Lidovky.cz

Auto můžeme zastavit kovovým ježkem i zbraní, říká mluvčí policie

Česko

  15:52aktualizováno  16:34
PRAHA - Policie má podle zákona několik možností, jak zastavit ujíždějícího řidiče. Kromě houkání a blikání majákem může použít kovový pás s bodlinami položený na silnici, nebo bránit jízdě vlastními auty a střelbou. Řekla to mluvčí policejního prezidia Ivana Ježková v reakci na sobotní drama, při kterém sedmadvacetiletý mladík ujížděl policii z Prahy až do Plzně.

V průběhu zběsilé jízdy, při které se prchající vůz se zahraniční registrační značkou po dálnici řítil rychlostí zhruba 200 kilometrů za hodinu, padly varovné výstřely. foto: ČTK

Policie při stíhání vozidla vypálila několik výstražných výstřelů a muže zranila. Případ vyšetřuje inspekce.

Policie může vozidlu bránit v jízdě podle mluvčí různými způsoby, které zmiňuje zákon. Je mezi nimi například zastavovací pás s kovovými bodlinami, tzv. ježek, který se umístí na silnici, nebo zahrazení cesty autem.

Expert: Agresivních řidičů přibývá

Vedoucí katedry policejních činností Policejní akademie ČR Kamil Pavlíček říká, že podobné případy, jako byl ten sobotní, jsou čím dál častější.

"Bohužel, ten způsob agrese na našich silnicích je. Ať je to z důvodu trestné činnosti nebo z důvodu řidičského chování prostého. Statistiky, které by zachycovaly přesné údaje o počtu agresivních řidičů, neexistují, ročně se však jedná o desítky případů," řekl Pavlíček.

Zda zasahující policisté postupovali v souladu se zákonem a stříleli oprávněně, nyní zjišťuje inspekce. Podle Pavlíčka ale byla střelba nutná. "Podle mě policie dělala, co mohla. Ten řidič byl označený jako nebezpečný pachatel ohrožující ostatní účastníky silničního provozu. On neuposlechl výzvy k zastavení, to byla první věc," uvedl Pavlíček.

Druhá věc podle něj byla nebezpečná jízda ohrožující okolní auta, když se muž ve vysoké rychlosti řítil po dálnici a vyhýbal se policejním zátarasům. Expert se proto domnívá, že ho nebylo možné zadržet dříve.

Zdroj: ČTK

Policisté podle mluvčí procházejí řadou cvičení, ve kterých řeší různé situace, konkrétní řešení ve službě ale prý vždy závisí na rozhodnutí velitele. "Neexistuje žádná jednotná 'kuchařka', jaký donucovací prostředek v které situaci přesně použijeme," uvedla mluvčí.

"Důležité je zvážit, kde by k zastavení vozidla mělo dojít, v jakém autě pronásledovaný řidič jede a jaké o něm má policie informace. Pokud řidič nezastaví, policisté se v naprosté většině případů oprávněně domnívají, že nemá čisté svědomí," dodala Ježková.

Na prvním místě je ochrana zdraví nezúčastněných

K základním výzvám patří světlo a zvuk majáku. Pokud řidič po opakované výzvě nezastaví, policisté mohou použít donucovací prostředky, mimo jiné zahrazení cesty vozidlem a zastavovací pás. Použití pásů je podle Ježkové problematické například na dálnicích, kde by tím mohla vzhledem k vysoké rychlosti vzniknout větší kolize. "Nikdy nelze dopředu říct, jak bude pronásledování probíhat, vždycky ale máme na prvním místě na paměti ochranu života a zdraví dalších takzvaně nezúčastněných osob," dodala.

ČTĚTE VÍCE

Řidič, který má 19 záznamů v trestním rejstříku, jel autem s lucemburskou registrační značkou v sobotu a nezastavil v centru Prahy na pokyn policie. Řítil se pak po dálnici z Prahy do Plzně rychlostí zhruba 200 kilometrů za hodinu. Na 33. kilometru způsobil kolizi dvou policejních vozů, které zůstaly nepojízdné. Pronásledovala ho zhruba desítka policejních aut až do areálu plzeňské nemocnice na Lochotíně, kde jej policisté zadrželi.

Během honičky policisté několikrát vypálili výstražný výstřel, jeden z nich zasáhl muže do hlavy. Lékaři mladíka operovali a uvedli do stabilizovaného stavu. Inspekce nyní zjišťuje, zda policisté postupovali v souladu se zákonem a stříleli oprávněně.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.