Lidovky.cz

Drahé léky i přístroje? Vše bude k nahlédnutí na webu

Česko

  9:30
PRAHA - Z nemocnic se stanou neziskovky. Pojišťovny budou za práci platit všem stejně. Jestli se pravidlo dodržuje, bude snadné zkontrolovat, všechny smlouvy se totiž ocitnou na internetu. A navíc: jednou provždy skončí takzvané zdravotnické řetězce, ve kterých mohou spadat pod vliv jedné finanční skupiny pojišťovna i nemocnice. To jsou sliby rodící se koalice.
Lékaři (ilustrační foto).

Lékaři (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Kdepak obchodní společnosti, které mohou vyvádět majetky na soukromé účty. České nemocnice musí být neziskové, rozhodla se vznikající koalice. Opatření si vepsala do koaliční smlouvy.

„Stávající příspěvkové organizace jsou přežité a akciovky zase nejsou nejvhodnější právní formou. Nemocnice nemají primárně usilovat o zisk,“ vysvětluje jeden ze stínových ministrů zdravotnictví Svatopluk Němeček ze sociální demokracie. Špitály, které budou chtít tvořit takzvanou páteřní síť, a získat tak garanci státu, proto dostanou jinou možnost: stát se neziskovou organizací. „Pro takové nemocnice se pokusíme sepsat natolik atraktivní podmínky, že neodolají a této možnosti hojně využijí,“ dodává. Konečné rozhodnutí ale nechá stát na nich.

O něco podobného už se před dvěma lety pokoušel bývalý hejtman a poslanec David Rath -tehdy také sociální demokrat. Jenomže narazil. „Nemocnice se totiž pod hlavičku neziskovky nehrnuly,“ vysvětluje bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Proti povinnému „překlápění“ se zase postavil Ústavní soud.

Nemocnice lákají garance státu

Dnes jsou ale špitály k návrhu svolnější. Láká je právě garance státu. „Dnešní nemocnice stejně nejsou ziskové. Naopak. Potýkají se s obrovskými ztrátami,“ vysvětluje šéf Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala. Řada z nich se proto podle něj do sítě ráda zapojí.

Co chystá koalice pro zdravotnictví

  • Sníží se daň na léky.
  • V každé skupině léků na určitou nemoc bude nejméně jeden medikament plně hrazený pojišťovnou.
  • Všechny pojišťovny budou platit nemocnicím za stejné výkony stejně.
  • Odvody plateb do zdravotního pojištění budou beze stropu.
  • Nebude znovu zaveden poplatek v nemocnici, skončí třicetikorunový poplatek u lékaře a v lékárně.
  • Všechny smlouvy nemocnic a zdravotních pojišťoven budou veřejné.
  • Oddělí se vlastnictví zdravotních pojišťoven a zdravotnických zařízení.
  • Nemocnice, které mají tvořit páteřní síť, budou neziskovky.

Stejně tak uvítají další koaliční plán: rovné platby od pojišťoven. Doposud totiž dostávaly za naprosto stejnou operaci různé úhrady. Rozdíly byly až trojnásobné. Jiné odměny dostávala dokonce stejně velká zařízení jen stojící pár kilometrů od sebe.

„Tato změna ale bude potřebovat čas,“ upozorňuje Němeček. Nejprve se podle něj bude muset „zestátnit“ doposud soukromé Národní referenční centrum, které jako jediné v republice sbírá data o skutečných nákladech nemocnic. Jakmile mu skončí smlouva z roku 2007, což bude v lednu příštího roku, přesune se podle Němečka pod ministerstvo zdravotnictví.

„Teprve potom se na základě těchto dat o skutečných nákladech nemocnic stanoví odměna, kterou všichni za každý konkrétní výkon dostanou,“ řekl Němeček. Za banální operace budou podle něj všichni nově dostávat banální odměnu, naopak špičkové výkony specializovaných pracovišť budou muset být konečně ohodnoceny pořádně.

V nemocnici (ilustrační foto)

Jestli se pravidlo dodržuje, bude snadné zkontrolovat. Všechny smlouvy nemocnic s pojišťovnami i dodavateli se totiž ocitnou na internetu. Povinně. „Zajistíme veřejný přístup ke všem smlouvám jako prevenci předražených nákupů,“ slibuje koaliční smlouva.
Platit to bude i pro nemocniční řetězce a soukromé kliniky, které budou chtít žít z veřejných peněz.

Bič na zdravotnické řetězce

Ostatně bič chystá koalice i na zdravotnické řetězce. Alespoň na takové, ve kterých se pod vliv jedné finanční skupiny dostávají zdravotní pojišťovna i nemocnice. Takové spojení jednou provždy skončí.

„Vzniká tam totiž konflikt zájmů,“ vysvětluje stínový ministr hnutí ANO 2011 Rostislav Vyzula. Pro lékaře i sestry je důležitější dobře vycházet se zaměstnavatelem, který se snaží ušetřit peníze, než sloužit pacientům. Mohou snižovat kvalitu péče, aby se zvýšily zisky ze zdravotního pojištění. Navíc svou nemocnici může pojišťovna zvýhodnit před ostatními.
Příkladem může být podle Vyzuly Česká průmyslová zdravotní pojišťovna a nemocnice sítě Agel miliardáře Tomáše Chrenka. „Měla by tam být provedena nějaká kontrola, jak ty vztahy jsou, protože u zdravotnické veřejnosti zaznívá, že tam propojení je. To považujeme za nezdravé,“ řekl Vyzula.

Česká průmyslová pojišťovna vznikla fúzí původní zaměstnanecké pojišťovny Agel s dalšími třemi pojišťovnami. Agel přitom zakládal právě Chrenek, jemuž patří i stejně pojmenovaná síť nemocnic.

„Tento závazek považujeme za klíčový. Není možné, aby byla majetkově provázána nemocnice a pojišťovna. To je porušení pravidel rovné hospodářské soutěže,“ souhlasí šéf lékařské komory Milan Kubek. Komora podle něj navíc nemůže dostatečně kontrolovat personální obsazení těchto nemocnic.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.