Lidovky.cz

Hejtman Šlajs: Politruk jsem nebyl. Dohlížel jsem, aby komunisti šli příkladem

Česko

  13:25
PRAHA - Zvolení Václava Šlajse do čela plzeňského hejtmanství provázely protesty. "Radost z toho nemám, není to nic příjemného," přiznal v rozhovoru pro server Lidovky.cz. Vzápětí ale dodává, že je připravený čelit ještě většímu tlaku. Svou minulost totiž nevnímá jako překážku. Chce voličům dokázat, že i bývalý komunista může být společnosti prospěšný.

Václav Šlajs foto: MAFRA- Ladislav Němec

Lidovky.cz: Jak vnímáte to, že vaše zvolení do čela hejtmanství v Plzeňském kraji provázely protesty?
Samozřejmě mi to vadí, není to nic příjemného, když lidé přijdou a protestují proti mně. Navíc vznikla i petice, která byla od prvopočátku založena na nepravdivých informacích, kdy byly uvedeny funkce, které jsem nikdy nezastával. To rozproudilo diskusi, takže z toho nejsem nadšený. Vnímám, že je to půl procenta voličů kraje a budu se snažit i tyto lidi svou prací přesvědčit, že i bývalý komunista může sloužit této společnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Kritici vás označují za politruka. Vy sám se takovému označení usilovně bráníte. Můžete tedy říct, co jste měl jako vedoucí útvarové organizace KSČ v armádě na starosti?

Václav Šlajs

  • 7. srpen 1952 Plzeň
  • ženatý, dvě dcery
  • Střední průmyslová škola stavební 1967-71, Vysoká škola politická 1985-89, Nadstavbové studium sociologie 1991-93
  • dvacet let (1973-93) působil jako voják z povolání u ČSLA
  • první náměstek plzeňského hejtmana, v minulosti dvakrát poslanec za ČSSD
  • V letech 1993–1999 jej zaměstnával podnik Armabeton, v letech 1990-2000 zastával manažerskou pozici v Regionální rozvojové agentuře.
  • Před rokem 1989 byl členem KSČ. V roce 1993 vstoupil do ČSSD

Řeknu to znova. Byl jsem předsedou útvarové organizace KSČ u tankového praporu. Tuto funkci jsem vykonával čtyři roky. A v té vojenské hierarchii byl politruk zástupce velitele pro věci politické, který měl i exekutivní pravomoci. Zodpovídal třeba i za vojenské školení.

Hlavní náplní práce předsedy útvarové organizace KSČ bylo, aby komunisté šli příkladem při výcviku a dodržování kázně a vojenských předpisů. Bylo zveřejněno, a i vašimi novinami, že jsem byl náčelník politického oddělení. Já jsem ale nikdy takovou funkci nezastával. Jako předseda útvarové organizace jsem nemohl nikomu nic nařizovat. Stál jsem v čele a byl jsem volený, takže jsem byl členem nějakého kolektivního orgánu. U útvaru bylo asi 90 členů komunistické strany.

Lidovky.cz: Jste připraven čelit ještě většímu tlaku? Přeci jen - není vyloučeno, že by se odpor proti vašemu zvolení mohl ještě stupňovat.
To mohl. Vidím, že se z toho stalo politikum, takže jsem samozřejmě připravený. Kdybych se nějak zpronevěřil, kdybych nějak poškozoval lidi nebo jsem byl ortodoxní komunista, který něco vymáhal, tak by mi to ti lidé včera na zastupitelstvu spočítali.

Protestovalo asi 25 nebo 30 osob, většinou mladí studenti s transparenty. Nikdy jsem je neviděl, oni neviděli mě, nesetkali se se mnou, neznají moje názory, nevyzvali mě, abychom si třeba sedli a popovídali si o té mé minulosti.

Lidovky.cz: Nebylo by lepší, kdyby hejtman nemusel svoji minulost vysvětlovat? Rozumějte, kdyby za ním nebyly žádné nejasnosti a pochybnosti, jak se choval v minulosti.
Zatím vnímám, že se pod tu petici podepsalo půl procenta voličů. V těch podpisech jsou i jména lidí, kteří se pod petici nikdy nepodepsali.Třeba můj asistent, když jsem byl ještě poslanec. Jsou tam podepsaní třeba i čtrnáctiletí lidé.

Lidovky.cz: Ti lidé protestují kvůli vaší komunistické minulosti. Věk přece nehraje roli.
Petici nesnižuji. Lidé na ni mají právo. Nejsem z toho nadšený, ale vadí mi, že paušálně odsuzují. Jednou jsi byl... Už včera jsem říkal, že kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Pohybuji se po ulicích a ještě nikdy se mi nestalo, že by mi lidé vynadali. Normálně chodím na fotbal a na hokej. Kdyby mě ti lidé, znali jako nějakého ortodoxního, s odpuštěním, blba, tak by mi to dali najevo.

Lidovky.cz: Proč jste byl zvolený veřejnou volbou? Báli jste se, že v tajné volbě někteří vaši kolegové cuknou a nedají vám hlas?
Já jsem veřejnou volbu neprosazoval. Když se tvořila minulá koalice, tak jsem ani u těch jednáních, kdy se připravoval model volby hejtmana, nebyl. Tam se kolegové domluvili, že volby proběhnou veřejnou volbou. Dokonce jsem bytostně přesvědčený, že kdyby byla tajná volba, tak bych dostal ještě o tři hlasy více.

Lidovky.cz: Proč nepoužíváte titul RSDr., který jste získal při vašem studiu na Vysoké škole politické Ústředního výboru KSČ?
A vy jste si jistá, že ten titul mám?

Lidovky.cz: Ano.
Ten titul jsem získal v roce 1990, ale já jsem nebyl sběrač titulů. Nestudoval jsem proto, abych měl titul. Titul prostě nepoužívám, protože to nepovažuji za nutné. V politice se přece tituly neuvádí. Studium přece slouží k tomu, aby se člověk něco dozvěděl. Kdybych ten titul používal, tak mi to lidé vyčítají a když ho nepoužívám, tak taky...

Lidovky.cz: A nestydíte se spíš za něj?
Prostě já mám čisté svědomí. Vím, jaký život jsem žil, jaké principy hájil a pokud jsem se v něčem mýlil, a nebyl jsem sám, taková byla doba, tak svou práci po roce 1989 se snažím napravit. Nespadl jsem z višně. Byl jsem zastupitel kraje, poslanec. Nespadl jsem z višně.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.