Lidovky.cz

Lumpárna a špinavost, říká k úniku odposlechů mezi diplomaty Špaček

USA

  6:00
PRAHA - Když někdo napíchne telefony a ty hovory pak uveřejní, je to nejvěší podvod a špinavost, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz odborník na etiketu a komunikaci Ladislav Špaček. Komentuje tak únik citlivé interní komunikace vysokých amerických a unijních diplomatů k situaci na Ukrajině.

Ladislav Špaček foto: MAFRA - Michal Sváček

Ostrá slova povolena

"Je to diskrétní a uzavřená komunikace. Že se někdo napíchne a ty hovory uveřejní, to je největší podvod a špinavost, zvláště když se tak děje u diplomatů, kteří mají imunitu. Podle mě je to celé strašná lumpárna a vůbec nejsem schopen se ztotožnit s někým, kdo se takové ohavnosti dopustil," říká rozzlobeně Špaček.

Použití ostřejšího výrazu v interní komunikaci není podle něj žádným velkým prohřeškem proti diplomatické etiketě. "Vsadím se, že každý z nás někdy použil ostřejší výraz. To samozřejmě udělat můžeme, protože je to uzavřená debata. Nikdo ale nemá právo interní komunikaci zveřejňovat," zdůrazňuje Špaček.

Klín mezi EU a USA

"Jsem rozhořčen, a ne tím, co si ti dva (náměstkyně ministra zahraničí USA Victorie Nulandová s americkým velvyslancem na Ukrajině Geoffreym Pyattem - pozn. red.) říkali, protože říkali naprosto běžné a normální věci, které si říkají diplomaté po celém světě... chtěl bych třeba slyšet ruské diplomaty... Jsem rozhořčen tím, že někdo zveřejní rozhovor dvou vysoce postavených diplomatických hodnostářů. To je špinavost", říká Špaček.

ČTĚTĚ VÍCE:

Na portálu YouTube se objevily dva záznamy citlivé interní komunikace vysokých amerických a unijních diplomatů k situaci na Ukrajině, z nichž vyplývá, že vzájemný postoj USA a Evropské unie není jednotný. Podle serveru euobserver.com se zdá, že záznamy, které jsou zřejmě pravé, mají za cíl rozklížit spolupráci Bruselu a Washingtonu. Za zveřejněním by tak mohla být ruská či ukrajinská rozvědka. (o nahrávkách čtěte více ZDE)

Za běžné označuje odposlechy diplomatů bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor. Podle něj však únik odposlechů neměl dokumentovat, co rozvědka umí, ale byl zaměřený právě na ovlivnění politických vztahů mezi Bruselem a USA.

Čtěte rozhovor s bývalým náčelníkem Vojenské zpravodajské služby Andorem Šándorem

Lidovky.cz: Co říkáte na čerstvý skandál s odposlechy amerických a unijních diplomatů? Kdo může stát za odposlechy?

Zdrojů může být více, může to být ruský odposlech, ukrajinský odposlech, nedá se vyloučit i nějaká třetí strana. Já tam vidím dvě polohy. Jedna je faktické znepokojení Američanů z toho všeho, čemu se říká společná zahraniční politika Evropské unie. To vyjádření ukazuje nejen momentální, ale dlouhodobou nespokojenost s tím, co Evropská unie prezentuje v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky. Druhá věc je, že ten únik - pokud jej pořídily tajné služby, tak musí být samozřejmě záměrný - má za účel rozdělit Evropu a Spojené státy při hledání nějakého řešení krize na Ukrajině. Potom by se samozřejmě více nabízel únik z ruských tajných služeb, ale i ukrajinských, protože ty samozřejmě ovládá Janukovyč a i to se mu může hodit z hlediska dalšího vývoje. Pokud bude západní svět rozpolcený v přístupech k Ukrajině, tak zcela nepochybně na tom může vydělat Janukovyč sám a samozřejmě Rusko, do jehož sféry Ukrajina patří.

Lidovky.cz: Přes to všechno není typické, aby unikly odposlechy diplomatů.

Máte pravdu, není to běžné, aby odposlech uniknul deset dní po tom, co ten rozhovor proběhnul, ale tady mi přijde jednoznačná účelovost, která nemá za cíl ukázat, co všechno umí tajné služby, ale po mém soudu prohloubit rozpor mezi EU a USA především v té politice na východ.

Lidovky.cz: S tím souvisí asi i to, že nahrávky byly zveřejněny dvě - jedna americká a jedna unijní.

To, že byly dány nahrávky k sobě, tomu jasně nahrává, a ukazuje se, že Rusko zdaleka technologicky nezaostává za Američany, a to ani v tom zájmu odposlechnout, co se na vrcholné úrovni děje, jaké postoje a nálady tam probíhají, protože při takové znalosti skutečných postojů se vám ta obranná politika, nemyslím ve smyslu válečném, ale obrana vůči úsilí ze strany západu, mnohem lépe koncipuje a mnohem lépe prosazuje. Jednoznačně mi z toho čouhá účelovost, která nemá nic společného s tím ukázat, že i ruské tajné služby umí špehovat, o tom není pochyb teď v Soči. Sledujeme obdobu amerického Prismu, tzv. Sorm, který dneska poslouchá a eviduje a kontroluje veškerou elektronickou komunikaci, která se v oblasti Soči a dál realizuje.

Lidovky.cz: Takže není potřeba mít iluze o tom, že všechno, co se ve vrcholné politice a diplomacii odehrává, je odposloucháváno.

To určitě ne, oni i Rusové měli kdysi svého Snowdena, který se jmenuje Šejmov, akorát se příliš o tom nemluvilo, ale představa, že to jsou jenom "ti zlí Američané" a ostatní hodní trpí, to by bylo velmi pokroucené. Dělá to každý, kdo na to má technické prostředky.

Lidovky.cz: Aktéři současné odposlechové aféry se pozastavovali nad tím, jak překvapivě kvalitní zveřejněné nahrávky byly.

Rusové přece dobře vědí, že pokud se řeší problém Ukrajiny, tak si umí vytipovat hlavní hráče na poli diplomacie. Určitě to nebude velvyslanec z Toga nebo podobných zemí, ale bude to velvyslanec USA a předních evropských zemí, takže ten záběr není třeba dělat příliš veliký a tou technologií, kterou disponují, jsou schopni to bez problémů udělat v dobré kvalitě.

Lidovky.cz: Jak je to se šifrovanými telefony? Dá se vůbec předejít odposlechům?

Pokud mají kvalitní šifru, jsou schopny to tyto telefony zajistit. Obama se taky tehdy musel vzdát svého oblíbeného Blackberry ve prospěch šifrovaného telefonu. Izraelci například nabízí 200 tisíc dolarů tomu, kdo jejich šifry rozluští, a to, že se běžně používají šifrované telefony, je věc, která do jisté míry ten provoz a komunikaci umožňuje. Nevím, jak to bylo mezi těmi diplomaty, přes co telefonovali nebo jestli se podařilo tu šifru rozbít. Já nejsem zas takový odporník na šifry, ale běžně se používá spojení různého typu. Přece nemůže náměstek ministra zahraničí USA, když si chce promluvit se svým velvyslancem v Kyjevě, za ním jet domů. Ten stupeň ochrany tady je, na druhé straně je snaha ty šifry rozbíjet, ale je to technicky velmi komplikované.

Lidovky.cz: Čeští diplomaté šifrované telefony používají?

Čeští diplomaté mají nepochybně prostředky šifrovaného spojení, které využívají ke komunikaci s prostředím klasické šifry, a samozřejmě IT technologie.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.