Lidovky.cz

Politici si připomínají 17. listopad u Hlávkovy koleje i na Národní třídě

25 let svobody

  7:44aktualizováno  11:45
PRAHA - Poselství událostí ze 17. listopadu 1939 a 1989 musíme předávat i generacím, jež se narodily ve svobodě. Pouze tak si naši svobodu můžeme uchovat, uvedl premiér Jiří Rusnok při pietní vzpomínce u Hlávkovy koleje.

Premiér Jiří Rusnok u Hlávkovy koleje při výročí 17. listopadu. foto: ČTK

Smrt Jana Opletala a následující historické události podle něj společnosti připomínají nejen ideály svobody a demokracie, ale také ty, kteří za tyto ideály položili své životy.

Nepřehlédněte

"Je proto naší povinností předávat dále a dále toto poselství i těm generacím, které se již narodily ve svobodě a tvrdými zkouškami minulosti neprošly. Pouze tak si můžeme naši svobodu uchovat," řekl Rusnok, který na tradičním vzpomínkovém setkání zastoupil zdravotně indisponovaného prezidenta Miloše Zemana.

Budoucnost celé společnosti

Dějiny lidstva jsou podle premiéra živé, pouze totalitní režimy se je snaží zakonzervovat. "Proto každé, i zdánlivě nepatrné rozhodnutí každého z nás se může stát zásadní pro budoucnost celé společnosti. Pamatujme prosím na to," dodal.

U Hlávkovy koleje, kde nacisty zastřelený student lékařské fakulty Opletal bydlel, se ráno sešla zhruba stovka lidí. Vzpomínky na nacistické represe proti československým studentům z listopadu 1939 se zúčastnil mimo jiné předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička, rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, rektor ČVUT Václav Havlíček nebo pražský primátor Tomáš Hudeček.

Od koleje se krátce po 10:00 vydala zhruba dvacítka lidí uctít Opletalovu památku do Žitné ulice, kde má společně s dělníkem Václavem Sedláčkem pamětní desku. Nacisté smrtelně zranili Opletala a Sedláčka na protinacistické demonstraci v den výročí založení samostatného československého státu, 28. října 1939. Opletalův pohřeb se proměnil v protiokupační demonstraci, na což nacisté reagovali uzavřením českých vysokých škol. Dne 17. listopadu popravili devět studentských vůdců. Tento den byl v roce 1941 vyhlášen v Londýně Mezinárodním dnem studentstva.

Národní muzeum pořádá sbírkový den k revolučnímu roku 1989

  • Sbírkový den k projektu Europeana 1989 - Psali jsme dějiny se uskuteční v Nové budově Národního muzea. Od dopoledne sem mohou zájemci z řad veřejnosti přinést své fotografie, videa, zvukové záznamy a přispět i svými osobními vzpomínkami.
  • Digitalizované záznamy a vybrané předměty se mohou stát součástí výstavy k 25. výročí sametové revoluce připravované Národním muzeem pro příští rok.
  • Organizátoři projektu vyzývají veřejnost, aby přispěla svým příběhem a dobovými předměty do digitálního archivu. Jde například o fotografie z revolučních okamžiků roku 1989 či snímky z rodinné dovolené a každodenního života, oblíbené desky či hračky. Případně i nehmotné vzpomínky, které by mohly budoucím generacím vykreslit, jak vypadala společnost na přelomu 80. a 90. let, kdy se hroutila železná opona.
  • Možnost zapojit se do projektu už měli obyvatelé Plzně a Hradce Králové, kde se sbírkové dny konaly. Plzeňané prý přinesli tolik materiálu, že ho historici budou třídit ještě několik měsíců.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.