Lidovky.cz

Zdravotní pojištění má 10 miliardový deficit. Řešit jej bude nová vláda

Česko

  11:57
PRAHA - Zdravotní pojištění končí rok se zhruba desetimiliardovým propadem, zásadní řešení čeká na novou vládu. Kabinet v demisi dělal jen záchranné kroky, navýšením odvodů státu poslal letos pojišťovnám víc o 800 milionů korun a schválil půjčku pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) 1,7 miliardy.

Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. foto: ČTK

Příští rok dostanou pojišťovny z odvodů víc o 4,7 miliardy a na pojistném se má vybrat o šest miliard víc. Z nemocnic i ambulancí se ale ozývá kritika a odbory jsou ve stávkové pohotovosti, protože prý hrozí omezování péče a uzavírání nemocnic.

Zdravotnictví spotřebuje za rok 290 miliard korun. Letos hradí zdravotní pojišťovny léčení za 225 miliard, příští rok by podle nové úhradové vyhlášky měly dát o deset miliard korun víc.

Příjmy poklesnou i kvůli zrušení regulačních poplatků

Propočty ministerstva zdravotnictví ale pojišťovny, nemocnice i lékaři zpochybňují. Peněz na péči podle nich bude méně - zdravotnictví prý přijde o dvě až čtyři miliardy korun kvůli devalvaci koruny, a to se ještě nevypořádal s tím, že růst DPH na léky ho připravil o 6,5 miliardy a omezující úhradová vyhláška mu letos proti očekávání dala méně o šest miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ

Další pokles příjmů nastane po zrušení regulačních poplatků. Od ledna se z rozhodnutí Ústavního soudu neplatí 100 korun za den v nemocnici. Budoucí vládní koalice slíbila, že platit se nebude ani 30 korun u lékaře a v lékárně. Zachovat se má jen poplatek 90 korun za pohotovost. Zdravotnictví tak dostane ročně místo 5,53 miliardy korun jen 180 milionů. Pokud poplatky budou zrušeny, žádají zdravotníci ke stejnému datu zvýšení odvodů státu a novelu úhradové vyhlášky.

Ústavní soud zrušil také letošní úhradovou vyhlášku, a to k 31. prosinci 2014, aby pojišťovny podle ní mohly vyúčtovat doplatky letošní péče. Soudci odmítli plošné regulace a to, že podmínky lékaři neznali předem. Ve vyhlášce na příští rok ministerstvo připomínky soudců zohlednilo, zcela bez regulací prý vyhláška ale být nemůže, jinak by na péči bylo potřeba o 50 až 60 miliard korun ročně víc.

Mají pojišťovny na kompenzace finance?

Zrušení poplatků se v lékárnách má provázat s poklesem DPH na léky. Nyní je 15 procent, v plánu je zavedení ještě jedné snížené, zřejmě pětiprocentní sazby. Tento plán ale může narazit na odpor EU.

Podle zdravotníků by neměl být technický problém poplatky kompenzovat. Otázka ale je, zda na to pojišťovny mají. Rezervní fond VZP je prázdný, potíže mají už i některé zaměstnanecké pojišťovny.

ČTĚTE TAKÉ

V úvahu připadá odkup nedobytných pohledávek pojišťoven, největší díl je u VZP, mluví se o odkupu pěti miliard v příštím roce, pokud to vláda a zákonodárci schválí. V roce 2015 by se také mohlo změnit přerozdělení vybraného pojistného, systém by měl lépe zohlednit nákladné pacienty jednotlivých pojišťoven. Nyní tratí hlavně VZP, která těchto pacientů má nejvíc. Po změně by mohla ročně získat o 2,8 miliardy korun víc.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.