Lidovky.cz

Další trestní oznámení na Pecinu. Má liché argumenty, tvrdí odboráři

Česko

  8:00
PRAHA - Na ministra vnitra v demisi Martina Pecinu míří v pořadí už druhé trestní oznámení. Tentokrát jsou jeho autory policejní odboráři. I oni ministrovi vyčítají navrácení Petra Lessyho do funkce policejního prezidenta, které podle nich bylo zbytečně unáhlené. Potvrzují to podle nich dokumenty, které k trestnímu oznámení připojili.

Martin Pecina. foto: ČTK

Minulý týden server Lidovky.cz informoval o trestním oznámení na Pecinu, které podal vysoký policejní důstojník. Ke stejnému kroku se nyní rozhodla i největší policejní odborová centrála v zemi Nezávislý odborový svaz, který sdružuje asi 8500 policistů.

Předseda svazu Milan Štěpánek serveru Lidovky.cz řekl, že v trestním oznámení jasně zazní důvody, proč nesouhlasí s Pecinovým náhlým povoláním Lessyho do služebního poměru. "První část by měla dokládat nezákonnost jeho rozhodnutí. Městský soud v Praze ani Ústav státu a práva, na které se odvolává, totiž neříká, že se Lessy musí vrátit na místo policejního prezidenta," tvrdí Štěpánek.

Jak porozumět

Šéf policejních odborářů Milan Štěpánek

Odboráři k trestnímu oznámení přikládají dokumenty, které nabízí jejich vlastní výklad toho, jak rozsudek soudu i stanovisko ústavu chápat. K usnesení městského soudu v trestní věci Petra Lessyho zdůrazňují, že soud neřešil otázku, zda Lessy spáchal skutek, pro který byl stíhán. "Řeší spíš procesní otázku a podle mě docela nešťastně. Takže si myslím, že dovolání bude na místě. Každopádně usnesení rozhodně neříká, že se Lessy má vrátit do služebního poměru," argumentuje Štěpánek. 

Podobně je tomu podle něj i s posudkem Ústavu státu a práva, kterým Pecina také obhajoval krok, kvůli kterému nyní panuje policejní dvojvládí - kromě staronového prezidenta Lessyho je ve funkci stále i Martin Červíček.

ČTĚTE TAKÉ:

"Posudek ústavu rovněž neříká, že by měl jít Lessy na své původní místo. A neříká ani to, že by měl být vrácen do služebního poměru," tvrdí šéf odborářů. Kromě toho je podle něj v posudku zvláštní konstrukce, která by měla vážné důsledky, kdyby platila. "Uvádí se v něm, že pokud byl Lessy odvolán nezákonně, tak Červíček nikdy nebyl policejním prezidentem. To je taková hloupost, že pokud bychom na toto přistoupili, tak by žádná rozhodnutí pana Červíčka neplatila," varuje Štěpánek.

Ministr vnitra ale minulý týden v reakci na kritiku uvedl, že Lessy má ze zákona právo na návrat i na satisfakci. "Tak hovoří nejen zákony České republiky, ale i principy obecné slušnosti a spravedlnosti. To nelze zpochybnit a já to ani zpochybňovat nehodlám," vzkázal ministr.

Objektivní a spravedlivý

Trestní oznámení chtějí policejní odboráři dokončit během pondělí a obratem ho podat. Šéf odborářů serveru Lidovky.cz také řekl, že zná policejního důstojníka, který už jedno trestní oznámení na Pecinu kvůli Lessymu podal. "Je to člověk fundovaný v právních normách, který by rozhodně nedával trestní oznámení, které by bylo nějak subjektivně motivované. Naopak, vážím si ho pro objektivní a spravedlivý přístup," uvedl o něm Štěpánek.

Redakce serveru jméno policejního důstojníka zná, zatím ho ale nebude uvádět. "Nepotěšil mě pouze tím, že nás s trestním oznámením předběhl. My podáváme něco podobného s tím, že k tomu soustředíme materiály týkající se stanovisek, která zazněla," shrnul šéf odborů.

ČTĚTE TAKÉ:

Trestní oznámení odborářů je už druhým krokem, který kvůli návratu Lessyho do čela policie učinili. Minulý týden poslali premiérovi Jiřímu Rusnokovi výzvu, aby odvolal ministra Pecinu právě kvůli posledním událostem u policie, které vyústily v nestandardní dvojvládí.

Štěpánek zastává stejný názor, jaký minulý týden k situaci u policie pronesl prezident Miloš Zeman, a to že situaci kolem policejního prezidenta by měl vyřešit až nový ministr vnitra. "Když odešel pan ministr John a nechal tam pod sebou Lessyho, tak jak to vypadalo. Téměř od začátku se s novým ministrem handrkovali a podle toho to taky všechno dopadlo. Policie rok a půl stála na místě a veřejnost se koukala na to, jak se Kubice s Lessym dohaduje," dodal Štěpánek.

Policejní dvojvládí

Ministr Pecina vrátil Lessyho do funkce policejního prezidenta minulý týden v úterý. Jak později uvedl, předpokládal, že se stávající prezident Červíček funkce obratem vzdá. Ten se však vzepřel a naznačil, že ho chce Pecina odstavit z toho důvodu, že odmítl jím navržené personální změny u policie.

Jeho slova podpořil jeho náměstek Kučera a šéf protikorupčního útvaru Komárek. "Konstatuji, že jsem nikdy v životě nehovořil mezi čtyřma očima ani s panem Komárkem, ani s panem Kučerou. Dnes jsem tomu velmi rád, protože jestli tito policejní příslušníci tvrdí, že jsem na ně vytvářel nátlak, měli by doložit, kdy jsme se osobně setkali a kdy k onomu nátlaku mělo dojít," reagoval na jejich slova Pecina. 

Do věci se ve čtvrtek vložil prezident Miloš Zeman, který Červíčkovi vyjádřil plnou podporu a prohlásil, že nastalé dvojvládí by měl vyřešit až nový ministr vnitra.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.