Lidovky.cz

Sněmovna potvrdila složení výborů, Sobotka a Okamura v žádném nejsou

Česko

  16:15
PRAHA - Sněmovna ve středu potvrdila složení svých výborů. Předpokládaný premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v žádném z nich není vzhledem k tomu, že členové vlády nemohou být zároveň členy parlamentních výborů. Potenciální vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se nicméně stal členem rozpočtového výboru.

Tomio Okamura z hnutí Úsvit přímé demokracie sleduje 26. října v Praze výsledky voleb. foto: ČTK

Podobné je to i s neúspěšnými kandidáty na místopředsedu sněmovny, kteří by jako členové vedení dolní komory ze zákona získali místo v organizačním výboru. Šéf Úsvitu Tomio Okamura nefiguruje v žádném z výborů, zatímco předseda hnutí STAN Petr Gazdík získal místo v organizačním výboru jako zástupce klubu.

ČTĚTE TAKÉ:

Pouze v tomto výboru, v jehož čele bude z titulu funkce předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD), jsou ze stejného důvodu také šéfové komunistů Vojtěch Filip a lidovců Pavel Bělobrádek. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg by se měl stát předsedou zahraničního výboru.

Strany si rozdělily 18 výborů

Sněmovna bude mít stejně jako v minulém volebním období 18 výborů. Sociální demokraté by měli vést šest z nich včetně organizačního. ANO má získat předsednictví pěti výborů, KSČM tří. Vedení zbývajících čtyř výborů si mezi sebou rozdělí TOP 09, ODS, KDU-ČSL a Úsvit, přičemž občanským demokratům už byl dolní komorou potvrzen Marek Benda jako předseda mandátového a imunitního výboru.

Z bývalých ministrů se Miroslav Kalousek (TOP 09) a Zbyněk Stanjura stali členy rozpočtového výboru a Leoš Heger (TOP 09) zdravotnického výboru. V něm, stejně jako v zemědělském, bude Petr Bendl (ODS) a podobně Jiří Pospíšil (ODS) bude členem ústavně-právního a školského výboru. Exministr školství Petr Fiala (ODS) bude pouze ve výboru pro evropské záležitosti a bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek jen ve výboru pro veřejnou správu.

Výbory budou mít až 25 členů

Ve výborech kvůli aktuálnímu vládnímu angažmá místo nemá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ČSSD). Ministr životního prostředí Tomáš Podivínský (za KDU-ČSL) byl sice navržen do výboru pro životní prostředí, jeho členem se ale bude moci stát až poté, co skončí působení v ministerském křesle.

Výbory budou mít od 15 do 25 členů. Nejméně početné budou výbory pro zahraničí, pro obranu, pro bezpečnost, mandátový a imunitní, kontrolní, petiční a volební, která má na starosti média. Nejpočetnější budou naopak výbory rozpočtový, hospodářský a pro zdravotnictví. V minulém volebním období měly sněmovní výbory až 30 členů. Někteří poslanci jsou členy až tří výborů.

Předsedové budou zvoleni ve čtvrtek

Výbory si své předsedy zvolí během svých čtvrtečních zasedání, pouze rozpočtový a organizační výbor se sejdou ještě ve středu. Schůze sněmovny byla přerušena do pátku, kdy má předsedy výborů potvrdit.

Kandidáti na funkce předsedů výborů:

  •  Hospodářský výbor - Ivan Pilný (ANO)
  • Kontrolní výbor - Vladimír Koníček (KSČM)
  • Mandátový a imunitní výbor - Marek Benda (ODS)
  • Organizační výbor - Jan Hamáček (ČSSD)
  • Petiční výbor - Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM)
  •  Rozpočtový výbor - Václav Votava (ČSSD)
  •  Ústavně právní výbor - Jeroným Tejc (ČSSD)
  • Volební výbor - Martin Komárek (ANO)
  • Výbor pro bezpečnost - Roman Váňa (ČSSD)
  • Výbor pro evropské záležitosti - Ondřej Benešík (KDU-ČSL)
  • Výbor pro obranu - David Kádner (Úsvit)
  • Výbor pro sociální politiku - Jaroslav Zavadil (ČSSD)
  • Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu - Jiří Zlatuška (ANO)
  • Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj - Milada Halíková (KSČM)
  • Výbor pro zdravotnictví - Rostislav Vyzula (ANO)
  • Výbor pro životní prostředí - Robin Böhnisch (ČSSD)
  • Zahraniční výbor - Karel Schwarzenberg (TOP 09)
  • Zemědělský výbor - Jaroslav Faltýnek (ANO)

Okamura dodal senátu majetkové přiznání

 Poslanec a předseda hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura se čtyřdenním zpožděním předložil horní komoře letošní majetkové přiznání za dobu, kdy byl senátorem. Nebylo jím ale podepsané, jak ukládá vyhláška ministerstva spravedlnosti. Proto nemohlo být zatím zpřístupněno v registru oznámení, dokud nebudou podpisy na formuláři doplněny, uvedla ve čtvrtek na dotaz tajemnice senátního mandátového a imunitního výboru.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.