Lidovky.cz

Manželka kmotra Nováka soudu unikne. Rakušané uvěřili její verzi o půjčce

Česko

  6:00
PRAHA - Kvůli obvinění z praní špinavých peněz jí hrozilo až pět let za mřížemi. Nakonec ale Evu Novákovou osud jejího manžela nečeká. Severočeský kmotr ODS a bývalý starosta Alexandr Novák si odpykává trest za korupční případ, v němž byla obviněná i ona. Avšak rakouská justice, která se snažila Novákovou postavit před soud, nakonec nezískala dostatek důkazů.

Alexandr Novák u krajského soudu v Ústí nad Labem. foto: ČTK

Bývalý senátor a svého času také starosta Chomutova Alexandr Novák si už přes půl roku odpykává čtyřletý trest za přijetí úplatku. Soud ho poslal do vězení za to, že v roli starosty v roce 1999 vyjednal prodej městských akcií v energetických společnostech, za což mu obratem přišlo přes 40 milionů na rodinný účet v Rakousku.

Jak v dubnu informoval server Lidovky.cz, kvůli této transakci padlo obvinění i na Novákovou. Ta tvrdila, že nešlo o žádný úplatek, nýbrž o půjčku, kterou si vzala kvůli zamýšlenému podnikání v Rakousku. "Proti Evě Novákové se od roku 2003 vede trestní řízení kvůli podezření z praní špinavých peněz v souvislosti s (údajně korupčním) jednáním Alexandra Nováka," uvedl tehdy rakouský prokurátor Hansjörg Bacher.

O původu peněz nemusela vědět

Server Lidovky.cz nyní zjistil, že verze s půjčkou Novákovou zachránila. Prokuratura ve Štýrském Hradci případ letos v září zastavila. "Vyšetřování neprokázalo, že obviněná věděla o nepoctivém původu peněžní částky na svém kontě. Obviněná podle svých slov částku považovala za půjčku, a protože se nepodařilo prokázat, že to tak není, nebylo možné bez pochybností potvrdit její zodpovědnost," zdůvodnil rozhodnutí prokurátor Bacher.

Novák v politice

Odsouzený Alexandr Novák byl považován za jednoho z nejvlivnějších členů severočeské ODS. V letech 1998 až 2002 působil jako starosta Chomutova, mezi roky 2000 a 2006 seděl za Chomutovsko v Senátu a byl i ve výkonné radě ODS. Krátce po odsouzení řady ODS opustil.

Advokát Jan Růžek, který zastupuje manžele Novákovy, nepovažuje rozhodnutí za překvapivé. "Jelikož rakouská justice na rozdíl od té české nepracuje na objednávku, tak tam případ pochopitelně zastavili," komentoval konec trestního řízení.

Alexandr Novák, kterého bývalý premiér Mirek Topolánek označil za jednoho z kmotrů ODS, nyní ve vězení čeká na verdikt Ústavního soudu, k němuž Růžek podal ústavní stížnost. Kritizuje v ní například na délku řízení či výši trestu uloženého odvolacím soudem. Ten loni v červenci poslal Nováka do vězení na čtyři roky a k tomu mu udělil pokutu pět milionů korun. Za mříže se ale dostal až letos v dubnu, kdy si pro něj přijela ozbrojená eskorta. Nástupu trestu se totiž Novák vyhýbal.

Kde skončil úplatek?

Server Lidovky.cz už dříve upozornil i na to, že dodnes není jasné, co se stalo s úplatkem ve výši 40 milionů korun. 10 milionů Novák vybral v hotovosti. Ve chvíli, kdy se o peníze začala zajímat policie, vrátil zbylých 30 milionů zpět na účet firmy Intercontraktor, která mu peníze zaslala. Právě tím Novák později obhajoval tvrzení, že šlo o půjčku.

Kolem transakce však zůstává spousta pochybností. Kyperský soud sice na žádost české strany vedení firmy Intercontraktor vyslýchal, avšak všichni podle soudce tvrdili, že jim jméno Alexandr Novák, ani Eva Nováková nic neříká. Neznali ani muže jménem Josef Auer, který mohl jako jediný s účtem psaným na tuto kyperskou firmu nakládat a osobně zadal převod peněz na rakouský účet Novákových.

PSALI JSME:

"Nováková u soudu tvrdila, že částka byla půjčkou na výstavbu truckcentra v Rakousku. Žádná smlouva ale nebyla. A hlavně firma Intercontraktor nikdy žádné půjčky neposkytovala. Obchoduje s klimatizací, se vzduchotechnikou," řekl chomutovský soudce Ivan Novák, který Novákův případ rozhodoval. Verze o půjčce tak má zásadní trhliny.

Cesta úplatku, který Novák podle soudu získal z prodeje městských akcií.

Novákův advokát Růžek na ní však trvá. Podle něj auditor kyperské firmy potvrdil, že Intercontraktor Evě Novákové peníze skutečně půjčil. "Jasně řekl, že peníze odešly, a potvrdil, že peníze přišly," tvrdí Růžek s odvoláním na spis. Ostatně s firmou prý spolupracovala už dříve, když byla firma ještě v Německu. "Obchody se vždy týkaly výstavby benzinových stanic," uvedl Růžek. (Více čtěte ZDE)

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.