Lidovky.cz

Speciální restituční tým ČSSD a ANO má zlomit církve, přípravě dá 14 dní

Česko

  15:35aktualizováno  16:41
PRAHA - Pětičlenná pracovní skupina sociální demokracie a hnutí ANO k církevním restitucím by se zástupci náboženských organizací mohla poprvé jednat asi za dva týdny. Do té doby se podle místopředsedkyně ČSSD Aleny Gajdůškové, která stojí v čele skupiny, bude na vyjednávání připravovat konzultacemi s odborníky.

Hnutí ANO a ČSSD domlouvaly v Průhonicích u Prahy obrysy nové vlády.

Gajdůšková věří, že se věc podaří vyřešit dohodou a nebude třeba soudních sporů.

"Tento a příští týden je věnován přípravě na to jednání, protože to není o tom si popovídat, to je o tom, položit na stůl argumenty," řekla v úterý Gajdůšková, podle níž skupinu, v níž jsou tři zástupci za ČSSD a dva za ANO, čekají schůzky s právníky a dalšími experty na problematiku církevních restitucí.

V týmu bude Gajdůšková i Stropnický

Proti způsobu narovnání s církvemi dlouhodobě protestuje sociální demokracie, změny restitucí nevylučuje ani ANO. Naopak třetí pravděpodobný partner v příští vládě - lidovci - považují věc za uzavřenou. Proto se téma z jednání o budoucím kabinetu přesunulo do roviny přímých schůzek se zástupci církví. Minulý týden se s nimi setkal šéf ČSSD Bohuslav Sobotka a obě strany se dohodly na vytvoření pracovních skupin, nicméně církve naznačily, že ustupovat nehodlají.

K TÉMATU:

V týmu ČSSD a ANO budou vedle Gajdůškové také ekonomický expert sociální demokracie Karel Machovec a člen její právní komise Jan Kudrna. Za hnutí miliardáře Andreje Babiše, který kritizoval zejména navyšování výplat církvím o inflaci, by ve skupině měli usednout Martin Stropnický a právník Robert Pelikán, který je členem Rady ekonomických poradců hnutí ANO.

ČSSD předloží 3 požadavky

Sociální demokraté půjdou podle Gajdůškové na jednání s trojicí požadavků, o nichž již dříve hovořil Sobotka. Usilovat budou o snížení finančních náhrad, vyjmutí areálu Pražského hradu z restitucí a o omezení účelu, na který by měly být peníze vyplacené církvím použity.

Gajdůšková v úterý výši požadavku na snížení finančních náhrad nechtěla specifikovat s tím, že by nerada předbíhala jednáním. Uvedla ale, že náhrady jsou do vysoké míry darem církvím. "Veškeré veřejné prostředky, veškeré státní peníze podléhají jakési kontrole, jakémusi požadavku trvalé udržitelnosti, a tak dále, a já si myslím, že by to mělo být ve stejném režimu," nechala se dále slyšet. Očekává, že samy církve proto přijdou s návrhem, který upřesní, na co mohou být prostředky z finančního vyrovnání použity.

Gajdůšková nevylučuje soudní spory

Místopředsedkyně ČSSD věří, že se podaří najít shodu. "Tady to je položeno na tom, že musí být nějaká dohoda. My máme zájem na tom, abychom se dohodli, aby ty věci se neřešily soudními spory, které by zřejmě při nedohodě vyvstaly," dodala k jednání, které za církve a náboženské společnosti povede generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.

Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání dostávají nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň bude během 17 let postupně až na nulu snižovat příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.