Lidovky.cz

Odvolejte ministra Pecinu, vyzývají policejní odboráři premiéra

Česko

  7:00
PRAHA - Největší policejní odborová organizace v Česku - Nezávislý odborový svaz - žádá premiéra Jiřího Rusnoka, aby odvolal ministra vnitra Martina Pecinu. Důvodem je policejní dvojvládí, které svým rozhodnutím způsobil. Písemnou výzvu odboráři odešlou premiérovi hned po víkendu.

Šéf policejních odborářů Milan Štěpánek foto: ČTK

Jedna policie, dva její prezidenti - Martin Červíček a staronově také Petr Lessy. Situaci, která u policie panuje od úterý, od počátku kritizuje Nezávislý odborový svaz, který je největší policejní odborovou centrálou v zemi. Sdružuje zhruba 8500 policistů.

Její vedení se v pátek rozhodlo, že vyzve předsedu vlády, aby strůjce policejního dvojvládí sesadil. "S místopředsedy jsme se domluvili, že napíši dopis premiérovi. V něm zazní, že by měl okamžitě odvolat ministra vnitra Martina Pecinu, a to kvůli situaci, která u policie nyní nastala," řekl serveru Lidovky.cz předseda svazu Milan Štěpánek. Dopis Rusnokovi zašlou hned v pondělí.

Doporučil Láta Červíček?

Štěpánek je přesvědčený, že důvod navrácení Lessyho do funkce byl jediný: Pecina chtěl podle něj získat policejního prezidenta, který splní jeho požadavky na personální změny. "Kdyby Červíček řekl ano, já to udělám, tak by právní problém s Lessym tímto způsobem určitě neřešil," míní Štěpánek.

K TÉMATU:

Ministr ale tento výklad navrácení Lessyho do funkce rázně odmítl. Ve svém čtvrtečním vyjádření pro média uvedl, že Jindřicha Láta, kterého měl podle médií chtít dosadit do vedení protikorupční jednotky, mu doporučil sám Červíček. "Jindřich Lát přišel do mého týmu z ÚOKFK, kde již delší dobu pracoval, já jsem ho neznal, naopak mi byl doporučen policejním prezidentem," uvedl Pecina.

Zda je to pravda, Červíček odmítl komentovat. "K dílčím informacím, které jsou různě prezentovány v médiích, se policejní prezident vyjadřovat v současné době nebude," vzkázala mluvčí policejního prezidia Ivana Ježková. Vše, co chtěl říct, uvedl prý na briefingu v úterý, kde Červíček potvrdil, že odmítl některé personální změny navržené ministrem.

Šéf odborářů Pecinovo tvrzení o doporučení Láta Červíčkem zpochybnil. "Nevím, musel bych se pana Červíčka zeptat, ale na rovinu vám řeknu, že takovému argumentu nevěřím. Nevěřím tomu, že by pan Červíček doporučil ministrovi tohoto člověka," uvedl Štěpánek. 

ČTĚTE TAKÉ:

"Pan Lát, kterého já neznám, měl být ještě před tím, než se dostal na to tabulkové místo na vnitru, jakýmsi poradcem ministra, aniž by se o tom vědělo oficiálně. Nevím jak dlouho, ale mělo to být před tím výběrovým řízením na dvě tabulková místa na ministerstvu, které nakonec obsadil pan Lát a pan Grim," dodal Štěpánek.

Ministr ale ve své reakci zdůraznil, že Láta před tím, než vyhrál výběrové řízení, vůbec neznal. "Považuji tedy za nesmyslné, že dnes z podplukovníka Láta dělá kdokoliv mého poradce, kterého se já snažím přes nevoli policistů někam protlačit," uvedl Pecina.

Policejní dvojvládí

Ministr Pecina vrátil Lessyho do funkce policejního prezidenta tento týden v úterý. Jak později uvedl, předpokládal, že se stávající prezident Červíček funkce obratem vzdá. Ten se však vzepřel a naznačil, že ho chce Pecina odstavit z toho důvodu, že odmítl jím navržené personální změny u policie.

Jeho slova podpořil jeho náměstek Kučera a šéf protikorupčního útvaru Komárek. "Konstatuji, že jsem nikdy v životě nehovořil mezi čtyřma očima ani s panem Komárkem, ani s panem Kučerou. Dnes jsem tomu velmi rád, protože jestli tito policejní příslušníci tvrdí, že jsem na ně vytvářel nátlak, měli by doložit, kdy jsme se osobně setkali a kdy k onomu nátlaku mělo dojít," reagoval na jejich slova Pecina. 

Do věci se ve čtvrtek vložil prezident Miloš Zeman, který Červíčkovi vyjádřil plnou podporu a prohlásil, že nastalé dvojvládí by měl vyřešit až nový ministr vnitra.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.