to, zda skutečně vznikla škoda v takové výši, jakou zmínil Heger, bude předmětem dalšího vyšetřování.

Společnost IZIP loni v září v prohlášení uvedla, že se ji ministr snaží cíleně zlikvidovat. Smluvní vztah s VZP je podle firmy transparentní, společnost si není pochybení vědoma. Spoluzakladatelé IZIP, europoslanci ODS Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch, tehdy prohlásili, že společnost byla opakovaně vyšetřována a kontrolována, ale nic se neprokázalo.

Projekt IZIP

  • Systém elektronických zdravotních knížek (EZK) společnosti IZIP umožňuje sdílet informace o léčení pacientů mezi lékaři. Projekt si kladl za cíl usnadnit i komunikaci pacienta s lékařem. Projekt od počátku získal podporu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), jejíž klienti ji také mohli zdarma získat.
  • EZK je jakousi internetovou kartou pacienta. Obsahuje přehledy vykázané péče, uhrazených regulačních poplatků nebo doplatků za léky. Umožňuje kontrolovat historii pojištění a plateb pojistného. Pacient tak má přehled, kolik péče o jeho zdraví stojí, a může kontrolovat, jaké úkony si na něho lékař vykázal. EZK rovněž upozorňuje lékaře i pacienta (formou SMS či e-mailu) na preventivní prohlídky nebo očkování. Ke svým datům se pojištěnec dostane kdekoli, kde je připojení na internet.
  • Podle údajů z www.izip.cz je v systému zaregistrováno 2,555 milionu uživatelů, 20.971 zdravotnických pracovníků a 8635 zdravotních zařízení. Systém obsahuje zhruba 214 milionů záznamů.
  • Vytvoření systému stálo zhruba 300 milionů korun, za deset let vydala VZP zhruba 1,8 miliardy korun.
  • Projekt dlouhodobě sklízí kritiku z různých stran. Jejím terčem je hlavně jeho cena a financování. Podle kritiků je projekt nefunkční, protože lékaři EZK nevyužívají. Na druhou stranu ale IZIP dostal několik mezinárodních ocenění.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.