Lidovky.cz

Nečas chrání Nečasovou-Nagyovou. Ohrožuje ji to, distancuje se její právník

Česko

  18:11
PRAHA - Jana Nečasová-Nagyová se distancuje od kroku svého manžela Petra Nečase, který dal trestní oznámení na šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu. Serveru Lidovky.cz to řekl její obhájce Eduard Bruna. Obává se, že útok na vysoce postaveného policistu by mohl zhoršit její postavení v kauze. Nečas podal trestní oznámení kvůli zveřejnění záběrů ze zatčení jeho současné manželky.

Jana Nagyová odchází od výslechu. Odmítla vypovídat. foto: ČTK

"Upřímně řečeno jsem s takovým postupem nesouhlasil. Slyšel jsem, že se to chystá, a říkal jsem, že se mi to nelíbí. Proto jsem také klientku od toho držel co nejdál, abychom s tím neměli nic společného," řekl serveru Lidovky.cz Bruna.

Obhájce se obává, že spojení jeho klientky s trestním oznámením by mohlo zhoršit její pozici v kauze. Nagyová-Nečasová čelí obvinění z uplácení tří exposlanců posty ve státních firmách v takzvané kauze trafik pro exposlance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra. V další větvi případu je pak stíhaná kvůli sledování Nečasovy někdejší ženy Radky vojenskými špióny.

ČTĚTE TAKÉ:

"Mám pocit, že to pro ni není zrovna dobrá pozice. Jsem zkušený a vím, že osobní animozity zhoršují pozici dotyčného člověka," vysvětluje Bruna. Sama Nečasová-Nagyová prý s jeho postupem souhlasí.  "Řekl jsem jí, že doporučuji, aby se o to vůbec nezajímala a nevstupovala do toho. Ona řekla, že souhlasí a do ničeho vstupovat nechce. Zveřejnění videa se nám nelíbí, ale nechceme to nyní řešit," uvedl advokát.

Bývalý premiér s trestním oznámením na Šlachtu spojuje svoje obvinění v kauze, podle něj jde o pomstu. "Považuji obvinění za odvetu proti mé osobě za podané trestní oznámení a za tvrdou kritiku postupu ÚOOZ," napsal v prohlášení pro server Reflex.cz.

Kauza trafik vedla k pádu Nečasovy vlády, expremiér se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. Nyní jsou v této větvi případu obviněni Nagyová-Nečasová, která pracovala jako šéfka úřadu vlády a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček.

Podle žalobců společně navedli tehdejšího premiéra k přislíbení úplatku. Nagyová, Tluchoř a Fuksa byli zadrženi při zásahu ÚOOZ loni v červnu. O tři dny později je pak ostravský soud poslal do vazby. O další den později rozhodl stejně v případě dalšího exposlance Šnajdra, který se den po zásahu vrátil ze zahraničí.

Obrázek záznamu zatýkání Jany Nagyové (nyní Nečasové).

Olomoučtí žalobci uvedli, že v kauze jde o to, zda mají poslanci vykonávat mandát v zájmu všeho lidu. "V této trestní věci jde o zodpovězení zásadní otázky celospolečenského významu, zda v procesu projednávání a schvalování zákonů, které ovlivňují život všech občanů, se mají poslanci ve smyslu svého ústavního slibu řídit svým nejlepším vědomím a svědomím a mandát vykonávat v zájmu všeho lidu, nebo zda a nakolik je přípustné, aby jejich rozhodování mohlo být ovlivňováno slibem nebo poskytnutím osobních výhod," napsali.

Do šéfa olomouckých žalobců Ivo Ištvana se tvrdě opřela ODS. Obvinění jejího expředsedy Nečase je podle ní pokusem o kriminalizaci politiky, při němž jde o demokratický politický systém a jeho pravidla hry.

"Pan Ištvan za dobu činnosti, co předvedl od června tohoto roku, prokázal absolutní neznalost ústavního práva, absolutní neznalost základních problémů demokracie, absolutní neznalost dělby moci," prohlásil exministr spravedlnosti Pavel Blažek a vyzval svoji nástupkyni Helenu Válkovou (ANO), aby zvážila odvolání olomouckého vrchního státního zástupce.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.