Lidovky.cz

Policie zveřejnila záznam zatýkání Nagyové. Nečas: Je to narušení svobod

Česko

  13:57aktualizováno  22:19
PRAHA - UVNITŘ VIDEO: Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta dnes zveřejnil v České televizi část ze zhruba dvacetiminutového záznamu červnového zatýkání bývalé šéfky premiérovy kanceláře Jany Nagyové (dnes Nečasové). Přistoupil k tomu, aby ukázal, že ze strany detektivů šlo o profesionální a standardní postup, a aby se tak bránil proti výrokům o nepřiměřeném zásahu. Expremiér Petr Nečas řekl , že zveřejnění videa považuje za vážné narušení svobod a proto věc předal právníkům.

Jana Nagyová odchází od výslechu. Odmítla vypovídat. foto: ČTK

"Nastala doba, abychom se i my začali bránit a nebyli srovnáváni s gestapem a státní bezpečností," uvedl mimo jiné ke zveřejnění záznamu v diskusním pořadu ČT Šlachta. Postup policie v minulosti nejhlasitěji kritizoval expremiér Petr Nečas. "Když to moje žena vyprávěla své psycholožce, paní doktorka jí odpověděla: To jsou metody StB a gestapa, jakkoliv bez použití fyzického násilí," uvedl pro týdeník Reflex expremiér Nečas.Zatýkání jeho manželky a někdejší šéfky jeho kabinetu označil za teatrální.

Na zveřejněném záznamu je vidět, že při otevírání dveří bytu Nagyové asistují dva policisté v kuklách. Násilím dveře ale neotevřeli, protože je Nagyová otevřela sama. Šlachta uvedl, že policisté v kuklách byli z útvaru rychlého nasazení pro případ, kdyby jim na výzvu nebylo otevřeno. Podle něj je to ale standardní postup, navíc nebylo nutné dveře násilím otevřít, poté se policisté v kuklách stáhli. "Žádné vběhnutí do dveří nebylo, žádné beranidlo, to naprosto odmítám," prohlásil Šlachta s tím, že všichni jeho policisté byli bez kukel, aby komunikovali.

"Šlo o naprosto profesionální přístup ze strany mých lidí, nic co by popisoval Petr Nečas jako nepřiměřený zásah," dodal Šlachta. Podobný postup byl podle něj i u dalších zásahů v kauze Nagyová.

Nečas ale považuje množství nasazených policistů i použité prostředky za naprosto neadekvátní, podle něj by stačili dva policisté v civilu. Na záznamu prý není vidět, kolik policistů bylo ještě u aut před domem. "Jako by jeli zatýkat Kajínka nebo někoho takového," podotkl Nečas.

Zkrácený záznam, upozornil Nečas

Nečas upozornil, že policie zveřejnila jen zkrácený záznam, který byl navíc podle něj zjevně počítačově upraven. "Čili ze 48 hodin nám pan Šlachta pustil 4 minuty a 15 sekund, pečlivě vybraných a sestříhaných. I tak dosvědčující nasazení tolika policistů proti osamocené ženě, která byla beztrestná, nikdy nebyla spojována s žádnou trestnou činností ani nevlastnila zbraň," řekl Nečas Týdnu.

Expremiérovi se nelíbí ani samotné zveřejnění videa policií. "Tuto věc jsme již předali právníkům, protože je to vážné narušení svobod osobnosti a zveřejňovaní záběrů je minimálně nestandardní," sdělil týdeníku Nečas.

Jana Nagyová odmítla vypovídat. Poté odešla za ruku s Petrem Nečasem.

Nečasův právník Josef Lžičař TV Prima řekl, že zveřejnění záznamu považuje za útok na lidská práva Nagyové. "Oni ukáží odposlechy z trestních řízení, pouští se záznamy a vlastně ten člověk je dehonestován dříve, nežli soud rozhodne o tom, jestli se stal trestný čin či nikoliv," uvedl Lžičař.

V kauze policie letos v červnu zatkla vedle Nagyové i exposlance ODS Ivana Fuksu, Marka Šnajdra, Petra Tluchoře, někdejšího Fuksova náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka a pracovníky Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, Milana Kovandu a Jana Pohůnka.

Nagyovou policie podezírá, že nechala prostřednictvím zpravodajství sledovat z čistě soukromých důvodů expremiérovu ženu Radku. Druhá kauza, v níž Nagyová figuruje, se týká údajného podplácení bývalých poslanců, kteří se po rebelii proti daňovým změnám vzdali mandátu. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce ve státem vlastněných firmách.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.