Lidovky.cz

Zemanův dvojí metr. Jeho 'neodborníci' nevadili, Sobotkovy kritizuje

Zprávy z EU

  8:07
PRAHA - Když prezident Miloš Zeman v pátek oznamoval výhrady, které má k některým kandidátům na ministry, chvílemi se zdálo, jako kdyby ho zradila paměť. Co totiž ministerským aspirantům vyčítal, nebyl v případě jeho "odborníků" problém.

MIloš Zeman při rozhovoru s ČTK 5. 12. 2013 foto: ČTK

Když Zeman loni v říjnu zavítal na návštěvu Moravskoslezského kraje, na pódiu před voliči mu dělal společnost ministr vnitra v demisi Martin Pecina - v té době lídr tamější kandidátky Zemanovců do parlamentních voleb, do nichž zbývalo jen několik dní. A jen pár dní před tím, jak informovaly Lidovky.cz, se Pecina pro změnu ukázal na slavnostní akci ostravského gymnázia. Shrnuto: během ministrování se věnoval i soukromé kampani.

Zleva Jan Fischer, Jiří Dienstbier a Miloš Zeman, prezidentští kandidáti

Ovšem s variantou, že by některý z nových ministrů udělal to samé - vyrazil za voliči coby lídr ve volbách do evropského parlamentu, má prezident problém. "Je otázka, zda tím nebude strádat výkon politické funkce jako ministra," uvedl Zeman.

Mířil tím na senátora Jiřího Dienstbiera (ČSSD), který se má stát ministrem bez portfeje pro lidská práva. Prezident ale podle Dienstbiera, Zemanova soka z prezidentské volby, nemusí mít obavy. Lídrem ČSSD ve volbách do europarlamentu nebude. "Bylo to vždycky buď vláda, nebo parlament. A jednoznačně jsme se v ČSSD dohodli, že budu navržen do vlády. Jeho námitka je tedy nerelevantní," uvedl senátor.

K TÉMATU:

Na dotaz, zda prezidentovu výhradu považuje za neférovou, když se i ministři Zemanovy odbornické vlády věnovali kampani, odpověděl stručně: "Já myslím, že to nepotřebuje žádný komentář."

Zemanův "princip odborné kompetence"

Odbornost. Zásadní termín, který Zeman s jmenováním nové vlády spojuje a kterým nesčetněkrát obhajoval i svou - Rusnokovu vládu odborníků. "Ministr, který o rezortu nic neví, by neměl být ministrem," zdůraznil několikrát. Ačkoli lze Zemanův důraz na odborné znalosti pochopit, při vzpomínce na některé ministry jeho vlastního kabinetu (1998 - 2002) působí tento důraz poněkud pokrytecky.

Tak například Vladimír Vetchý. Resort obrany vedl tři roky, než ho premiér Zeman odvolal. Důvod? Chaos v resortu a ztráta kontroly nad podřízenými. Spíše než na armádu byl totiž Vetchý, vystudovaný matematik, odborník na teorii grafů. Diplomat a herec Martin Stropnický však už Zemanovi vadí, možná tak v tomto případě vychází z vlastní zkušenosti.

Karel Březina.

Podobný případ je i Karel Březina. Ještě coby nováčka v politice si ho Zeman oblíbil. Zavražděný podnikatel František Mrázek o něm v telefonech mluvil jako o jeho mladém poskokovi. Už v 27 letech se stal v roce 2000 ministrem bez portfeje v Zemanově vládě. Na starosti měl zejména problematiku drog, zdravotně postižené a otázku rodiny. Jakou k tomu měl Březina, vystudovaný ekonom, odbornost, zůstalo záhadou. Jednoduchá statistika asi mluví za vše: za dva roky ministrování předložil pouze jeden zákon a jednu novelu.

Je vzpomínka na "přešlap" s Vetchým či Březinou důvodem, proč se Zeman tak brání jmenování šéfem obrany Martina Stropnického (ANO)? "Když se spekuluje o tom, že by byl ministr obrany, tak se obávám, že by to byla druhá Karolína Peake, protože pokud jsem správně informován, tak Martin Stropnický nemá s obranou vůbec nic společného," pronesl už dříve Zeman. A v pátek zopakoval, že k "nulové odborností" některých kandidátů má zásadní výhradu.

Kdo je nebezpečný pro stát

Jan Kavan, ministr zahraničních věcí v Zemanově vládě, se měl údajně v minulosti stýkat se spolupracovníky STB. V záznamech byl veden pod jménem Kato. Nikdy se ale neprokázalo, že tak činil vědomě.

Miloš Zeman a Jana Kavana u piva a guláše v roce 2002

Také neprošel bezpečnostní prověrkou. V roce 2000 až 2002 měl protiprávně skartovat kolem 400 tajných dokumentů týkající se provozu ministerstva a zastupitelských úřadů. Většina "skartovaných" dokumentů se ale pak našla, zbytek zmizel neznámo kam. Kvůli neudělené prověrce se Kavan soudil s Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ). Spor nakonec prohrál a musel uhradit i pokutu ve výši 120 tisíc korun (více čtěte ZDE).

Problém se získáním prověrky měl podle prezidenta Zemana i Jan Mládek (ČSSD), který aspiruje v Sobotkově vládě na funkci ministra průmyslu a obchodu. O prověrku na stupeň "tajný" požádal Mládek v roce 2001. NBÚ ho nakonec shledal nedůvěryhodným. Mládek se brání, že řízení o udělení prověrky bylo pouze přerušeno.

Poznámka na závěr: když Zeman v pátek lustroval Sobotkovy kandidáty na ministerská křesla, tak připustil, že i on sám se v několika případech zmýlil. "Minimálně čtyři ze sedmnácti ministrů mojí vlády byli omylem," připustil Zeman na dotaz LN a dodal, že i Sobotka "má plné právo se mýlit, mou rolí je pouze upozornit ho na některá definovatelná rizika". Zároveň však poznamenal, že podle ústavy nemusí přijmout ministra, kterého navrhuje premiér.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.