Lidovky.cz

Manažer vytunelovaného fondu se skrýval v zahraničí, amnestie pro něj neplatí

Česko

  11:03aktualizováno  11:38
BRNO - Nejvyšší soud rozhodl, že se novoroční amnestie bývalého prezidenta Václava Klause netýká Miroslava Vlastníka, jednoho z obžalovaných v kauze údajně vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia. Důvodem je to, že se Vlastník před spravedlností skrýval v zahraničí.
Spravedlnost. Ilustrační foto.

Spravedlnost. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig uvedl, že se správnou aplikací amnestie musí znovu zabývat Vrchní soud v Praze. Je pravděpodobné, že Vlastníkovo stíhání bude pokračovat. Ze záznamu v databázi InfoSoud to zjistila ČTK.

Amnestie prezidenta Václava Klause

  • Právní akt hromadného omilostnění některých odsouzených a zastavení některých trestních řízení dle přesně vymezených podmínek.
  • Tuto částečnou amnestii vyhlásil Václav Klaus dne 1. ledna 2013 na konci svého novoročního projevu, a to při příležitosti 20. výročí samostatnosti České republiky.
  • Amnestie byla už krátce po vyhlášení silně kritizována. Jako velmi sporný byl hodnocen především druhý článek amnestie, kvůli kterému byla ukončena řada kauz závažné hospodářské kriminality a korupce.

   Zdroj: Wikipedia.org

Amnestii oznámil na Nový rok tehdejší prezident Václav Klaus. Zastavil stíhání trvající déle než osm let u trestných činů se sazbou do deseti let vězení. Rozhodnutí dopadlo také na řadu případů hospodářské trestné činnosti s vysokou škodou včetně kauzy Trend, kde o zastavení stíhání rozhodl letos v lednu v prvním stupni Krajský soud v Hradci Králové.

Nejvyšší soud už na základě série dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana zrušil zastavení stíhání v nejméně šesti případech. Důvodem bylo dosud vždy to, že se obžalovaní nějakou dobu skrývali v zahraničí. NS dospěl k závěru, že do osmileté lhůty nelze počítat roky, kdy se aktéři případů vyhýbali spravedlnosti, což je také případ Vlastníka.

Čtěte dále:

Kauza Trend s více než miliardovou škodou je označována za jeden z největších případů tunelování v Česku. Fond založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl. V roce 1995 fond prodali společnosti Královéhradecká Brokerská zastupované Miroslavem Hálkem. Následně podle obžaloby začaly prostředky fondu mizet na konta jiných společností. V roce 2000 skončil Trend v konkurzu.

Policisté a soudci se případem zabývali řadu let. Naposledy loni hradecký soud uložil dvěma manažerům tříleté a dvěma dvouleté tresty, čtyři další zprostil obžaloby, a to včetně Vlastníka souzeného na útěku.

Ostatní trestu definitivně uniknou

Ve fázi odvolacího řízení do kauzy vstoupila Klausova amnestie. Vlastník se do Česka vrátil až 14 dní před jejím vyhlášením. Jeho právník později uvedl, že muž amnestii nepřijme. Soudy by se tak musely jeho vinou zabývat, avšak nemohly by jej potrestat. Nyní se hypoteticky znovu otevírá cesta k rozsudku s plnou váhou, ovšem jen v případě Vlastníka - amnestování ostatních obžalovaných rozhodnutí NS neovlivnilo.

Miroslav Vlastník na fotce v době, kdy po něm pátrala policie.

Šéf žalobců Zeman podal dovolání také v případě vytunelované společnosti H-System. V tomto případě však NS dovolání zamítl, a někdejší manažeři Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma se tak s konečnou platností vyhnou případnému trestu a nejspíš i povinnosti nahradit škodu. NS by měl rozhodovat ještě o několika dalších Zemanových dovoláních v amnestijní agendě. Nejvyššímu státnímu zástupci se nelíbí například částečná aplikace amnestie v kauze někdejšího konkurzního soudce Jiřího Berky.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.