Lidovky.cz

Doba zelených už byla. Teď je doba pirátů, tvrdí šéf strany Bartoš

Česko

  12:30
PRAHA - Zisk dvou křesel ve volbách do europarlamentu by byl úspěch, říká předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. V rozhovoru pro LN mluví také o vnitřní situaci pirátů a tipuje, že nová vláda kvůli Babišovi dlouho nevydrží.

Předseda pirátů Ivan Bartoš. foto: MAFRA: František Vlček

LN: Co říkáte na novou vládu?
Z výsledků voleb jsem zklamaný, je vidět, že se dá řada věcí koupit. I když z pohledu SPOZ nebo Bobošíkové je zase vidět, že řada věcí se koupit nedá. Mám pocit, že Bohuslav Sobotka leze do chomoutu, který mu bude osudný. Pan Babiš podle mě sleduje nějaké své zájmy. Je to moje spekulace, ale myslím, že existuje varianta, že pokud si ANO zachová dobrou mediální tvář, dříve či později si najde něco, čím vládu shodí. A v dalších volbách bude mít našlápnuto na 40 procent. Předčasné volby mohou být do roka.

ČTĚTE TAKÉ:

LN: Jaké cíle podle vás Andrej Babiš sleduje?
Je jich víc: nový zákon o potravinách nebo přicházející legislativa ohledně povinné biologické složky v hnojivech. To jsou věci, kvůli nimž do politiky šel. Alespoň jsem o tom stále přesvědčen.

LN: Avizované kroky nového kabinetu pirátům vadí?
Koaliční smlouva je povrchní, ale to se dá čekat, když jde o takový slepenec. Některé body jsou přímo alibistické. Všichni víme, že třeba služební zákon v současné podobě není schválitelný. Ale občana České republiky, kterého tolik nezajímá svoboda, ale pragmaticky chce vědět, jestli bude mít práci a kolik za ni dostane peněz, může tato vláda příjemně překvapit.

LN: V polovině ledna vás celostátní fórum pirátů opět zvolilo do svého čela. Mluvil jste o tom, že letošní rok pro vás bude přelomový. Jak se tedy strana promění?
Neustále funguje zkratka, že piráti jsou stranou ajťáků. To ale vůbec není pravda. Protože piráti stále ještě fungují na principu dobrovolnosti, některou agendu nedokážeme zcela naplnit. Nemůžeme se jednoduše vykašlat na práci a věnovat se něčemu na sto procent. Jde například o právní zastupování, hostingy na webu, těch věcí je celá řada. A tyto oblasti chci profesionalizovat, outsourcovat je. Pro mnohé možná překvapivě jde přitom často právě o oblast IT.

Volební štáb Piráti na lodi Kristian Marco zakotvené u pražské náplavky.

LN: Od státu jste díky svému výsledku ve sněmovních volbách získali přes 13 milionů korun. Jak s nimi naložíte? Půjdou všechny peníze na kampaň?
Jsme šetrní hospodáři, takže počítáme s tím, že jsou to peníze na čtyři roky. Na letošní supervolební rok jsme uvolnili pět milionů. Na propagaci a billboardy si ale musíme peníze sehnat sami. Zdroje, které jdou ze státního příspěvku, chceme používat na naše projekty typu svobodné hudby či právních služeb. Nechceme za ty peníze vymývat lidem mozky. Velkou část (asi jeden milion korun) jsme dali do kapitoly participativního rozpočtování, kde má každý člen z těch peněz svůj díl a může se přihlásit s vlastním projektem.

LN: Jak vidíte své šance ve volbách do europarlamentu?
Byl jsem zvolen jak předsedou strany, tak čerstvě v pondělí i lídrem evropské kandidátky. Ačkoliv u nás pirátská strana neroste tak rychle, jak jsme si před lety mysleli, nárůst oproti předchozím volbám byl 200procentní. Věřím, že vlna podpory jde nahoru. Vzestupnou tendenci musíme udržet, rád bych, kdyby se nám podařilo získat dva europoslance. Chci stranu aktivizovat, musíme zabojovat. Já bych po případném zvolení patrně možná ani nedělal předsedu. Europoslanec, který bude skutečně aktivní, může svou agendou i platem udělat pro domácí politiku daleko více než dobrovolník tady. Proto si myslím, že je důležité získat pro piráty i placená místa.

LN: S jakými prioritami jdete do eurovoleb?
Máme poměrně široký evropský program všech pirátských stran. Hodně řešíme školství a zdravotnictví. Na kandidátce budeme zřejmě mít i nestraníky, jednáme například s lidmizKlíčového hnutí, s odborníky na sociální problematiku a ekologii. Určitě od nás v kampani neuslyšíte pouze jediné téma.

LN: Co chcete lidem sdělit přímo o EU? Jaký je váš přístup?
Evropská unie je podle nás reformovatelná, jen na to musí být vůle. Musíme Evropu více otevřít lidem, poskytnout jim relevantní informace. Současní europoslanci se většinou špatně prezentují, nebo se raději neprezentují vůbec. Ani české noviny nepřinášejí pravidelné zpravodajství o Evropské unii. Objevují se jen známé mediální perličky. Lidé pak nevědí, jak Evropská unie funguje, co všechno ovlivňuje, jak mohou europoslanci ovlivnit legislativní proces. Myslím si taky, že ne vyjednávání výjimek, ale občasná neposlušnost ve věcech, které nejsou v náš prospěch, by nebyla na škodu. Spojence můžeme hledat třeba v Německu nebo Francii.

LN: Když jste minulé léto odešel z čela pirátů, mluvil jste mimo jiné o zbytečném vyvolávání stresových situací. Jaká je nálada uvnitř strany dnes?
Odstupoval jsem kvůli naprostému vyčerpání. Protože u nás funguje demokracie tak, že každý jeden člověk může vstupovat do všech diskusí, tak i sám může vytvořit špatnou atmosféru. To se stalo a mě to mrzelo. Ale přišly předčasné volby, bylo na vše málo času, a proto jsem nabral nové síly a přehodnotil své priority. Nálada dnes je, myslím, dobrá. Jeden z lídrů německé pirátské strany kdysi řekl, že v každé politické straně je deset procent idiotů. Někdo si prostě nedá nic vysvětlit a občas se zašprajcuje. Snažíme se to řešit diskusí.

Protestu proti dohodě ACTA se konal v několika českých i světových městech.

LN: Jak se vy osobně díváte na myšlenku propojení pirátů se zelenými, která se vždy po čase znovu vynoří?
Skupina voličů pirátů a zelených je disjunktní. Na sociálních sítích stále koluje mýtus, že bychom se mohli spojit. Ale je to jen facebooková šílenost. Na konkrétních tématech se Stranou zelených můžeme spolupracovat, ale zelení už svoji šanci měli a jejich dvacetiletku v politickém cyklu všichni známe. Nemyslím si, že i když byl Ondra (Ondřej Liška – pozn. red.) znovu zvolen předsedou, že může stranu někam dál posunout. Témata, se kterými pracují, už byla adoptována jinými stranami. Dokážu si představit spolupráci na komunální úrovni, ale vidím tu jedno nebezpečí: totiž že zelení už mají dobře zmáknutý přístup do médií a dokážou věci prezentovat rychleji a po svém. A tady k nim mám opakovaně nedůvěru. V řadě prohlášení pro média nám zelení škodí, i když si v debatách notujeme. Já tedy ten průsečík nevidím. Doba zelených už byla, teď je doba pirátů.

LN: A spolupráce v senátních volbách? Vyplatila se už u Libora Michálka...
Taková spolupráce samozřejmě může fungovat. Ale mohu říct, že tohle byl snad největší podraz, který jsem od zelených kdy zažil. Mluvili jsme tehdy s Liborem Michálkem, že by za nás někdy rád kandidoval. Vypadalo to, že to bude náš senátní kandidát na Kladensku. Setkal jsem se v té době s Matějem Stropnickým ze zelených a řešili jsme jméno jiného člověka, který by za nás společně mohl kandidovat v Praze. Já jsem mu mimo řečí řekl, že sami jednáme s Liborem. A když jsem se vrátil po 14 dnech z dovolené, byl už Libor na jednání s Matějem Stropnickým, který mu prezentoval, že jsme se dohodli na spolupráci. Což nebyla pravda. A jemu samozřejmě jako nestraníkovi více vyhovovala kandidatura za trojkoalici. Já jsem musel tu svou politickou chybu nějak vyžehlit, takže jsme se snažili Libora protlačit alespoň v trojkoalici. Ale byla to z nouze ctnost, nešlo o přirozenou symbiózu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.