Lidovky.cz

Babiš nespolupracoval vědomě, tvrdil u soudu bývalý důstojník StB

Česko

  12:35aktualizováno  18:36
PRAHA/ BRATISLAVA - Archivní svazek nového českého ministra financí Andreje Babiše ukazuje pouze nevědomou spolupráci šéfa hnutí ANO s komunistickou Státní bezpečností (StB). Prohlásil to ve čtvrtek u bratislavského soudu bývalý důstojník StB Andrej Kuľha, který měl coby pracovník tajné policie Babišův svazek na starosti.

Andrej Babiš u bratislavského soudu foto: Peter Mayer, Hospodárske noviny

Podobně se u soudu vyjádřil také někdejší člen takzvané lustrační komise Milan Žitný. Oba svědky nechal předvolat Babiš, který se úvodu dnešního přelíčení zúčastnil a vědomou spolupráci s StB znovu popřel. Soudkyně dnes verdikt podle očekávání nevynesla a jednání odročila na 14. dubna.

"Po analýze skutečností jsem vyhodnotil, že nejde o vědomou spolupráci (Babiše s StB) a spis jsem odložil do archivu," prohlásil Kuľha. K Babišovu svazku se u StB dostal v roce 1987, tedy pět let poté, co se nynější miliardář slovenského původu údajně stal spolupracovníkem StB. Kuľha u soudu také tvrdil, že Babišův svazek byl veden chaoticky a že v něm chyběly dokumenty.

ČTĚTE TAKÉ:

Zpochybnil rovněž okolnosti, za jakých byl Babiš údajně získán ke spolupráci s StB. "Verbování se má uskutečnit v konspiračním bytě, v tomto (Babišově) případě to byla vinárna," řekl Kuľha. Už loni tvrdil, že obsah Babišova svazku byl zfalšovaný.

Andrej Babiš u bratislavského soudu.

Právní zástupce ÚPN upozornil, že sám Kuľha do Babišova svazku doplnil dokument o přerušení spolupráce StB s Babišem. V záznamu z roku 1987 je uvedeno, že agent přistupoval k tajné spolupráci zodpovědně. Podle Kuľhy šlo ovšem pouze o formální postup.

Babiše ve sporu se slovenským Ústavem paměti národa (ÚPN), který archivní svazky StB spravuje, podpořil také Žitný. "Svazek (Babiše) byl sice vytvořen řádně, ale nesvědčí o (vědomé) spolupráci s StB," tvrdil Žitný, jenž byl v 90. letech místopředsedou nezávislé komise při československém ministerstvu vnitra. Jejím úkolem bylo ověřovat, zda osoby byly vědomými spolupracovníky StB. Žitný tvrdil, že v Babišově spisu jsou nesrovnalosti například ohledně konání schůzek zástupců StB s Babišem; jedna z nich se podle záznamů měla uskutečnit v době, kdy Babiš byl v zahraničí.

Babiš se zúčastnil jen začátku stání

Babiš se zúčastnil začátku dnešního stání. Zhruba po půldruhé hodině ovšem ministr líčení opustil s odůvodněním, že má pracovní program. V Bratislavě se už dopoledne setkal se svým slovenským protějškem, ministrem financí Peterem Kažimírem.

Andrej Babiš u bratislavského soudu.

Babiš dlouhodobě popírá, že s StB vědomě spolupracoval. Stejně jako dříve i před novináři uvedl, že za komunismu coby pracovník československého podniku zahraničního obchodu přišel do kontaktu s příslušníky StB. Odmítl ovšem, že byl agentem tajné policie. U bratislavského soudu se Babiš domáhá verdiktu, že v archivních svazcích byl veden coby agent StB neoprávněně. Kvůli tomu podal žalobu na ÚPN, který archivní svazky StB na Slovensku spravuje.

"Soud nerozhodně v můj neprospěch," věří Babiš

"Soud nerozhodne v můj neprospěch, to je vaše spekulace. Já to nemůžu komentovat. Je to zmanipulované," řekl Babiš před přelíčením na dotazy novinářů. Dodal, že k soudu se dostavil proto, aby se vyhnul spekulacím a uveřejnění nesmyslů v médiích. Kritizoval rovněž slovenský soud za to, že první stání v případu vypsal až po roce a půl od podání žaloby. Bratislavský okresní soud, který se Babišovou žalobou zabývá, patří v zemi k nejvytíženějším.

Podle archivních dokumentů se Babiš v roce 1980 stal důvěrníkem StB. O dva roky později jej k údajné spolupráci s tajnou policií coby agenta získal nadporučík StB Július Šuman. Šuman s médii nekomunikuje. Soudkyně rozhodla, že jej spolu s dalším bývalým pracovníkem StB předvolá na nejbližší stání.

Andrej Babiš přichází ke Krajskému soudu v Bratislavě.

ÚPN už dříve za málo pravděpodobnou označil možnost, že by evidence spolupracovníků StB byly vykonstruované, když údaje o některé osobě nezávisle na sobě existovaly v několika svazcích. Z dosavadních informací vyplývá, že agent Bureš vystupuje nejméně v pěti archivních svazcích včetně dvou spisů, které právní zástupce ÚPN předložil soudu.

Přepisování minulosti

Bývalý pracovník ÚPN Martin Slávik v komentáři k Babišově případu napsal, že líčení je další metodou moderního trendu přepisování vlastní minulostí, které je v Česku i na Slovensku celkem populární. "Ani za peníze se nedá, doufejme, koupit úplně všechno. Nepochybně, lze koupit popularitu, stranu i dostatek věrných. Vlastní minulost se ovšem kupuje hůře. Je třeba si ji takříkajíc vysoudit," uvedl Slávik v komentáři, který ve čtvrtek otiskl list Sme. Dodal, že postavit se čelem k vlastní minulosti, přiznat si chyby, snažit se je napravit a neopakovat, je mnohem náročnější, než je zatloukat.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.