Lidovky.cz

Analýza výroků ve sněmovně: Zeman v projevu mluvil nepravdivě dvakrát

Česko

  18:16
PRAHA - Během úterního jednání v Poslanecké sněmovně nemluvil prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka pravdu. Tvrdí to server Demagog.cz, který celý den analyzuje výroky politiků před hlasováním o důvěře koaliční vládě. Naopak žádné pochybení nenašel u Tomia Okamury (Úsvit), Miroslava Kalouska (TOP 09), Vojtěcha Filipa (KSČM) a Petra Fialy (ODS).

Projev prezidenta Zemana v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře vládě. foto: ČTK

Server Demagog.cz hlídá faktické výroky politiků před hlasováním o důvěře vládě. Z prvních výsledků však vyplývá, že prezident Zeman, který schůzi zahájil, mluvil nepravdu hned dvakrát a premiér Sobotka jednou. Naopak šéf ODS Petr Fiala, předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura, šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek a lídr komunistů Vojtěch Filip se žádné nepravdy nedopustili.

ČTĚTE TAKÉ:

První z výroků Miloše Zemana, který Demagog.cz považuje za nepravdivý, je ten, ve kterém hovoří o zákoně o prokázání původu majetku. „Před dvěma lety bylo v Německu zabaveno 2120 nelegálně získaných majetků podle obdobného zákona (zákona o prokázání příjmů a původu majetku),“ prohlásil Zeman.

Jenže podobný zákon v Německu neexistuje, proto se Česko může těžko nechat inspirovat západními sousedy. V Německu pouze existuje možnost “konfiskace věci, která byla použita nebo určena ke spáchání trestného činu nebo kterou pachatel získal trestným činem."

Většina Čechů není proti zahraničním misím

Prezident byl také autorem výroku: „Jsem rád, že jsme se v tomto shodli, a vím, že proti zahraničním misím je podstatná část veřejnosti." Podle serveru Demagog.cz však poslední výzkum, který by dokazoval názory veřejnosti na účast českých vojáků na zahraničních misích byl v roce 2008, kdy 64,3% dotazovaných považovalo nasazení vojáků do zahraničních misí za správné. .

Vláda sliby nesplní, našel jsem 15 rozdílů, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman ve své řeči k poslancům před hlasováním o důvěře vládě kritizoval programové prohlášení ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Podle něj se liší od koaliční smlouvy, konkrétně v 15 případech. Prezident se také obává, že vláda své sliby nesplní a doporučil následovat skandinávský model. Více ZDE:

Také premiér se dopustil jedné nepravdy, když řekl: „V uplynulých sedmi letech se tady na vládě podílela zejména Občanská demokratická strana a také TOP 09. Žádná ze stran současné vládní koalice nenesla v uplynulých sedmi letech vládní odpovědnost tak, aby se mohla reálně podílet na exekutivním rozhodování, a žádná z těchto stran nebyla součástí hlasovací většiny, která mohla v této Poslanecké sněmovně měnit zákony.“

Jenže TOP 09 byla součástí vládních koalic pouze jednou, a to 3 roky, naopak KDU-ČSL byla součástí druhého kabinetu Mirka Topolánka v letech 2007-2009.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.